Beykoz Belediye Başkanı önemli açıklamalar yaptı

  • 9
  • 33287
Beykoz Belediye Başkanı önemli açıklamalar yaptı
Beykoz Belediye Başkanı önemli açıklamalar yaptı

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçenin yerel basın temsilcileriyle Karlıtepe Mesire Alanı’ndaki restoranda bir araya geldi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Karlıtepe Mesire Alanı’ndaki Beytaş Restoran’da düzenlediği sabah kahvaltısında yerel basın temsilcilerini ağırladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, şunları söyledi:

“Ne zaman biter bilmiyorum, süreç işliyor”

“Beykoz’da İmar hareketi kaçak olmayacak. Kaçak olmayacak. Ben kendi dönemimle olarak yapılanları yıkacağız. İmar planlarını ilgili kurumlarla yapacağız. İmar Barışının uygulaması çıkacak. Onunla ilgili de çalışmayı bakanlık yapıyor. Planlara sağlıklaştırma imkanı olanlara tadilat imkanı verilecek. O süreç devam ediyor. Ne zaman biteceğini bilmiyorum ama süreç işliyor.”

“Beykoz’un imar planları yapılacak”

Yasa belli, kim nerede ne yapacak? Yetkilerimiz bellidir. Beykoz ile ilgili konularda biz yetkilerimizi sonuna kadar kullanıyoruz. Neticede Beykoz’un imar planları yapılacak. Yücel ağabey zamanında parçalar halinde imar planları iptal oldu. İmarın gelmesi demek her yer betonlaşacak demek değildir.

Ben başka bir partiden devralmış olsam bile, aynı ekiple çalışıyoruz. Ufak değişiklikler var ama o çalışmaların ciddi bir katkısı var. Mahkemelerin durdurduğu planlar var. Bir eksiklik var ki o yüzden durmuş, o çalışmaların üzerine biz devam ediyoruz. Buradaki temel problem imar meselesidir. Herkes kendi gayrimenkulüyle ilgili ne yapabilir bunu görecek.

“Yapamazsak, başarısızız demek. Başka yol yok”

Bu dönem bu imar meselesinin kesinlikle halledilmesi lazım, yapamazsak bu ciddi bir başarısızlık olur. İmar geldi herkes inşaat yapacak diye bir şey de yok.

Çözmek için elimizden geleni yapacağız, engelleyen kurumlar olursa da bunları halka şikayet edeceğiz. Aynı kararlılıkla biz yolumuza devam ediyoruz. Çözeceğiz, başka yolu yok.

Önceki planlar iptal edilmeseydi, uygulansaydı. Bir katliam ortaya çıkacaktı. Bunun da üç katı bir yoğunluk ortaya çıkacaktı ve karşıya geçip baktığınız zaman bir gram yeşil göremeyecektiniz. O yaklaşımla planlar yapılırsa Beykoz’un nüfusu 750 bin oluyor. Bu ne demek? Beykoz artık yaşanabilir bir yer olmaktan çıkar demektir.

Başka Karlıtepe, İstanbul Boğazı var mı? Yok. Buraları koruyarak bu işi yapmak lazım.

Bisiklet günleri...

Ben makam arabalarıyla da dolaşabilirdim. Ben bisikleti seçiyorum. Neden? Biz bu tepkileri geldiğimiz yerde de gördük. Koca adama bak bisiklete biniyor. Adımız oldu bisikletçi. Orada ciddi bir destek aldık. Buranın coğrafyası bisiklet binmek için doğru değil diye bir şey yok. Biz bisikleti günlük yaşama dahil edeceğiz. Hava kirliliğini minimuma indirmeye çalışacağız. Kültür yaşayarak oluşur. Sanatçılar, sporcular, gençler, gazeteciler bunu kullanacak ki sonra diğerleri gelsin.

Beykoz’da oturmayanlar Beykoz Sahili’nde kafasına göre dolaşamaması lazım. Bununla ilgili ilçe belediyelerinin karar alabilmesi lazım.

Beykoz’un asıl ulaşım aksı Kavacık’tan gelip Riva’ya devam eden yoldur. Belli yerlerden bu yola geçişleri planlanacak. Dikey ilişki kurulmalı bu yollarla. Mümkün olduğu kadar sahil tarafını boşaltmalıyız. Bununla ilgili çalışmaya devam ediyoruz.

Sahil düzenlemesi...

Sahil düzenlemesi olarak bölüm bölüm çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın bilgisi ve aracılığıyla İş Bankası Genel Müdürü ve Şişe-Cam ile görüştüm. Plan içerisinde ama camı da işin içine katarak burayı düzenleyelim dedik. Çalışma başlattılar, süreci takip edeceğiz. Buradan çok şey kazanmışlar, buraya da çok şey kazandırmışlar.

Hatta ben onlara Beykoz’a olan vefanızı ödeyin, yoksa biz Paşabahçe adının kullanılmasını istemiyoruz gibi şakayla karışık espri de yaptım. Satış yerini getirdiği zaman, sanatsal atölyeleri kurduğu zaman burası canlanacak. Orada tabii ki projelerini yapacaklar ama biz dedik ki biz bir sokak da cam ile ilgili olsun dedik.

Paşabahçe’de Şişe-Cam olmazsa Beykoz’da cam konusunda gelişme sağlayamayız. O bölgeyle ilgili çalışmalarımız var. Netleşiyor artık.

Emlak vergileri…

Tamam garibandan almayalım. Ama farklı kesimlerde var. Adam bir eve 3-5 milyon dolar veriyorsa Emlak vergisi de verecek. Geçen yıl 23 milyon lira Emlak vergisi toplanmış. Yücel ağabeyin 2B hamlesi olmasaydı. Çok kötü bir belediye olacaktık. Şu anda kasasında para olan ender belediyelerden bir tanesiyiz. Tamam borcumuz var ama alacağımız da var. Sürdürülebilir anlamda İstanbul’un en zengin belediyesiyiz. Bunun devam etmesi için halkın da zenginleştirilmesi gerekiyor.

Diyelim ki Şili’de bir vatandaş, yıllık tatilini yurt dışında geçirmeyi planladı. Düşünüyor tatili nerede yapsam? Aklına Beykoz gelecek. Seçimlerden önce öyle diyorduk. Buranın güzelliklerini yaşasın. Japonya’da dedim. O nasıl olacak? Televizyonda Beykoz’daki bisiklet yarışlarını görecek. Bir yola çıkacağız. 3-4 saat Beykoz televizyonlarda canlı yayınlanacak ve oradan bir göz aşinalığı olacak. Bizim yaşamımızı kolaylaştırmanın yanı sıra, bunu da hedefliyoruz.

Yurt dışından gelen çoğu yabancı burayı bilmiyor.

Karpuz festivali…

Aday olduğum zaman araştırma yaparken, eskiden Riva bölgesindeki köylerde İstanbul’un karpuz sebze ihtiyaçlarını karşıladığını, üretildiğini öğrendim. Köylere de sordum ne karpuzu dediler. Filancı var yetiştiriyorlar diyorlardı. Kılıçlı Köyü buranın en eski köyü onlara özellikle dedim ki festival yapacağız dediler. Orada da bir dernekte öğrendim ki denemişler. Satamamışlar. Riva vadisinde 30-40 ton üretim yapanlar var. 21 üretici o yarışmaya müracaat etti. Amacımız Beykozlu üretsin hale satsın değil, buraya yemeye gelsinler istiyoruz. Beykoz değerlensin diye bir operasyon yapıyoruz doğrudur.

Beytullah diye bir arkadaş var. Onunla bu konuyu konuştuk. Alibahadır’daki bir tarlaya gittik. Buradaki biraz küçük oluyor, şeker gibi oluyor. Öğümce’de biraz daha büyük oluyor tadı orta şekerli oluyor. Küçüksu’da da Mısır Festivali yapacağız.

Beykoz Sempozyumu yapacağız. Aralık ayında bunun da fizibilite çalışması devam ediyor. Faydalı olacağına inanıyoruz. Beykoz’da güzellikler zaten var ama bizim amacımız kaliteyi arttırmak.

Zeytinburnu’nda ben 20 yıl başkanlık yaptım. Burada da çok mutluyum. Güzel işler yapacağız. Bu iş ekip işi, kısmet işi. Kendine fazla güvenmemek lazım.

Başkan Murat Aydın’a Başkan Yardımcıları da eşlik etti.

Haber Merkezi

Akbaba Ihlamuru 509 yıldır Beykoz’a nefes veriyor
Önceki Akbaba Ihlamuru 509 yıldır Beykoz’a nefes veriyor
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (9 Yorum)

Selim (5 yıl önce)

Yahu Başkan. Aday Olurken Hic Boyle Demiyordun. Ben Hallederim Ben Yaparim Diyordun. Eger Durustsen Kacak Yapilari Yikicaksan Ilk Mesadan Ve Celikbilegin Evinden Başla. Size Oy Verdigim Için Itler Gibi Pismanim. Beykozlunun Bi Hayali Imar Ve Yeni Bina. Şu Insanlara Şunu Çok Gordunuz. Bide Cikmissin Diyorsun Imar Demek Insaat Demek Degil. Yalandan Imar Cikartip 5 Senede Ruhsatmi Vermiyceksiniz. Yada Beykoz Onunde Ceket Iliklediginiz Patronlara Peskesmi cekilcek

Kamil Beykozlu (5 yıl önce)

İMARI 5 YIL DAHA BEKLEMEYİN bu laf Murat beyin lafı yakın tanıdığım başkana sorduğunda bu lafı duymuş gerisini siz düşünün, Bu İMAR haberleri Beykozluyu oyalama ve kandırma taktiği daha önceki yıllarda yaptıkları gibi, bir AKP li olarak sizden ve kandırmalarınız dan utanıyorum laf değil en kısa zamanda icraat lazım sandık tehdidini kullanmak istemiyorum ama vatandaşın başka türlü sizi cezalandırma yöntemi yok malesef. Bakanlıklarda sizde, hükümet sizsiniz bahanenizi merak ediyorum.

samet (5 yıl önce)

Beykoz u bu kötü durumdan çıkarmak için İMAR için acele edilmeli 5 yılda on beş yıllık hizmet vermek için zaman cok az. devlet başkanımız istese 1 ayda imar çıkar.

Mahmut (5 yıl önce)

Seçimlerde oy istediniz oy verdik. Diğer adaylar tecrübesiz, ben zeytinburnu belediye başkanıyım, 20 yıllık başkanlık tecrübem var dediniz. Hadi şimdi çözün. Bakanlıklarda sizde, hükümetdde sizsiniz. Bakalım şimdi topu nereye atacaksınız.

Şükran (5 yıl önce)

Belediye başkanı demek o bölgenin sorunlarını çözen kisi demek yoksa herkes başkan herkes cenazelere gidip boy gösterebilir icraat lazım sayın başkan belki 10 kere mesaj attim mail yazdım yeni mahallede cocuk ve oturma parkı yok diye cevaplar hep boş dr.ömer besimpaşa caddesi 10 km.den daha fazla mesafe ama park yok sosyal medyada foto atana kadar birseyler yapın

Başak yasar (5 yıl önce)

Karpuz festivali bilmem ne yapacağına önce veteriner işleri kadrosunu değiştir, hayvanlarin canına okudunuz, ne barınak, ne ekip, ne hekimler kanun bilmez,hayvan sevmez. İstanbul'un bu konuda en yüz karası Belediyesisiniz.

ilhan üzümücü (5 yıl önce)

imar barışı dediniz inşaat yasak dediniz sağımızda solumuzda ana caddelerde çatır çatır inşaat yaptılar. 2018 .6 ayında çatıkatım var bir ďegişiklik yapalım müsade isdedik olmaz dediler. Bir taraftan biri sıfırdan kat atıyo bir odaya ihtiyacı var veya çatı arası yapacak dürüst bir şekilde belediyeye gidiyo izin alamıyo. Sadece benim için yazmıyoru m çevremde duyduklarım'da var.Ama dayısı olan yapıyo izin veriyorsañız# EŞİT DAVRANACAKSINIZ# Kayıtlarım var bakabilirsiniz. Birde beykozon ulaşım sorunu var vatandaşın ille otobüse bin diyorsunuz sahilden geze geze gidin diyonuz.Beykozun yıllardır doğru dürüst bir nikah salonu yoktu.sayın yücelbey hekim başına yapmış.Koskaca beykozda yer kalmamış. Umarım beykuzlunun sorunlarını çözersiniz.

Ahmet uzun (5 yıl önce)

Beykoz da yapılacak çok şey var. Önce yaşayanlar. Sonra belediyede kiler cikarcilikdan ayrılmalı herkes için doğru olanı yapmalı,doğrunun yanında olmalı.imar İstanbul da her yerde rahat Beykoz'da Kavacık da sorun var. Yapana kacakda olsa yaptırılıyor 2b arazilerinde bile gökdelenler var. Ama normal vadandas 600m2arsasina 200m2buyuklugunde bina yspamiyor .kaçak yapılar bankalara resmi kurumlara kiraya veriliyor, ruhsatlı olanlar küçük olduğundan ne para ediyor ne kiralık için getirisi var. Resmi olarak usulsüz yapılar rant kapısı olmuş. Yanlış. Duzelteni baş tacı yapmak lazim

Havva Topçakan (5 yıl önce)

Beykozun bazı bolgeleri ecrimisil kayyum atanmış 2 yıl geçmeden 50 tl ceza geliyor milli emla gittigimizde kayyum memuru beykoz belediyesi bu tür sorunları çözebilir diyor bize yücel bey hiç bu konuyla ilgilenmedi oysaki belediyenin yapabileceği birseymis cumhurbaşkanıyla bu konuları bilgilendirip sorunu çözebilirsiniz yücel bey gibi ilgisiz olmuycanizi ümit eder saygılar sunarım

Yorum Yaz