Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı

  • 0
  • 7553
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı
Beykoz Belediye Meclisi Cuma günü için ter attı

Beykoz Merkez Mahallesi'nde bulunan eski Jandarma binası, artık Gündüz Bakım Evi olarak hizmet verecek.

Beykoz Merkez Mahallesi'nde bulunan eski Jandarma binası, artık Gündüz Bakım Evi olarak hizmet verecek.

Daha önce CHP Grupbaşkanvekili Gülay Demirel'in gündeme taşıdığı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de yer bulunması durumunda onay verebileceğini söylediği Gündüz Bakım Evleri'nde ilk adım atıldı. Beykoz Mahallesi'nde bulunan eski Jandarma binası, bundan böyle Beykoz Belediyesi'nde çalışan kadınların, çocuklarının bakımı için hizmet verecek. AK Parti'nin getirdiği önerge, CHP'nin de desteğiyle Meclis'ten 'jet hızıyla' geçerken, CHP Başkanvekili Gülay Demirel, konuyla olarak şunları aktardı:

"Gönlümüz isterdi ki, bir tek Belediye'de çalışanlara değil; normal işe giden binlerce Beykozlu kadının da faydalanabileceği birçok mahallede çocuk yuvamız olsun. Bunun için de en kısa zamanda çalışmalara başlamanızı arz ediyoruz."

Muhammed Hanefi Dilmaç: “Sayın Başkanımızın ufak bir rahatsızlığı var”

Beykoz Belediyesi, Ekim ayı oturumları sona erdiği halde, Bütçe Görüşmeleri nedeniyle fazla mesai yapıyor. Geçtiğimiz Pazartesi gününden sonra Beykoz Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan toplantılarında 5. kez bir araya gelirken, gündem, yoklama ve bir önceki Meclis tutanağının alınmasıyla açıldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in katılmadığı oturumda, Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin de olmayınca, oturumu Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Hanefi Dilmaç yönetti.

CHP'li Cavit Gül'ün Başkan Yücel Çelikbilek'in rahatsızlığı konusunda sorusu üzerine ise Oturumun Meclis Başkanı Hanefi Dilmaç, "Sayın Başkanımız uzun zamandır izin kullanmamıştı ve 15 günlük bir izin kullandı. Bu arada da küçük bir rahatsızlık geçirdi. Geçtiğimiz Pazartesi günü öğleden sonrası buradaydı Sayın Başkanımız... Şimdi ise geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle istirahat ediyor. Ben de çok detaylı bir bilgiye sahip değilim ama ufak bir rahatsızlığı olduğunu söyleyebilirim" şeklinde yanıt verdi.

'Neden Meclis’i 4 ayrı kişi yönetiyor?'

Beykoz Belediye Meclisi'ni genel olarak Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yönetirken, onun olmadığı durumlarda Meclis'i çeşitli isimler yönetiyor. Peki, Ekim Ayı Olağan toplantısını Salim Öztürk yönetirken, nasıl oluyor da daha sonra Manolya Demirören Tekin ve Hanefi Dilmaç da Meclis yönetebiliyor. Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin iken, Salim Öztürk ve Hanefi Dilmaç nasıl Çelikbilek’in yerine Başkanlık yapabiliyor? Dost Beykoz, işte bu kritik ve hassas konuyla ilgili olarak, önemli bir konunun perde arkasını aydınlatıyor:

‘Manolya Demirören Tekin, Meclis Başkan 1. Vekili iken; Hanefi Dilmaç, Meclis Başkan 2. Vekili olarak dikkat çekiyor’

Beykoz Belediye Meclisi'nin doğal olarak Başkanı, aynı zamanda Beykoz Belediye Başkanı da olan Yücel Çelikbilek... Başkan Yücel Çelikbilek'in Meclis'te olmadığı durumlarda Meclis'i Grup Başkanvekili olarak daha önce seçilen Manolya Demirören Tekin yönetiyor. Manolya Demirören Tekin'in de olmadığı zamanlarda ise Beykoz Belediye Meclisi'ndeki oturumlara aynı zamanda Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı da olan Hanefi Dilmaç bakıyor. Peki, Salim Öztürk ismi nasıl Meclis Başkanı olabiliyor?

‘Salim Öztürk, Meclis Başkanı Yücel Çelikbilek’in değil; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Vekil tayin etmiş olması nedeniyle Meclise Başkanlık yapabiliyordu.

Yücel Çelikbilek'in başka bir programı dolayısıyla katılamadığı Meclis'lere Manolya Demirören Tekin ve onun yokluğunda da Hanefi Dilmaç Başkanlık ediyor. Ancak her ikisinin de imza yetkileri, yalnızca Beykoz Belediye Meclisi kararlarıyla sınırlı kalıyor. Onun dışında Başkan Yücel Çelikbilek adına başka konularda karar alma yetkisi, Manolya Demirören Tekin ve Hanefi Dilmaç'ta bulunmuyor. Oysa aynı Yücel Çelikbilek, yıllık izin aldığı zamanlarda, yerine bir kişiyi 'Vekil' olarak tayin edebiliyor. Başkan Çelikbilek'in yerine Vekil olarak tayin ettiği kişi ise tıpkı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in kendisi gibi hareket edebiliyor. Meclis'i de aşan bir yetkiyle, Başkanvekili olan kişinin aldığı tüm kararlar, bir bakıma Beykoz Belediyesi'ni bağlıyor.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 15 günlük 'yıllık izin' aldığında, işte bu vekaletinden dolayı Meclis'e Manolya Demirören Tekin'in de hazır bulunduğu halde Salim Öztürk Başkanlık etmişti. 

'Cuma gününün gerginliği, Çarşamba'ya yansıdı'

Beykoz Belediye Meclisi'nde Cuma günü 6. ve son birleşimde AK Partili ve CHP'li Üyeler, 2016 Beykoz Belediye Bütçesi'ni görüşecekler. Oldukça uzun sürmesi ve her yıl olduğu gibi bu yıl da gergin geçmesi beklenen Meclis'te ilk sinyaller bugün alındı. Meclis'in CHP'li Üyeleri Gülay Demirel ve Aydın Düzgün, geç gelen performans kitabı dolayısıyla eleştirilerde bulunurken, Meclis Başkanı Hanefi Dilmaç'ın söz verdiği AK Partili Salim Öztürk, bu eleştirilere yanıt verdi. Bir aralık Aydın Düzgün'ün sesini de yükselttiği tartışmalarla, Cuma günü gerçekleştirilecek olan Meclis'in oldukça hararetli dakikalara gebe olacağı anlaşıldı.

Öte yandan büyük tartışmalar yaşanan Performans Raporu'nda çalışma yapan üyelerin (Bütçe Komisyonu Üyeleri) şu isimlerden oluşmuştu:

Emin Yavuz (AK Parti-Başkan)

İskender Öz (AK Parti-Ropartör)

Furkan Köse (AK Parti-Üye)

Cavit Gül (CHP-Üye)

Hakkı Emanet (CHP-Üye)

Sözkonusu performans kitabıyla ilgili olarak Beykoz Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen hararetli konuşmalarda ise sırasıyla şu konuşmaların yapıldığı kaydedildi:

Gülay Demirel

"Başkanım, yarın bütçeyle ilgili görüşmeler olacak. Ama bize ne yazık ki, bugüne kadar performans kitabından bir kopya dışında hiçbir yazılı belge gelmedi. Bizim şimdi yarın bu konuyla ilgili olarak görüş bildirmemiz gerekecek..."

Salim Öztürk

"Evet, Gülay Hanım'ın belirttiği performans programı şöyle: Teklif olarak gelen bir kitapçığımız vardı. Bildiğiniz gibi Bütçe Komisyonu geçen hafta boyunca çalıştı. Bütçede yapılan değişikliklerin yansıması sonucu performans kitapçığında ve programında bir değişim oldu. O değişikliklerin kitapçık olman basılı şekliyle sabah geldi. Bütçe yarın değil Cuma günü görüşülecek ve arkadaşlarımız ben inanıyorum ki, 2 gün içerisinde incelerler ve Cuma günkü görüşmeye yetişir."

Hanefi Dilmaç

"Arkadaşların komisyondaki yapmış olduğu çalışmaları metin haline getirmek belki çok zaman alıyor olabilir. Arkadaşlarımız inşallah en yakın zamanda size ulaştıracaklar."

Aydın Düzgün

"Son 1 gün kala Salim Başkan, bütçenin o kitabını hazırlamaya çalışıyor. Kitabı da Kültür Müdürü 30 milyara basıyor. Şimdi aceleye geldi falan filan diyerek, 50 milyara çıkarır onu... Şimdi bu hakkaten kabul edilir bir şey değil... Yani 300 trilyonluk bir bütçe, böyle Belediye'yi yöneten zihniyetle... (Konuşmasını Hanefi Dilmaç bölüyor ve araya giriyor)

Hanefi Dilmaç

"Aydın Bey... (Bu sırada Aydın Düzgün konuşuyor) Aydın Bey... Bugünkü görüşmemizin gündem konusu bu değil. Cuma günü yapacağımız oturumda bunu dile getirebilirsiniz."

Aydın Düzgün

"Tabi söyleyeceğim... Ama ben şimdiden Sayın Başkan neler konuşacağımı tahmin edebilsin diye bunları bilginize sunuyorum."

(Bu sırada AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Soylu söz alarak, konuyu değiştiriyor ve Dost Beykoz'da yer alan bir habere getiriyor. Önceki gün Dost Beykoz'da da yer alan ve 19 Ekim 2015 tarihinde ilk kez kutlanan Muhtarlar Günü'ne dair konuşan Soylu, bu sırada Muhtarlar Günü'nü kutluyor ve Meclis Üyeleri'ni yarın gerçekleştirilecek olan Beykoz Muhtarlar Derneği Olağanüstü Seçimi'ne davet ediyor)

Cavit Gül

"Arkadaşlarla da konuştuk ama Yücel Başkan'ın sağlığı hakkında duyum aldık, rahatsız olduğunu duyduk. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Sizin tarafınızdan da grubumuza bilgi verilmesini arz ediyoruz.

Ben de yıllardır muhtarlık yapan bir kişi olarak, Muhtarlar Günü'nü kutluyorum."

Hanefi Dilmaç

"Şimdi Sayın Başkanımız uzun zamandır izin kullanmamıştı ve 15 günlük bir izin kullandı. Bu arada da küçük bir rahatsızlık geçirdi. Geçtiğimiz Pazartesi günü öğleden sonrası buradaydı Sayın Başkanımız... Şimdi ise geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle istirahat ediyor. Ben de çok detaylı bir bilgiye sahip değilim ama ufak bir rahatsızlığı olduğunu söyleyebilirim."

‘Cuma günü Meclis, Ekim ayı için son kez toplanacak’

Konuşmaların ardından, Cadde ve Sokak İsimleri'ne dair Pazartesi günkü oturumda Meclis'e iade edilen ve yeniden görüşülen Halkla İlişkiler Komisyonu Raporu ile Gündüz Bakım Evi yapımı ile ilgili Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Komisyonu Raporu, CHP'li Üyelerin de desteğiyle oy birliğiyle kabul edildi. Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı Olağan görüşmeleri kapsamında 23 Ekim 2015 Cuma sabah saat 10.00'da 6. ve son kez toplanacak.

Haber Merkezi

Beykoz’dan Akhisar’a bir yıldız
Önceki Beykoz’dan Akhisar’a bir yıldız
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz