Beykoz Belediye Başkanı öğrencilerle buluştu

  • Güncelleme: 19.12.2018 21:03
  • Okunma: 4681 kez
  • Yorum: 0
Başkan Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediyesi’nin eğitim kurumlarında üniversiteye hazırlanan öğrencilerle bir araya geldi.
Beykoz Belediye Başkanı öğrencilerle buluştu

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde yapılan programa öğrencilerin aileleri ve eğitimciler katıldı.

“Eğitim aileden başlar” anlayışının masaya yatırıldığı toplantıda, Beykoz Belediyesi’nin eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri bir sinevizyon sunumu yapıldı.

Öğrencilere hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, eğitime yönelik yapmış olduğu hizmetleri anlatarak, “Sizleri mutlu edebildiğimiz sürece kendimizi mutlu hissederiz. Sizleri mutlu edemediğimiz, müddetçe kendimizi mutlu hissetmeyiz. Çünkü sizler bizlere bir destek vererek buralara getiriyorsunuz. Bizim görevimiz de 251.000 insanın içerisinden destek veren insanlarımızı da vermeyen insanlarımızı da mutlu etmek için bu gayretleri göstermektir.” ifadelerine yer verdi.

“Veliler evlatların en güzel arkadaşlarıdır”         

Bende bir veliyim. Velilerin sorumlulukları çok fazladır. Biz bunları başka programlarda da söylüyoruz. Özellikle mesela son zamanlarda Beykoz’unda, İstanbul’unda, Türkiye’nin de başında yer alan uyuşturucu ile ilgili konularda velilerin çocuklarına çok fazla sahip çıkmaları gerektiğini, beraber yaşamaları gerektiğini ve bu kötü alışkanlıkların önüne ancak velilerin geçebileceği fikrimiz daha çok arttı. Veliler ilgilenmezse evlatların eksik noktalara gitmesinin önünü alamayız. Onların arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ancak veliler düzenleyebilirler. Veliler evlatların en güzel arkadaşlarıdır. Çocuk arkadaş dediği zaman kız evladıysa arkadaş olarak annesi ön plana çıkmalı, erkek evladıysa arkadaş olarak babası ön plana çıkmalıdır.

Çocuk babasını yakınında hissetmelidir”

Babasıyla arkadaş olan çocuk, tabi Arkadaşlık takla atma anlamına gelmez ama takla da atsın bunun bu konuyla alakası yok. Çocuk babasını yakınında hissetmelidir. O gün en yakın arkadaşını görebilmek için kurstan çıktığı zaman, büyük bir heyecanla eve gelmeli. ‘Benim en iyi arkadaşım şu an evde’ diye eve gelmelidir. Kız evladı da yine annesini en yakın arkadaşı hissetmelidir kendisine. Dert ortağı, çözüm ortağı, velhasıl kelam her anlamda hayatın bir ortağı olarak annesini görmeli ve eve gelirken okulundan çok büyük bir heyecanla, onun yüzünü görebilmek için en büyük aşkının annesi olduğunu düşünerek eve gelebilmeliler.

“Evlatlar bizim her şeyimizdir”

Evlatlar bizim her şeyimizdir. Biz onların her şeyi olmayı becerebilmemiz lazım. Onlara bunu kazandırmamız lazım. Biz burada hareket ederek, öğrencilerimizi biz her şeyimiz olarak görüyoruz. Beykoz’un varlığı olarak görüyoruz evlatlarımızı. Biz bunu gerçekleştirdiğimiz zaman onlar da belediyelerini kamu kurumlarını birer ailesi olarak görmeye başlayacaklardır. Biz bu bölgede belediye olarak bunlar için varız. Kurumlarımızı büyültürken onların taleplerini dikkate alarak büyültmeye çalışıyoruz. Onların eğitim, yaşam kalitelerine ne katabiliriz? Diye düşünerek büyültmeye çalışıyoruz. Sadece gençler değil, gençlerin ötesindeki yaşlılarına ne verebiliriz?  Onların hayatlarına ne katabiliriz? Sorularını her toplantıda düşünerek günümüze devam ettiriyoruz.

“Güvende olursunuz”

Beykoz’da insanlar hiçbir zaman kendilerini kimsesiz hissetmemelidirler. Öyle bir gayret gösteriyoruz ki, bizim onlara bunu inandırmamız lazım. Beykoz halkının tamamı için geçerlidir. Herkes komşusunun varlığını, komşusunun güzelliğine göre bilmelidir. Komşuları ne kadar iyi olursa, biz de o kadar iyi oldular diyebilmeliyiz. Komşular, birbirlerinin iyi olmalarında, onların ailelerin güzelliğinde, evlatlarının başarılarını, kendi evlatlarının başarısı olduğunu ona hissettirmelidirler. Komşular birbirlerini sevdiklerini hissettirmelidirler. Güvende olursunuz. Sizin eviniz emin olun ki güvendedir. Siz eve iyi bakmasanız bile komşunuz sizi evinizi kendi evi gibi kabul eder ve ona ilgi gösterir.

Yakın bir zamanda Beykoz Merkez’de Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesini açtık. Beş binin üzerinde çok özel şiir kitabının bulunduğu bu müzeyi gezmediyseniz, gezmenizi tavsiye ederim. Müzemiz, zenginliği itibariyle, fonksiyonu itibariyle bu bölgemizin İstanbul için hatta çok büyük katkıları olan bir yerimizdir.  

“Yol insanı kazanamaz”

Hemşerilerimizin darda kalması bizi üzer. Onların dalda kalması, bizim dalda kalmamız demektir. Ne sıkıntıları varsa karşılayacağız. Çünkü bizim görevimiz onlara iyilik etmektir. Asfalta, betona her şeye hizmet edersiniz de en büyük şey insandır. İnsanın yetiştirilmesidir. Onun kazanımıdır. İnsana bir şeyler verebilmemizdir. Onun için bazen diyebilirler ki bu kurslara niye para harcıyorlar? Param çok olursa, bu kurslara iki misli para harcarım. İnsan yetiştirmek, insan kazanmak yoldan daha önemlidir benim için. O insan yolunu kazanır ama yol insanı kazanamaz.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Yücel Çelikbilek

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz