Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı

  • 0
  • 8733
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı
Beykoz Belediye Meclisi Aralık ayına bereketli başladı

Beykoz Belediyesi Aralık Olağan Toplantıları, oldukça zengin bir içeriğin yer aldığı teklif-kararlar ve komisyona havalelerle başladı.

Beykoz Belediyesi Aralık Olağan Toplantıları, oldukça zengin bir içeriğin yer aldığı teklif-kararlar ve komisyona havalelerle başladı.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Aralık Olağan görüşmeleri oldukça zengin bir içeriğin yer aldığı gündemle başladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söze CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nda dün gerçekleştiren Kongre'de Başkan olarak seçilen Mahir Taştan'ı kutlayarak başladı. Sözlerine, Mahir Taştan'ın listesinde İl Delegesi olarak seçilen ve aynı zamanda Meclis'te CHP Üyesi olarak görev alan Aydın Düzgün'ü de kutlayarak devam eden Çelikbilek, sonuçların ilçe için hayırlı olmasını diledi. Gündem dışı CHP Grubu'nun 3 önergesinin de yer aldığı Aralık ayı toplantılarında, toplamda 11 teklif daha görüşüldü ve bu tekliflerden 3'teklif-karar' olarak görüşülüp karara bağlandı. Meclis'teki toplantıda alınan tüm kararlar 'oybirliğiyle' alınırken, hem AK Partili hem de CHP'li Meclis Üyeleri, geçtiğimiz toplantıdan bugüne geçen süreçte kutlanan özel günleri de gündeme taşıdı ve görüşlerini paylaştı.

Daha önce 23 Ekim 2015 ve 6 Kasım 2015 tarihli Meclis tutanaklarının oylanarak başladığı Meclis toplantılarına, CHP Grubu tarafından verilen şu 3 önergenin okunmasıyla devam edildi:

‘CHP Önergelerinin hepsi oybirliğiyle Başkanlık Makamı’na gönderildi’

1- Çiğdem Mahallesi Katırcı Yolu Soğuksu girişinden Çiğdem Merkez Cami'ne kadar olan yolda sağlı sollu araç park edildiğinden dolayı sabah ve akşam İETT seferleri aksamaktadır. Bu aksamadan dolayı mahalle sakinleri mağdurdur. Mağduriyetin giderilmesi için bir otopark yapılması konusundaki önergemizin Başkanlık makamına havalesini arz ederiz.

2- Zerzevat Mahallesi yolları, uzun süredir İSKİ çalışmaları dolayısıyla kullanılmayacak durumdadır. Bu çalışmaların, vatandaşın güvenliği ve huzuru için Belediyemiz tarafından denetlenmesi ve gereken uyarıların yapılması konusunda önergemizin Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederiz.

3- 12.11.2012 tarihinde kabul edilen 6360 Sayılı Kanunun geçici 1. Maddesi 4. paragrafına göre, İstanbul ve Kocaeli ilçe sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak, bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katılmıştır. Bu Kanun kapsamında ilçemiz sınırları içinde bulunan köylerin tüzel kişilikleri kaldırılmış ve bu köyler Mahalle olarak Belediyemize katılmıştır. Ancak yine bu Kanunun geçici 1. Maddesinin 11. Fıkrasına göre tüzel kişiliği kaldırılan köylerde bu Fıkranın yürürlüğe girme tarihinden itibaren 29.07.1970 tarihli ve 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisiyle 26.05.1981 tarihli ve 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle alınmaz ve 31.12.1960 tarihli 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 9. Maddesinin 1. Fıkrası 3. Bendi, 23. Maddesinin 1. Fıkrası 1. Bendi ile 5. Bendi, 66. Maddesinin 1. Fıkrasının 5. Bendi hükümleri, 31.12.2017 tarihine kadar ve bu tarih dâhil uygulamaya devam edilir. Bu yerlerde alınacak ücret 5 yıl süreyle tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Bu Kanuna göre Belediyemize yapılan müracaatlarda hâlâ bir sonuç alınamamıştır. Vatandaşların konuyla ilgili mağduriyetinin giderilmesi ve bu Kanun hükümlerinin ilgili mahallerde yürürlüğe girmesi için önergemizin Meclis Başkanlığı’na havalesini arz ederim.

İlk iki önergeyi hemen oybirliğiyle Başkanlık Makamına havale eden Yücel Çelikbilek, son önergeyle ilgili olarak çekincelerini dile getirdi. Beykoz'u yönetmenin kolay olmadığını anlatan Başkan Çelikbilek, "Adam yarın Riva'da toplu konut yapacak ve ben 1 lira vergi alamayacağım! Olur mu?" diye konuştu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

Yücel Çelikbilek: “Belediye ayakta kalmak zorunda!”

"Evet, o kadar güzel yazmışsınız ki, insanın gözünün yaşarmaması mümkün değil... Bu kadar maddeyi alt alta nasıl da sıralamışsınız... Kim yazdıysa bu metni; altına kim imzasını koyduysa tebrik etmek lazım... Ben kutluyorum. Ama ne olur biraz da Beykoz'un geliri nasıl artar diye bir şeyler yapsanız... Ama maalesef o yok... Şöyle söyleyelim: Biz bu dediklerinizi böyle anlamadık! Eksiğimiz olabilir, hatamız olabilir... Vatandaşlarımız mahkemeye gidiyorlar, oradan bize sonuç getiriyorlar. Şöyle diyeyim: 5 yıl boyunca bu kadar nüfusun oturduğu yerde siz gelir elde etmeyeceksiniz... Emlak vergisi toplamı 33 milyon lira... Haklısınız, bunu almamak vatandaşı gözetmektir. Ancak Belediye de ayakta kalmak zorunda... Kimse bunu yaptığınız için size farklı da davranmaz. Vatandaşın sizi tebrik edeceğini sanmayın!

Şimdi bu yasa çıkmış ama biz 100 milyon lira gelir kaybına uğruyoruz. Yıllık 33 milyon yerine 9 buçuk milyon lira toplamak zorunda bırakılıyoruz. Bu 20 milyon liradan 100 milyon liralık gelir kaybı demektir. Mersin dağlarındaki köylerle biz bir değiliz ki... Bu yasanın çıkmasının doğru olduğu yerler var ve oradan emlak vergisi almamaları gayet doğal ama Beykoz'un öyle değil... Biz zaten vatandaşlara yapmamız gerekenleri yapıyoruz. İstanbul'un köylerinde bu yasa böyle olmaz. Adam yarın Riva'da toplu konut yapacak ve ben 1 lira vergi alamayacağım! Vatandaş haklı olabilir ama ben de haklıyım. Ben burada Beykoz'u yönetiyorum. Siz dilekçeyi verdiniz, gereği de yapılacaktır ancak durum böyle..."

Başkan Çelikbilek'in ardından AK Partili ve CHP'li Meclis Üyeleri sırasıyla söz aldı ve geçen günlerde kutlanan özel günlere dair duygu ve düşüncelerini paylaştı. Konuşma sırasıyla şu şekilde gerçekleşti:

Engin Yıldız

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutladı. “Türkiye'deki her 10 kişiden 1'i engelli” dedi. Engellilerin topluma kazandırılması ve iş sahibi olması için çalışmak gerektiğini söyledi. Yapılanları yardım değil hak olarak görmek gerektiğini vurguladı. Dışlamamak gerektiğinin altını çizdi. AK Parti'nin bu konuda ayırdığı payı, her geçen yıl arttırdığına dikkat çekti. "Daha iyisini yapmak için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Manolya Demirören Tekin

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı. "Bugünü bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türk kadınının seçilmesinin önündeki engelleri kaldıran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederiz" diye konuştu.

Gülay Demirel

CHP'nin 'emlak vergisi alınması' konusuyla ilgili verdiği önergeyi savundu. "Hak talep edenlerden birisiyim. Bu benim hakkım" şeklinde konuştu. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutladı ve 193 ülke tarafından imzalanan ve 54 maddeden oluşan Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hatırlattı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve BEDES'i kutladı. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Başöğretmenliğine gönderme yaptı. Atatürk'ün öncülük ettiğini kaydetti. 4 Aralık Madenciler Günü'ne dair duygularını paylaştı ve maden kazalarında ölen işçileri andı. "Madenci emekçilerimiz, her türlü övgüyü hak etmektedir" şeklinde konuştu. Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği, "Dünyada hiç bir milletin kadını 'Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim' diyemez!" sözünü hatırlattı ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nün önemini dile getirdi.

Muharrem Kaşıtoğlu

Gülay Demirel'in konuşmasının ardından "Vakıflar Haftası da vardı, onu unuttunuz" dedi ve 3-9 Aralık tarihleri arasında kutlanan güne dikkat çekti. Bu sırada CHP ve AK Parti sıralarında gülüşmeler oldu; CHP'liler "Onu da sen söyle" diyerek, esprili bir şekilde Kaşıtoğlu'na yüklendi. Bu sırada ise şakalaşmaya Yücel Çelikbilek de dâhil oldu ve "Doğru... Vakıflar Haftası önemli... Onu da vurgulamak gerek" dedi...

Süha Okan Uzun

Küçüksu Çayırı'nın durumunu gündeme taşıdı ve sözkonusu yerin otopark olarak kullanılmasının dışında, vatandaşların yararına ve kullanımına açılmasının önemine dikkat çekti. Başkan Çelikbilek de Okan Uzun'un düşüncelerine katıldığını vurgulayarak, "Oranın otopark olması mümkün değil... Biz orayı Marmara Üniversitesi'nden aldık ve İBB'ye devrettik. Onlar güzel şeyler yapacaklar. Biz oraya girmeseydik, orası mafyanın elindeydi ve Küçüksu Çayırı için insanlar birbirini öldürüyordu" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gündeme geçildi ve aşağıdaki teklifler, ilgili müdürlüklere ve komisyonlara görüşülmek üzere ve CHP'nin de desteğiyle OYBİRLİĞİYLE havale edildi ve teklif-kararlar da yine oybirliğiyle kabul edildi:

‘CHP’li Üyelerin de desteğiyle teklifler, oybirliğiyle kabul edildi’

1- Vize işlemleri hakkındaki teklif, Hukuk Komisyonu'na gönderildi.

2- 2016 yılı Çalışma Takvimi hakkındaki teklif, önce teklif-karar olarak görüşüldü ve ardından oybirliğiyle kabul edildi.

3- Meclis Başkanı ve Üyelerinin Huzur Hakkı hakkındaki teklif de teklif-karar olarak görüşüldü ve bu da oybirliğiyle kabul edildi.

4- Sözleşmeli personel alımı ve kadro derece değişikliği hakkındaki teklif Hukuk Komisyonu'na gönderildi.

5- Cadde ve sokak isimlerinin düzeltilmesi hakkındaki teklif Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu'na gönderildi.

6- Asansörlerin periyodik olarak kontrolleri hakkındaki teklif, Tarife Komisyonu'na gönderildi.

7- TFF adına Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği ile yapılacak protokol hakkındaki teklif, Hukuk Komisyonu'na havale edildi.

8- Dereseki'ye trafo binası yapılması hakkındaki teklif de Hukuk Komisyonu'na havale edildi.

9- Cadde ve sokak isimleriyle ilgili düzenleme hakkındaki teklif Hukuk Komisyonu'na havale edildi.

10- Fazla Çalışma Ücreti hakkındaki Zabıta Müdürlüğü teklifi de yine teklif-karar olarka görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

11- Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı'nın içerisinde yapılacak tesislerle ilgili ihaleye çıkmak konularındaki teklifler de Hukuk Komisyonu'na havale edildi.

Haber Merkezi

 Deplasman fatihi Çubukluspor: 0-2
Önceki Deplasman fatihi Çubukluspor: 0-2
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz