Beykoz Belediye Meclisi’nde kürsü günü

  • Güncelleme: 09.03.2020 21:05
  • Okunma: 11307 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı son oturumu yapıldı. Oturumda söz alan meclis üyeleri haftaya ilişkin görüş ve düşüncelerini dile getirdi.
Beykoz Belediye Meclisi’nde kürsü günü

En etkili konuşmayı ise Beykoz Belediye Meclisi’nin genç üyesi Sinan Çıtlak yaptı… Çıtlak, “hür ve adil bir dünya istiyoruz” dedi.

Mayıs ayı son oturumu adeta meclis üyelerinin kürsü günü gibi geçti. Önemli konulara değinen meclis üyeleri ve ifadeleri şunlar oldu:

Emine Ünlü Anneler Günü’nü hatırlattı

Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü'dür. Dünyada milyonlarca ana, bugün geldiğinde sevgi ve saygıyla anılır. Ben de hepinizin anneler gününü kutluyorum. Kadınlara bahşedilen ve erkeklerde olmayan özelliğin en başında annelik gelmektedir. Ana olabilmek ve bu meziyetle donatılmak ne güzel bir duygudur. Analık o kadar değerlidir ki, cennetin anaların ayakları altında olduğunu unutmayalım.

Yücel Çelikbilek: annelik çok kıymetlidir

Annelik çok kıymetlidir ama erkeklerin de babalık hakkı vardır. Erkekler olmasa kimse baba olamazdı. Onu da inkâr etmemek lazım, değil mi?

Engin Yıldız: 19 Mayıs, 29 Mayıs ve Engelliler haftası

Değerli arkadaşlar, Mayıs ayı, hem dünya hem Türkiye hem de Beykozumuz için çok önemli bir aydır. Engelliler Haftası, Anneler Günü, 19 Mayıs, 29 Mayıs, Hıdırellez... Beykoz'umuz açısından da çok bereketli bir ay olduğunu düşünüyorum. Bu bereket, Pazartesi günü Elmalı'da ilk kez Beykoz Belediyesi olarak Yücel Bey ile temelini attık ve önümüzdeki eğitim sezonunda da müteahhitten açma sözünü aldık. Bunun yanı sıra Göksu'da Avrupa Standartlarında bir pazar yerinin açılışını yaptık. Emekli olan personelimize yemek verdik; ben de bir emekli adayı olarak çok duygulandım. Yine Pazar günü biliyorsunuz bu yıl 7.'sini düzenlediğimiz Halk Koşumuz var. Benburadan tüm halkımızı davet etmek istiyorum.

Sanırım 1984 yılıydı ve o dönemde koşular Kaymakamlık Koşusu adıyla yapılıyordu. Biz o zaman tabi bu kiloda değildik. İstanbul Denizcilik Meslek Lisesi'nin sporcusu olarak ben 1984 ve 1985 yıllarında iki adet 3.'lük derecesi almış bir kardeşinizim... Bugün yine çok önemli bir gün Beykoz açısından... Toplamda 999 tane meyve fidanının dikildiği ve Beykoz Belediyemizin yaptığı, Paşamandıra'da Değirmendere Mevkii'nde açacağımız çok önemli bir mekan var. İçinde sosyal alanın ve tesisin de bulunduğu...

Çok fazla uzatmadan Engelliler Haftası ile ilgili konuşmamı yapmak istiyorum: Değerli arkadaşlarım, bilindiği gibi ülkemizde Engelliler Haftası 10 ila 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanıyor. Engelliler Haftası yalnızca ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı çeşitli ülkelerde de etkinliklerle kutlanıyor. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Biz diyoruz ki, asıl engelli, karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden, onu aşmak için mücadele etmeyendir.

Sinan Çıtlak: Hür ve adil bir dünya istiyoruz

Türkiye'nin geleceği olan bizler hür ve adil bir dünya istiyoruz. Hür ve adil bir dünyayı inşa için önce evimizin Türkiye’mizin hürriyet ve adalet sütunları üstünde yükselmesi gerektiğini biliyoruz. Dünyanın her köşesinde hürriyet ve adalet için çalışmış olan Milletimizin yüzyıllardır sürdürdüğü heyecanlı yolculuğun bugün geldiği noktada, hürriyet ve adalet ilkelerine dayanan millet tarafından millete ait bir anayasa yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni anayasa, bu ülkenin gençlerinin katılımıyla yazılacak bir hürriyet ve adalet belgesi olacaktır. Zira ancak değerlerimizden ilhamla yazdığımız bir anayasa milli olabilir. İşte bu sebeple, geçtiğimiz aylardan beri sokaklarda, caddelerde, meydanlarda "Gençlik Yeni Anayasa İstiyor" sloganıyla duyurulan talepleri bir adım öteye taşımaya, Türkiye'nin tüm siyasi gruplarını sorumluluk almaya, yeni anayasa çerçevesinde çalışmaya, tartışmaya ve konuşmaya davet ediyoruz.

Yılmaz Özdemir: Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul

Bizans İmparatorluğu'nun Başkenti olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından 53 gün süren bir kuşatmadan sonra 29 Mayıs 1453'te fethedilmiştir. Tarihin çeşitli aşamalarında başka devletler tarafından 28 defa gerçekleştirilen kuşatmalara dayanan İstanbul'un yıkılması zor olan surları 29 Mayıs 1453'te aşılmış ve Bizans fethedilmiştir.

Babasının tahtı bırakması sonrası 13 yaşında tahta oturan II. Mehmet, Batılıların, ordularını toplayıp 13 yaşındaki bir çocuğun tahta geçmesinden faydalanmak için hareket ettiğini haber alan II. Mehmet babasına şu mektubu yazmıştır:

"Baba, Padişah sen isen ordunun başına geç; yok eğer Padişah ben isem emrediyorum: Ordunun başına geç..."

Deniz Yıldız’dan Ertuğrul Sönmez şiiri

Ertuğrul Sönmez'in "Deniz, Yusuf, Hüseyin" adlı şiirini okuyarak söze başlayan CHP'li Meclis Üyesi Deniz Yıldız, şiirden şu dörtlüğü okudu:

Zamanın gündüze çaldığı bir şafak

İlkbaharı sonbahara çevirdi 6 mayıs

Dünyanın dönüşüyle ölüme aktı zaman

Güneş süsü verilmiş cellat

Bembeyaz karanlığa alıp götürdü canları

Ve üç deniz üç Yusuf üç Hüseyin

Üç yürek üç can üç sonsuz

Yürüdüler darağacına korkusuz

Adımları hapsedilse de yargısız...

Sözlerine şiirin ardından devam eden Deniz Yıldız, "Evet, o gün onların idamlarına EVET diyen partisi ve görüşü ne olursa olsun, kınadığımı belirtmek isterim. Üç fidanımızı da rahmetle, saygıyla anıyorum" diyerek sözlerini bitirdi.

Kerem Ersin: 19 Mayıs ülkemizin dönüm noktalarından biridir

19 Mayıs 1919 tarihinin anlamı ve önemi... 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Meclis, Beykoz Belediyesi, Kürsü, Oturum

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz