Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu

  • 0
  • 6725
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu
Beykoz Belediye Başkanı Tokatköy'e nokta koydu

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Tokatköy üzerinden yaşanan tartışmalara tek tek cevap verdi.

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı 1. oturumu Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda söz alan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, dönüşüme İBB ile devam edemedikleriniz, 7 polisin yaralandığı olayları, vade süresi ve ödenecek taksit miktarını açıkladı.

Ayrıca Beykoz Belediye Başkanı Aydın, bölgeye art niyetli örgütlerin getirildiğini ve kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığını da dile getirdi.

Tokatköy'deki dönüşüm macerasının 7-8 yıl önce başladığını, kendilerinin farklı motivasyonlarla işi bitirmeye çalıştıklarını ancak engellemek isteyen siyasiler olduğunu dile getiren Aydın, 663 bağımsız birimin bulunduğu, 83 bin m²'lik alanda can güvenliği olan konforlu yapılar inşa etmek istediklerini söyledi.

"Beykoz'da İBB ile yola devam edemedik"

Aydın, "83 bin m²'lik alanın mülkiyeti Beykoz Belediyesi'ne ait bir yer. Oradaki mevcut 663 bağımsız birim olası depremde içinde yaşayanları öldürme ihtimali çok yüksek. Tapuyu verdik ama yaşam kalitesinde değişiklik olmayacaktı. Bizden önceki yönetimde böyle bir düşünce gelişmiş. Bu anlamda İstanbul'daki en yetkin kuruluşlardan birisi İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Kiptaş şirketi ile belediyemiz bir araya gelmiş. Oturulmuş konuşulmuş burada yeni konutlar yapılmasına karar verilmiş. Orada bir irtibat bürosu o zaman açılmış. İrtibat bürosunun üstünde Beykoz Belediyesi ve Kiptaş logoları var. Arkadaşlarımız gelenlere projeyle ilgili bilgi veriyor. Arkasından seçim oldu. Seçim olunca İBB'de siyasi irade farklılaştı. Bu halkımızın tercihidir. O tercihe saygımız sonsuzdur. Bir müddet bekledik yola devam edelim diye. Neticede Kiptaş ile yola devam etme imkanının olmadığını o atmosferde gördük" dedi.

"Maliyet meselesi bizi düşündürmeye başladı"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda bakan düzeyinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini, akabinde bölge sakinleriyle bir araya geldiklerini ve büyük çoğunluğun kentsel dönüşümden yana olduğunu aktaran Beykoz Belediye Başkanı Aydın, "Biz süreci devam ettirdik. Öncesinde 1250 tane konut tasarlanmıştı, Sayın Bakanımızla yaptığımız görüşme, benim projeye bakışım ciddi bir yoğunluk gelecekti. Orası doğal sit alanı, geri görünüm, bir kısmı uzaktan boğaz görüyor. Bu iyi bir örnek olmaz, beton yığınına dönüştürmüş oluruz. Mahkemeye de verilse, normal doğal sit alanlarıyla ilgili mevzuata uymadığı için iptal eder. Onun için yoğunluğu azaltalım dedik ve 825 bağımsız birim yapmayı planladık. Fakat 1250'den 825'e indiğinizde buradaki maliyet meselesi bizi düşündürmeye başladı. Ciddi bir zarar olacaktı. Maliyetin en azından bir kısmını daire vereceğimiz insanlarımız karşılasın." diye konuştu.

"Arsayı alacağı fiyata arsa ve daireyi veriyoruz"

Aydın, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

"Arsayı satacak olsak bir miktar para vereceklerdi. Soruyorum, Tokatköy'de 1.2 emsalli, imarlı kamu arazisi birinin elinde olsa metrekaresi kaç liradan satılır? Biraz önce arkadaşımız metrekaresi en az 10 bin lira dedi. Devlet bu araziyi piyasa koşullarında satacak olsa fiyat ortada. Biz vatandaşa verecek olsak, kaçtan satıyoruz? 2B'leri, diğer kamu mülkiyetlerini... Yıllardır burada oturmuş, işgalciden satın almış, muhtar senedi dediğimiz usulle bir miktar para vermiş, piyasa fiyatıyla değil çok daha makul bir fiyatla satıyoruz. Piyasanın 3'te 1 fiyatına veriyoruz. 5 liralık arsayı 1 liraya üzerinde oturana versek, 200 milyon liraya yakın meblağ tutar. Oraya biz binaları yapacağız, oradaki 663 hemşerimize yine oradan daireleri vereceğiz. Kaç lira alacağız hesaplara göre? Yaklaşık 200 milyon lira alınacak. Karşılığında güvenli ve konforlu bir daire ile arsası verilecek. Arsayı alacağı fiyata arsa ve daireyi veriyoruz."

"15 Eylül'de inşaat yapım ihalesine çıkılıyor"

"Şimdi nasip olursa 15 Eylül'de inşaat yapım ihalesine çıkılıyor. Yaklaşık 20 yılda 200 milyon lira ödenecek, hepsiyle alakalı. Arsayı 5'te 1'e versek, peşin vereceğiz. Taahhüdümüz budur, başından beri de bunu anlatıyoruz. Diyor ki biz size nasıl güveneceğiz? Bu kağıda nasıl yazılmıyor? Orada 6-7 senedir, yarısında Kiptaş vardı. Kiptaş yerine bakanlık geldi. Orada bakanlığın ve belediyenin görevlendirdiği yetkililer var. Orada size süreci anlatıyorlar. İmzayı attıktan sonra diyorsun ki imzayı attık ama senin yetkin var mı? Böyle soru olur mu? Böyle argüman olur mu? Belediyenin bakanlığın memuru oradaki kişi. 83 bin m²'lik bir alan, mülkiyeti Beykoz Belediyesi. Bu alan direkt üzerinde oturanlara satılmaz. Tapu tahsis belgeleri doğal sit ve kültürel sit alanlarında tapu tahsis belgesi diye bir şey olmaz. Fakat devlet-belediye buradaki insanlarımızın mağduriyetini gidermek adına bir çözüm ortaya koymuş."

"Devlet 4 milyar gelirden vazgeçip, 400 milyon lira da zarar ediyor"

"Burada arkadaşlarımız gündeme getirdi. Orada daire alınmış vs. Tapu mu var? Neyi satıyorsun? Hemşerilerimizi biz hak sahibi olarak görüyoruz. Devletin özel 'torpili' var. Oradaki 663 birime, özel kayırması var. Bugün en az 2.5 milyardan devlet vazgeçiyor oradan. Belki de 4 milyar gelir elde eder devlet, üzerine 400 milyon lira da zarar ediyor. Bu oradaki vatandaşa gidiyor. En az yüzde 99'u bunu biliyor. Biz orada daireyi 663 birimin sahipleri kimlerse onlara vereceğiz. Onlardan biri çıkıyor diyor ki ben hakkımı satıyorum. Kaça 1.5-2 milyona. Neyi satıyor? Bizim yapacağımız daireyi, alan var mı? Var. Satan var mı? Var. O alım satımı biz engelleyebilir miyiz? Resmi bir şey yok, böyle bir şey engelleyemeyiz."

"Kira yardımı yapıyoruz, belki yetmeyebilir"

"Burada daha daire eline geçmeden insanların bir kısmı satıyor. 1.5-2 milyon liraya satıyor. Burada zarar olsa satılabilir mi? Biz yüzde 90 devletine güvenmiş, CHP'li AK Partili X partili buna güvenmiş. Kaç kişi her 100 kişiden 91 kişi bizimle beraber yol yürüyor. Kira yardımı yapıyoruz, belki yetmeyebilir. Kimisi kızına gitmiş, kimisi başka yerden yer kiralamış. 7-8 aydır kira ödüyor. Biz bu projeye inandık, evlerimizi boşalttık. Ne zaman başlayacaksınız? diye soruyorlar. Biz yüzde 91 inanan yol yürüdüğümüz hemşerilerimiz bir an önce biz buranın başlamasını istiyoruz. Boşaltılan yerlerin yıkılmasını istiyoruz."

"Saldıranların yanında kim var? Meclis Üyesi arkadaşlarımız var, 6'lı masa var"

"Bizim arkadaşlarımız gidiyor, boşaltılan binaları yıkacaklar. Orada saldırı, kim saldırıyor? O bina sahipleri mi? Hayır. Saldıranların yanında kim var? Meclis Üyesi arkadaşlarımız var, muhalefet partileri var. Olmadı 6'lı masa var. Olmadı görünmeyenler var. Orayı kaldıracağız ki ev yapabilelim. Orayı temizlemek için gidiyoruz, 7 tane polis yaralanıyor. Kim yapıyor bunu? Hangi örgütle işbirliği yapıyorsunuz? Oradaki 100 kişiden 91 kişinin hakkını kim koruyacak? İnanmışlar güvenmişler yola çıkmışlar. Bir an önce oraların yapılmasını arzu ediyorlar. Devlet 2.5 katrilyondan fedakarlık etmiş. 400 milyon zarar söz konusu. Ama öncelik can güvenliğidir. Hangi ev sahibinin içindeyken evi yıkıldı da polis taşlandı?"

"Bilmediğimiz örgütlerle devletin polisine saldırıyorsunuz"

"Siz yanınıza aldığınız, bilmediğimiz örgütlerle devletin polisine saldırıyorsunuz. Aziz milletimize ben bu durumu aktarıyorum. Çok azınlıkta olan kendisine farklı muamele yapılmasını isteyen onlardan 280 bin lira alacaksınız, bizden almayın diyen, bize fazla daire verin diyen azınlıktaki insanlarla kol kola girdiniz. Kimdi oradaki? O polise taş atan kimdi? Farklı yerlerden getirdiğiniz insanlar, kimdi onlar? Bakın ben size ayna tutuyorum. Tahammül edemiyorsunuz. Onlarca defa oturduk konuştuk. Güzel bir örneğin ortaya çıkmasını istemiyorsunuz, o yüzden sabote etmeye çalışıyorsunuz."

"En yüksek ödeme yapacak olan ayda 2 bin lira ödeyecek"

"Beykoz halkına kimse terörist demiyor. Oraya siz teröristleri getirdiniz diyorum. Türkçe söylüyorum. Orada polislere saldıranlar kimlerdi? Rant ne demek? Neyin rantı? Peşkeş mi çekiyoruz? Para mı kazanılacak? En fazla yüzde 20 maliyetle daire veriyoruz. Arsasına vereceği paradan daha az para ödeyecekler. İster peşin, isterse 20 yıl vadeyle en yüksek ödeme yapacak olan kişi ayda sadece 2 bin lira ödeyecek. O dairlerin kiraya verecek olsa aylık kira bedeli kaç lira? 2 bin lira ödeyecekler sadece. Bu mu rant? El insaf."

Haber Merkezi

Beykoz'da gaz attınız kapı kırdınız zulmettiniz
Önceki Beykoz'da gaz attınız kapı kırdınız zulmettiniz
Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Sonraki Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz