Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)

  • 0
  • 11295
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)
Beykoz Belediye Meclis'inde gergin oturum... (İzleyin)

Ardı ardına gelen şehit haberleri üzerine morallerin bozuk olduğu Beykoz'da AK Parti ve CHP'li Meclis Üyeleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

Ardı ardına gelen şehit haberleri üzerine morallerin bozuk olduğu Beykoz'da AK Parti ve CHP'li Meclis Üyeleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

Dağlıca ve Iğdır'dan gelen 30 şehit haberi, bir yandan memleketi hüzne boğarken; diğer yandan da sinirleri iyiden iyiye gerdi. Beykoz Belediye Meclisi'nin Eylül Olağan 2. Birleşimi'nde bir araya gelen AK Parti ve CHP'li Meclis Üyeleri de oldukça gergin bir ortamda görüşme yapmak zorunda kaldı. Daha önce 1. Birleşim'de olduğu gibi Yücel Çelikbilek'in yokluğunda Meclis'e Başkanvekili Manolya Demirören Tekin Başkanlık ederken, CHP sıralarında 'teklif karar' isyanı vardı. CHP'nin yazılı önergeleri AK Partili Meclis Üyeleri'nin de desteğiyle 'oybirliğiyle' Başkanlık Makamı'na gönderilirken; AK Parti önergeleri CHP'ye takıldı. Spor Kulüplerine 2015-2016 sezonunda yardımı da içeren AK Parti önergelerine 'ret' veren CHP'liler bunun 'teklif-karar' olarak görüşülmesine de muhalefet ettiler.

‘Gülay Demirel-Salim Öztürk-Muharrem Kaşıtoğlu üçgeninde ‘siyaset’ polemiği…’

Meclis'te gündem dışı olarak yine CHP'li Gülay Demirel kürsüye çıkarken, AK Partililere "İçimizden birinin çocuğu şehit olsaydı, bu toplantıyı yapar mıydık?" şeklinde seslendi ve Eylül ayı 1. Birleşimi'nin iptal edilmemesini eleştirdi. AK Partili Salim Öztürk ise Gülay Demirel ve CHP'lileri 'siyaset yapmakla' suçladı ve CHP'li Gülay Demirel'e o gün için söylediklerini ilk kez açıkladı. Buna göre Salim Öztürk, Eylül ayı 1. Birleşimi'nin iptal edilmesini isteyen Gülay Demirel'e "Zaten görüşme olmayacak. Teklifleri oylayıp, Meclis'i kapatacağız" demiş ancak buna rağmen Gülay Demirel CHP'lilerle birlikte toplantıyı yarıda keserek grup odasına çekilmiş.  Meclis'teki tartışmaların her dakika dozu yükselirken, bir ara Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin ve CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel de karşı karşıya geldi. Muharrem Kaşıtoğlu, Gülay Demirel'i "popülist politika üretmekle" suçlarken, CHP'li Yılmaz Işık ve Süleyman Kılıç ise Muharrem Kaşıtoğlu'na yüklendi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin açılışına Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin'in "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz" sözleriyle başlandı. Yoklamanın ardından gündem dışı söz almak isteyen olup olmadığını soran Tekin'e yine ilk olarak Gülay Demirel'den talep geldi. Konuşmasını Meclis'in tek kişilik kürsüsünde gerçekleştiren Gülay Demirel, şöyle dedi:

CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel: “İçimizden birinin çocuğu şehit olsaydı, bu toplantıyı yapar mıydık?”

"Her gün şehit haberleri duyduğumuzdan yüreğimiz yanmakta ancak bunların biteceği de yok gibi... Biz Meclis'in ilk günü yoklamadan sonra görüşmeleri iptale davet etmiştik ancak kendileri uygun görmediler, saygı duyuyoruz. Onlar bizim bu duruşumuza saygı gösterdiklerini söylemişler ancak Sevgili Salim Başkan'ın şu sözleri bizleri çok üzdü: Bizim duruşumuzu, bu tür hareketlere prim vermek olarak değerlendirmişsiniz. Ben gerçek anlamda bunu böyle düşünmediğinizi biliyorum. Burada bir dil sürçmesi olduğunu kabul ediyorum. Çünkü biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bunu bir parti meselesi olarak görmüyoruz. Bu bir ülke meselesi, bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet meselesidir. Bu ne AKP'nin ne Cumhuriyet Halk Partisi'nin ne de MHP'nin meselesi... Size şimdi soruyorum: İçimizden birinin çocuğu orada şehit olsaydı, bu toplantıyı yapar mıydık burada? Yapmazdık arkadaşlar... Bu gerçeği kabul edelim...

Orada ölen bütün çocuklar bizim çocuklarımız... Biz, bütün bu olaylara partilerüstü bakmak zorundayız. Biz öyle bakıyoruz ve bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Arkadaşlarım bana 'Siz çok heyecanlısınız' diyor. Heyecanlı değil; sinirliyim. Dün, henüz 18 yaşına girmiş bir arkadaşımızı ki, Salim Bey, sen çok iyi tanıyorsun; bir tweet attı diye; bu 400 milletvekili konusunda Cumhurbaşkanı'na hakaret içeren bir paylaşımda bulunduğu için geldi polis aldı ve götürdü. Sorgulanmadan, ailesine bilgi verilmeden bu çocuk alınıp götürüldü; dün, bütün gün, herkes perişandı. Sosyal medya hesaplarını alın inceleyin; tek bir siyasi paylaşımı yoktur! 18 yaşında kanı deli akan bu delikanlı, ölen polislerin anısına bir paylaşımda bulunmuştur. Haksız olabilir, yanlış olabilir. Bu kadar suçlu dışarıda gezerken, PKK bayraklarıyla bu kadar insan gezerken, bu ülkede Türk Bayrağı'yla gezmek, Türk askerini savunmak, Türk polisini savunmak suç olmuştur arkadaşlar! Biz yas tutmayalım da kim tutsun?"

CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel, sözlerini bir sözlü önergeyle bitirdi ve şunları kaydetti:

Gülay Demirel’den sözlü önerge: “CHP’nin pankartları neden toplatıldı?”

"İlçemizde Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırlamış olduğu bir afiş vardı; Sandığa Davet afişi... Bu afişler Belediye Zabıta ekipleri tarafından toplanmıştır. Bunun içinde siyasi bir söylem yoktu. Sadece sandığa davet yazısı vardı. Başka siyasi partilerin afişleri dururken, bizim afişlerimizin toplanmasının nedenini öğrenmek istiyoruz. Bunu da sözlü önerge olarak kabul edebilirsiniz..."

Gülay Demirel, CHP Grubu'ndaki sırasına doğru yürürken, bu sırada Belediye Meclisi Başkanvekili Manolya Demirören Tekin'in sesi işitildi. Başkanvekili Tekin, "Gülay Hanım, hepimiz aynı şeyleri savunuyoruz. Ama biz burada çalışmamızı yarıda bırakamayız. Bakın, ben sizin hassasiyetinizi tabi ki anlıyorum. Hepimiz aynı şeyi taşıyoruz" şeklinde konuştu. Bu sırada söz isteyen AK Partili Salim Öztürk'e de söz hakkı tanıyan Manolya Demirören Tekin'den sonra Belediye Başkan Yardımcısı da olan Salim Öztürk, şunları söyledi:

AK Partili Salim Öztürk: “Ben zaten görüşme olmayacak dedim ancak buna rağmen Gülay Hanım grubunu Meclis’ten çekti!”

"Ülke olarak tabi ki, yastayız. Canımız yanıyor. Burada bunu farklı düşünmek bence yanlış ama benim Pazartesi günü o sözleri sarf ettiğim saatlerde karşı grubun Genel Başkanı Parti Meclisi'ni topladı. Aynı Genel Başkanları, ülkenin Başbakanı'yla görüşme yapmıştır. Arkadaşlar... Bunlar ülkenin meseleleri... Biz de burada Beykoz'u idare edenler olarak çalışmak zorundayız. Hayat devam ediyor. Siyaset yapmayın, hepimizin canı acıyor. O yüzden ben arkadaşların, laflarını konuşurken dikkat etmelerini istiyorum. Ne yapalım çalışmayalım mı? Oturalım mı?

Sizin Grup Başkanvekiliniz bize geldiğinde de aynı şeyi söyledim: Dedim ki, 'Arkadaşlar, bugün görüşme olmayacak! Sadece teklifler var. Bu teklifleri komisyona havale edip, Meclis'i kapatacağız' dedim. Bu teklifi, Grup Başkanvekilinize söyledim. Dolayısıyla biz burada bir gündem görüşmeden, sadece gündemde olan konuları Meclis çalışsın ve komisyonlara gelsin diye düşündük. O günkü gündemimiz oydu ve biz oturumu açtık ve kapattık."

Bu sırada söz isteyen bir başka isim de Muharrem Kaşıtoğlu oldu. Kaşıtoğlu, şöyle dedi:

AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu’ndan CHP’li Gülay Demirel’e: “Popülist politika yapıyorsunuz!”

"Biz burada Meclis çalışmalarınızı yürütüyoruz ama zaman zaman özellikle Gülay Hanım, kendini tutamıyor ve genel siyaset meselelerine giriyor. Bu alışkanlıktan vazgeçmemiz gerekiyor. Eğer genel siyaseti konuşmaya başlarsak, ertesi günü sabahına kadar buradan çıkamayız.

Popülist politikaları sürekli yapıyorsunuz Gülay Hanım... Popülist politikalardan lütfen vazgeçin. Şimdi Gülay Hanım çıktı, alakalı-alakasız bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklamışlar da götürmüşler diyor. Allah aşkına, bu şimdi buranın konusu mudur? Biz eğer birlikten beraberlikten bahsediyorsak, karşımızda tek düşman var: PKK terör örgütü..."

CHP’li Yılmaz Işık’tan ‘ısmarlama haber’ gafı!

Konuşmaların ardından gündemde olmayan yazılı önergelere geçildi. Bu sırada CHP'nin verdiği tüm yazılı önergeler 'oybirliğiyle' yanıtlanmak üzere Başkanlık Makamı'na havale edildi. Ancak AK Parti grubu kendi kararlarının 'teklif-karar' olarak görüşülmesini isteyince, Meclis bir anda karıştı. CHP sıralarından Hakkı Emanet ve Yılmaz Işık söz aldı ve 'teklif-karar' usulünün bir 'oldu-bittiye getirmek' olduğunu savundu. Bu sırada Hakkı Emanet, "O zaman bizim burada olmamıza ne gerek var?" derken; Yılmaz Işık, Yenimahalle'de inşa edilecek spor kompleksi hakkında "Hayır!" demediklerini dile getirerek, geçmişteki bir konuyu açtı. Bu sırada defalarca olayın belge üzerinde bu şekilde olduğu söylenmesine karşın, Yılmaz Işık inatla konuyu Muharrem Kaşıtoğlu üzerinden Dost Beykoz'a yıkmaya çalıştı. Dost Beykoz'un "CHP, Beykoz'da hizmete 'Hayır' dedi" başlığıyla verdiği haberin, "ısmarlama haber" olduğunu iddia eden Yılmaz Işık, CHP grubunun bu karara 'hayır' demediğini savundu.

Muharrem Kaşıtoğlu: “Sokak isimlerinde de ‘Hayır’ dediniz ama isim değişikliği törenine geldiniz?”

Gülay Demirel: “Ben ‘Hayır’ demedim: ‘Evet’ dedim!”

Muharrem Kaşıtoğlu ise Yılmaz Işık'a yanıt verirken, konuyla ilgili olarak elde belge olduğunu anlattı ve söz konusu konuyla ilgili olarak CHP'li Mehmet Gürel'in o günkü konuşmalarının Meclis tutanaklarına geçtiğini söyledi. Kaşıtoğlu ise bu sırada yaptığı eleştirilerinde Gülay Demirel'i hedef aldı ve daha önce sokak isimleriyle ilgili olarak da CHP Grubu'nun 'Hayır' dediğini söyledi. Gülay Demirel'e kendisinin isteğiyle değişen sokak ismi olduğu halde neden Meclis'e geldiğinde sokak ismi değişikliğine 'Hayır' dediğini soran Kaşıtoğlu, bu sırada merhum Nazmiye Korkmazlar'ın adının verildiği sokağın açılışına neden katıldığını sorguladı. Gülay Demirel ise sokakların isim değişikliği sırasında kendisinin 'Hayır' oyu vermediğini ve 'Evet' dediğini savundu.

Oldukça gergin geçen Beykoz Belediye Meclisi'nde gündemde olan 3 rapor 'oybirliğiyle' kabul edilse de AK Parti'nin 'teklif-kararları' oy çokluğuyla Meclis'ten geçti.

CHP ve AK Parti Grupları'nın verdikleri yazılı önergeler ve sonuçları ise şu şekildeydi:

CHP Grubu

1. Önerge: 2014 yılında Beykoz Belediyesi'nin Edirne Gezisi'ne giden otobüslerinin harcadığı mazot Belediye'ye mi ait, taşıyıcı firmaya mı aittir? Daha önce yaptığımız yazılı ve sözlü önergelerimize cevap verilmemiştir. Sözkonusu bu önergeye de bilgi verilmesini talep ederek, Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederiz.

Oy birliğiyle Başkanlık Makamına havale edildi

2. Önerge: Ali Bahadır Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Menekşe ve Çamlık sokaklarına daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yağmursuyu çalışmalarından dolayı parke taşları kaldırılmış ve araçlar cadde ve sokaklara kapalı bulunmaktadır. Mahalle Halkının mağduriyetinin giderilmesi için sözkonusu cadde ve sokakların asfalt yapılmasını talep eder, Meclis Başkanlığı'na havalesini arz ederiz.

Oy birliğiyle Başkanlık Makamına havale edildi.

3. Önerge: Beykoz Belediye Meclisi'nin 10.04.2015 tarih 2015/65 Sayılı Kararı ile alınmış, Satış İhalesi kararı var mıdır? Şayet var ise bu ihale kararı nasıl sonuçlanmıştır? Önerimizin Başkanlık Makamına havalesini arz ederim.

Oy birliğiyle Başkanlık Makamına havale edildi.

AK Parti

1. Önerge: İlçemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerimize 5333 Sayılı Devlet Kanunu'nun 14. Maddesi -b- bendine göre 2015-2016 sezonunda;

* 2015-2016 sezonunda 2. Amatör Kümede sadece A Takımı ile mücadele edecek kulüplere; 5 bin Türk Lirası

* 2. Amatör Kümede A Takımı dışında, 2014-2015 sezonunda en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere; 7 bin 500 Türk Lirası

* 2015-2016 sezonunda 1. Amatör Kümede sadece A Takımı ile mücadele edecek kulüplere; 10 bin Türk Lirası

* 1. Amatör Kümede A Takımı dışında, 2014-2015 sezonunda en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere; 12 bin 500 Türk Lirası

* 2015-2016 sezonunda Süper Amatör Kümede sadece A Takımı ile mücadele edecek kulüplere; 15 bin Türk Lirası

* Süper Amatör Kümede A Takımı dışında, 2014-2015 sezonunda en az 3 farklı yaş kategorisinde resmi müsabakalara katılmış olan kulüplere; 25 bin Türk Lirası

* 2015-2016 sezonunda Bölgesel Amatör Kümede sadece A Takımı ile mücadele edecek kulüplere; 75 bin Türk Lirası

* 2015-2016 sezonunda Bölgesel Amatör Basketbol Ligi'nde mücadele eden kulüplere 15 bin Türk Lirası

* 2015-2016 sezonunda Hentbol 1. Ligi'nde mücadele eden kulüplere 68 bin Türk Lirası olmak üzere nakdi yardım yapılması hususunda gereğini arz ederim.

Teklif Karar olarak görüşüldü, oy çokluğuyla kabul edildi.

2. Önerge: İlçemizde ikamet eden dar gelirli ailelerin ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören yakınlarına, öksüz ve yetimlere, rehabilitasyon merkezine devam eden engelli çocuklara 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 14. Maddesi -b- bendine göre her aileden en az 1 ve en fazla 2 çocuğa olmak üzere;

İlkokul ve ortaokulda eğitim gören 1 çocuk için 150 Türk Lirası

Lisede eğitim gören 1. çocuk için 250 ve yardım gören aynı aileden ikinci çocuk için 100 Türk Lirası nakdi yardım yapılması hususunda gereğini arz ederim.

Teklif Karar olarak görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi.

3. Önerge: Kılıçlı Köyü'nde İBB'ye devrolunacak kiralık yer.

Teklif Karar olarak görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Haber Merkezi

Beykoz Devlet Hastanesi’nde düğün heyecanı…
Önceki Beykoz Devlet Hastanesi’nde düğün heyecanı…
Beykoz’da İlçe Milli Eğitimin kararı tepki çekti
Sonraki Beykoz’da İlçe Milli Eğitimin kararı tepki çekti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz