Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması

  • 0
  • 7725
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması
Beykoz Belediye Meclisi'nde seçim tartışması

Beykoz Belediye Meclisi'nin Kasım ayı 2. birleşim, oldukça hareketli geçti

Beykoz Belediye Meclisi'nin Kasım ayı 2. birleşim, oldukça hareketli geçti

Başkan Yücel Çelikbilek'in yeniden Beykoz Belediye Meclisi'nin toplantılarına katılması sonrası gerçekleştirilen 2. birleşimde, seçimle ilgili polemik yaşandı.

Meclis'in AK Partili Üyeleri'nden Emine Ünlü, gündem dışı söz alarak AK Parti adına bir konuşma yaparken, CHP'li Aydın Düzgün'ün "Siyaset yapmasan iyi olurdu" şeklinde oturduğu yerden yorumda bulunması üzerine, Başkan Çelikbilek bir konuşma yaptı. Kendi grubunu da CHP grubunu da bundan sonra Meclis Üyesi Hanımların sözlerini kesmemek konusunda uyaran Başkan Çelikbilek, kadınlara yönelik 'pozitif ayrımcılık' yapmayı önerdi.

Aydın Düzgün ise gündem dışı söz alarak, "Emine Hanım, İmam Hasan Hüseyin'den girdi, 1 Kasım seçim zaferlerinden çıktı. Yani... Ben de o zaman şunu söylemek isterim: Yarattığınız bir korku imparatorluğu sayesinde, halkımızı korkutarak geldiğiniz bugünlerin çok uzun süreceğine inanmadığımı belirtmek istiyorum" deyince, Başkan Çelikbilek yine uzun bir yanıt verdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Sen ne konuşursan konuşursun... O senin karakterini ortaya koyar. Biz sadece Beykoz Belediye Meclisi'nde Hanımlara karşı bir pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini, Hanımlara laf atılmasının 'şık' olmadığını anlatmaya çalıştık. Siyaset derseniz de... Şimdi senin söylediklerinde ne yapalım? Ne baskı var, ne bir şey var. Ama sen şimdi bunu söyledin, ne diyelim? Vatandaş gitti sandık başına... Kaç yıldır, yok sandığa sahip çıkın; altına girin-üstüne çıkın, dediler. Kullanıyor arkadaşlar vatandaşlar oyunu..." şeklinde konuştu.

Şehir Tiyatroları yeniden Beykoz'da

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin oyunlarının yer alacağı haberini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, emeği geçenleri kutladı.

‘CHP’li Hakkı Emanet, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nı kutladı’

Beykoz Belediye Meclisi'nin Kasım ayı Olağan Toplantıları'nın 2. birleşimi, yoklama ile açıldı. Yoklamanın ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bir kaza geçiren Meclis Üyesi Süleyman Kılıç'a 'geçmiş olsun' dileklerini iletti ve "Allah şifa versin" dedi. Gündem dışı olarak söz almak isteyen olup olmadığını sorduğunda ise ilk talep, CHP'li Meclis Üyesi Hakkı Emanet'ten geldi. 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası'nı kutlayan Hakkı Emanet, organ bağışı yapmanın önemine dikkat çekti. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de 2 yıl önce Organ Bağışı Haftası'nda organlarını bağışladığına dikkat çekerek, "O günleri Allah göstermesin ama zamanı geldiğinde organlarımızı, diğer insanlara hayat vermek için bağışlayarak, çok olgun bir davranışta bulunmuş oluyoruz. Bu da bize yakışan bir şeydir. İnsanlar, başkalarını yaşattıkları sürece yaşarlar. Bu anlamlı bir değerdir. Eğer bunu güzel bir şekilde sunabilirsek, vatandaşları ikna edebilirsek, bunu geliştirebilirsek; çok insan inşallah sakat kalmayacaktır, eksik kalmayacaktır" dedi ve Beykozluları organ bağışı yapmaya davet etti. Meclis'te kimlerin organ bağışı yaptığını da soran Başkan Çelikbilek'e ilk yanıt, AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu, Yakup Özbek, Ahmet Soylu ve Emine Ünlü'den geldi. CHP sıralarından da Hakkı Emanet ve Cavit Gül, organ bağışı yaptıklarını ifade ettiler.

Gündem dışı söz alan bir başka isim ise AK Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü'ydü. Kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren Emine Ünlü, şunları söyledi:

‘AK Partili Emine Ünlü, Muharrem ayını kutladı ve Cumhuriyet’in 92. Yılını kutlarken, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andı…’

"AK Parti adına söz almış bulunmaktayım. Öncelikle içinde bulunduğumuz Hicri yeni yılımızı ve Muharrem ayımızı kutluyorum. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa Aleyhisselam'ın 'Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım' dediği torunu Hazreti Hüseyin Efendimizin 'Yâ Rabbi, bizi zalimlerden beri-müminlere veli eyle...' duasıyla, hayırlar getirmesini diliyorum.

Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü kutluyorum. 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlatıp, 29 Ekim 1923'te Türk Milleti'nin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olan Cumhuriyet idaresini yürürlüğe koymuştur. 'Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir!' diyerek, bizim çağdaş toplumlar içerisinde yerimizi almamızı sağlamıştır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltmek her Türk'ün görevidir. Bu düşüncelerle Cumhuriyet’in 92. yılını kutluyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle; gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Bugün de Adalet ve Kalkınma Partisi'ne tekrar istikrar, tekrar hizmet olanağı sunup; 'Durmak yok, yola devam' dediği için milletimize en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Milletimizin şunu bilmesini istiyoruz ki, gece-gündüz demeden çalışıp 13 yıldan beridir yaptığımız gibi güzel ülkemiz Türkiye’mizi şaha kaldıracağız. Bunu yapmak boynumuzun borcudur! Çünkü bütün İslam Âlemi’nin ve Türkî Cumhuriyetlerin gözü-kulağı bizdedir. 1 Kasım Seçimleri, Türk Milleti'ne hayırlı olsun inşallah..."

Konuşmasının sonlarına doğru Emine Ünlü'ye CHP'li Aydın Düzgün'ün oturduğu yerden, "Siyaset yapmasan iyi olurdu" şeklinde seslenmesi üzerine, Ünlü'nün konuşmasını bitirip yerine oturmasını bekleyen Başkan Çelikbilek, bir yorumda bulundu. Aydın Düzgün'ün hareketini 'laf atmak' olarak değerlendiren ve bunun 'şık' olmadığını kaydeden Başkan Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

Başkan Yücel Çelikbilek: “Meclis’teki Hanımlara karşı pozitif ayrımcılık yapalım”

"Bir hanımefendinin sözünü kesmemeyi alışkanlık haline getirelim. Bunu kendi grubuma da tavsiye ediyorum. Gülay Hanım konuşurken, onu sonuna kadar dinlemeyi görev addedelim. Meclis'teki hanımlara karşı bu davranışımız artık 'pozitif ayrımcılık' olsun. Beykoz Belediyesi bunu yapacak kadar olgun bir Meclis'tir. Bunu sadece Aydın Bey'e değil, kendi grubum da dahil olmak üzere herkese söylüyorum."

Bunun üzerine gündem dışı söz isteyen Aydın Düzgün, şu konuşmayı gerçekleştirdi:

CHP’li Aydın Düzgün: “Yarattığınız korku imparatorluğu sayesinde bugünlere geldiniz!”

"Sayın Başkanım... Emine Hanım'a saygısızlık ettiğim iddiasında bulundunuz. Yani ben oraya çıkan hiçbir arkadaşımıza, 'erkek-bay-bayan' gözüyle bakmadığımı söylemek istiyorum. Emine Hanım, İmam Hasan Hüseyin'den girdi, 1 Kasım seçim zaferlerinden çıktı… Yani... Ben de o zaman şunu söylemek isterim: Yarattığınız bir korku imparatorluğu sayesinde, halkımızı korkutarak geldiğiniz bugünlerin çok uzun süreceğine inanmadığımı belirtmek istiyorum. Kaldı ki, bu tiyatroyla ilgili de... Adem Çalışkan'ın Kültür Müdürü olduğu bir yerde, insanlar ne tiyatroya gider, ne de tiyatro seyreder. Onu da belirtmek istiyorum, teşekkür ederim."

 

Aydın Düzgün'ün konuşması üzerine düşüncelerini yineleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Meclis'te AK Partili ya da CHP'li olsun, hanımların konuşmasını kesmeme konusunda erkeklerin bir alışkanlık ve refleks kazanmaları gerektiğini söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları kaydetti:

Başkan Çelikbilek: “Ne olur kendimizi küçük görmeyelim!”

"Sen ne konuşursan konuşursun... O senin karakterini ortaya koyar. Biz sadece Beykoz Belediye Meclisi'nde Hanımlara karşı bir pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini, Hanımlara laf atılmasının 'şık' olmadığını anlatmaya çalıştık. Umarım ki, her iki grupta da bu bir karşılık bulmuştur ama bu dediklerim senin vicdanında bir yer bulmadıysa, sana diyecek bir sözüm yok.

Siyaset derseniz, şimdi senin söylediklerinde ne yapalım? Ne baskı var, ne bir şey var. Ama sen şimdi bunu söyledin, ne diyelim? Vatandaş gitti sandık başına... Kaç yıldır, yok sandığa sahip çıkın; altına girin-üstüne çıkın, dediler. Kullanıyor arkadaşlar vatandaşlar oyunu... 78 milyonluk bir ülkede 54 milyon sandık başına gitti; 3-4 tane şey konuşuluyor...

Amerika'da bile seçimlerden 10 gün-15 gün sonra sonuçlar belli oluyor... Bizde ise birkaç saat sonra sonuçlar açıklanıyor. Avrupa'da bile bu yok! Kendimizi ne olur küçük görmeyelim! Siz büyük bir milletin evlatlarısınız! Biz pek çok konuda bu teknolojide, demokraside Avrupa'nın da önüne geçtik! Amerika, yüzde 25 katılımla seçim yapıyor... Bizde yüzde 90 ile halk sandığa gitti..."

Öte yandan Beykoz Belediye Meclisi'nin 6 Kasım 2015 Cuma günü Kasım ayı Olağan toplantılarının 3. ve son birleşimi için saat 10.00'da yeniden toplanacağı öğrenildi.

Haber Merkezi

Beykoz'da ilk günkü aşk uğruna!..
Önceki Beykoz'da ilk günkü aşk uğruna!..
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz