Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek

  • 1
  • 7405
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek
Beykoz Belediye Meclis üyeleri Fas’a gidecek

Beykoz Belediye Meclis üyeleri, bugünkü Kralı Hazreti Muhammed'in soyundan gelen Fas'a resmi ziyarette bulunacak.

Beykoz Belediye Meclis üyeleri, bugünkü Kralı Hazreti Muhammed'in soyundan gelen Fas'a resmi ziyarette bulunacak.

Beykoz Belediye Meclisi'nin Şubat Olağan toplantılarının birinci birleşimi, Meclis ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yönetiminde gerçekleştirildi. AK Parti ve CHP İlçe Başkanları'nın locadan takip ettiği Meclis toplantısı, CHP Grubu'nun yazılı önergelerinin Başkanlık Makamına havalesi ile başladı. Gündem dışı olarak yazılı önergeleri Meclis kürsüsünden okunan CHP'liler genel olarak ulaşım konusunda vatandaşların beklentilerini gündeme taşıdı ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında satışı gerçekleştirilen Kavacık'taki Medipol Üniversitesi arazisinin satış işlemlerinin belgesini talep etti. Gündem dışı olan bir başka konu ise bu kez hem AK Parti hem de CHP grubunun ortaklaşa aldıkları kararla, Meclis Üyeleri'nin Fas'ta temaslarda bulunmasıyla ilgiliydi. Buna göre önümüzdeki hafta belirlenecek Fas'tan bir Bölge'ye Beykoz Belediyesi teknik bilgisi olan Müdürlerle birlikte bir heyet gönderecek ve incelemelerde bulunacak.

‘Meclis Üyeleri’nin gideceği Fas’ta Arapça resmi dil ancak resmi dairelerde Fransızca dili kullanılıyor’

Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Fas'ta halkın çoğunluğu, Türkiye'deki Sünnilik ile çok büyük benzerlikler gösteren İslâmiyet'in Malikilik mezhebine tabi olarak yaşıyor. Resmi dil olması nedeniyle halk arasında Arapça yaygın olsa da diğer ülkelerdeki Arapça ile büyük farklılık gösteriyor ve Fas'taki resmi kurumlarda yalnızca Fransızca dili kullanılıyor. Dolayısıyla buraya yapılacak gezilerde hem Fas Arapçası'nı bilen hem de Fransızca diline hâkim tercümanlara ihtiyaç duyuluyor. Ancak kuzeyinde İspanyol etkisi görüldüğünden, burada da halkın çoğunluğunu İspanyolca konuşanlar oluşturuyor. Fas'ta 1997 yılından sonra toplamda 16 bölge oluşturulmuş ve bu gölgelerden birisinde de bu yılın ortalarında Beykoz Belediye Meclisi Üyeleri'nin ağırlanması bekleniyor. 

Bir önceki Meclis tutanağının oylanmasının ardından başlayan Beykoz Belediyesi Şubat olağan görüşmelerine CHP'nin verdiği gündemdışı yazılı önergelerle başlandı. Söz konusu önergelere dair ise şu diyaloglar yaşandı:

CHP Grubu'nun ilk önergesi, Kılıçlı Mahallesi'ndeki vatandaşların yaşadığı mağduriyetti: "Kılıçlı Mahallesi Aşağı Mahalle Cadde'de kısa süre önce asfaltlama çalışması yapılmış olmasına rağmen yollar çökmüş ve asfalt bozulmuştur. Mahalle sakinlerinin mağduriyetinin giderilmesi için önergemizin Meclis Başkanlığı Makamına havalesini arz ederiz." 

(Oy birliğiyle Başkanlık Makamına havale edildi)

CHP Grubu'nun ikinci önergesi, Belediye'ye ödenen vergilerin geri alınmasına yönelik, yazılı bilgilendirme yapılmasıyla ilgiliydi:

"6360 Sayılı Yasa kapsamında 'köy' statüsünden 'mahalle' statüsüne geçmiş olan mahallelerde ikamet edip de emlak vergisi ödeyen vatandaşlarımıza, 2014 yılının ikinci yarısı itibariyle alınmış vergi iadesi ve 2019 yılına kadar vergi muafiyeti tanınmasına dair vatandaşlarımıza yazılı olarak bilgilendirilmesi konusunda önergemizin Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederim."

(Başkan Çelikbilek, havaleye gerek olmayacağını belirterek, şu konuşmayı yaptı: "Uygulaması olmayan bir şeyi söylüyorsunuz. Bu kadar vatandaşı tek tek bilgilendirmek çok zor… Biz onları muhtarları aracılığıyla bilgilendiriyoruz. Dolayısıyla bu önergenin o anlamda ancak bir değeri olabilir. Öte yandan da biz onların banka hesaplarına 'vergi ücreti alınmayacaktır' diye şerh koyuyoruz. Biz bunu Limak'ta Yıllık Toplantı'da ifade etmiştik zaten"...)

‘CHP Grubu’nun önergeleri arasında ulaşım ile ilgili talepler de yer aldı’

CHP Grubu'nun diğer önergeleri ulaşıma dair vatandaşların talepleriydi ancak söz konusu otobüs seferlerine dair zaten Beykoz Belediyesi, Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç öncülüğünde bir çalışma gerçekleştiriyordu:

Ulaşım-1: "Kavacık-Kozyatağı 15 KB hattı güzergâhının, yoğun talep üzerine Ortaçeşme'den başlatılması hususunda gereğinin yapılması için önergemizin Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederiz."

Ulaşım-2: "Beykoz-Üsküdar arasında sefer yapan otobüslerin yeterli olmamasından dolayı yaşanan izdiham, vatandaşlarımıza sorun yaşatmaktadır. Halkımızdan gelen yoğun şikayetler ve talepleri dikkate alarak, sorunun ivedilikle çözülmesi için önergemizin Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederiz."

CHP Grubu'nun bir diğer önergesi, geçen yıl yapılan bir satışın gerçekleşip gerçekleşmediğine dair soru önergesiydi:

‘CHP Önergesine Aydın Düzgün’ün açıklamalarının ardından Başkan Yücel Çelikbilek “Olur” verdi’

"10.04.2015 tarih 2015/65 sayılı Meclis kararına istinaden alınmış encümen kararıyla yapılmış ihaleler var mıdır? Varsa karar örneklerinin ve ihale örneklerinin grubumuza verilmesini arz ve talep ederiz."

(Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konunun net olarak ortaya konmasını ve hangi ihaleden bahsedildiğinin söylenmesini istedi. Bu sırada ise CHP'li Meclis Üyesi Aydın Düzgün söz aldı ve kastedilen ihalenin Kavacık'ta bulunan Medipol Üniversitesi'ne ait arsanın satışının yapılıp yapılmadığıyla ilgili olduğunu dile getirdi. Başkan Çelikbilek ise satışın yapıldığını, bu durumun bilindiğini hatta CHP grubunun geçmişte satışa itiraz ettiğini söyledi. Yücel Çelikbilek ayrıca, satış sonrası paranın da tahsil edildiğini ve bankada bu paranın durduğunu kaydetti. Aydın Düzgün ise bunun üzerine, 'Bununla ilgili resmi bir yazı isteniyormuş Sayın Başkanım' dedi. Bunun üzerine Başkan Yücel Çelikbilek, 'Tamam, iş resmi yazı ise bunu veririz' dedi. Daha sonra teklif, oybirliğiyle Başkanlığa havale edildi.)

CHP Grubu'nun son teklifi, sokak isimlerinin değiştirilmesine yönelikti:

"Ortaçeşme Mahallesi'nde bulunan Korucu Sokağı isminin 2004-2009 döneminde İl Genel Meclis Üyeliği yapmış olan Rahmetli Yakup Ali Fuatoğlu'nun soyadının verilmesiyle ilgili önergemizi Başkanlık makamına havalesini arz ederiz."

(Oy birliğiyle Başkanlığa havale edildi)

Fas'ta yapılacak araştırma gezisi için ise AK Parti ve CHP'li Gruplar, ortak hareket etti; önergenin altını birlikte imzaladı:

"2016 yılı içinde düzenlenmek üzere Belediye Meclis Üyeleri ve Başkanlık Makamı uygun göreceği Müdürlerle birlikte Fas'a tetkik inceleme ve araştırma gezisi düzenlenmesi hususunu arz ederiz.”

(Gündemdeki 3 maddenin altına, 4. teklif olarak yazıldı)

‘Başkan Çelikbilek, sokak isimlerinin değiştirilmesi konusunda İBB’yle yaşanan sorunlara dikkat çekti’

Beykoz Belediye Başkanı'nın gündeme geçildiğini söylemesinin ardından, aralarında Fas'a yapılacak araştırma gezisi de olan, Paşabahçe Mahallesi'nde 905 ada 17 parsel üzerindeki yaklaşık bin 106 metrekare yüzölçümlü taşınmazın satışı, sokak ismi verilmesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın bir programına katılımı kapsayan toplamda 4 teklif, ilgili müdürlüklere görüşülmek üzere gönderildi. Bu sırada Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, gündem maddelerine dair açıklamalarda da bulundu. Özellikle sokak ismi değiştirilmesi konusunun bundan sonraki süreçte mutlaka Mahalle Muhtarları'na sorulacağını dile getiren Başkan Çelikbilek, konuyla ilgili olarak bundan sonra İBB ile ters düşmeyi istemediğini kaydetti. Bu sırada söz alan CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel ise Başkan Yücel Çelikbilek'i destekledi ve konuya dair görüştüğü muhtarların şikâyetlerini iletti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ayrıca daha önce Limak Otel'de gerçekleştirilen Yılsonu Toplantısı'nda Çevre ve Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün de sunumunda işaret ettiği gibi Beykoz'daki 60 litrelik çöp bidonları yerine 120 ve 240 litrelik büyük konteynırların sokaklara yerleştirileceğini bildirdi. Başkan Çelikbilek ayrıca teknolojiyi kullanarak, çöp arabalarının 'akaryakıt ve işgücü' tasarrufu sağlayacağını; sokakları süpüren görevlilerin de benzer şekilde sürekli izleneceğini haber verdi.

Öte yandan Şubat ayı olağan toplantısının 2. birleşimi, 3 Şubat 2016 Çarşamba günü sabah saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

Haber Merkezi

Beykoz Kaymakamı sizin için ne dedi?
Önceki Beykoz Kaymakamı sizin için ne dedi?
Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Sonraki Beykoz'un köy kahveleri görünümüyle dikkat çekiyor
Yorumlar (1 Yorum)

SERAP (9 yıl önce)

ORALARA GİDENE KADAR BİR KÖY OKULLARINA GİDİP BİR KALEM VERSENİZE TÖVBE TÖVBE SEN BEN BİRDE BİZİM OĞLAN HİÇ DEĞİŞMİYCEKSİNİZ DİMİ

Yorum Yaz