Beykoz Belediye Başkanı’ndan teleferik açıklaması

  • 2
  • 19369
Beykoz Belediye Başkanı’ndan teleferik açıklaması
Beykoz Belediye Başkanı’ndan teleferik açıklaması
Beykoz Belediye Başkanı’ndan teleferik açıklaması
Beykoz Belediye Başkanı’ndan teleferik açıklaması

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İBB’nin, Beykoz Çayırı-Yuşa Tepesi arasındaki teleferik hattı projesini neden iptal ettiğini de açıkladı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onayıyla Beykoz’da yapılması planlanan Sultaniye Parkı-Karlıtepe teleferik hattı Anadolu Yakası’nda yapılan ilk teleferik hattı olacak.

Yapılması planlanan Sultaniye Parkı-Karlıtepe teleferik hattıyla ilgili Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Bölgemizdeki engeller nedeniyle onaylanan proje üç yıllık bir çalışmanın ürünüdür” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz Çayırı-Yuşa Tepesi arasındaki teleferik hattı projesini neden iptal ettiğini de açıklayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Anadolu Yakası’nın ilk teleferik hatlarıyla ilgili detayları Dost Beykoz'a anlattı.

Hazırlık çalışmaları ve projelendirmenin uzun sürdüğünü kaydeden Çelikbilek, Yuşa Tepesi- Beykoz Çayırı teleferik hattının hala Beykoz Belediyesi’nin gündeminde olduğunu söyledi.

“Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin bekliyoruz”

Çelikbilek, “Arazinin yapısı, istimlaklar var farklı şeyler var. İmar planlarının yerleştirilmeleri mevzu bahis oluyor. Bu hakikaten Beykoz’da zor. Öngörünüm bölgemiz, geri görünüm etkileme bölgesi orman arazisinden geçen bölümlerimiz var derken neredeyse üç yıllık bir çalışmadır. Üç yılın sonunda iki tane teleferik hattımız vardı. Bir tanesi Yuşa-Beykoz Çayırı arasındaki hat önemlidir. İkincisi de Karlıtepe ile Sultaniye Parkı arasındaki hattır. Maalesef birinci Yuşa-Beykoz Çayırı hattımızı tamamlayamadık. Çünkü geçeceğimiz alanın altında bir askeri bölge vardı. Askeri bölgenin üzerindeki hattı dışarıya çekemediğimiz için teleferik hattının geleceğini bozacağından dolayı Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin talebimiz var. Hala daha bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesi bunu geri bıraktı ama biz hala daha vazgeçmiş değiliz. Milli Savunma Bakanlığı’ndan beklediğimiz izin konusunu geçenlerde Boğaz Komutanımızı ziyaretim sırasında kendisine ilettim. Bunu ancak Milli Savunma Bakanlığı’nın izin vermesi galinde böyle bir şey yapılabileceğini söylediler.” şeklinde konuştu.

“Anadolu Yakası’nın ilk teleferik hattı en az 1,5 yıl sürecek”

Yaklaşık altı ay içerisinde Karlıtepe-Sultaniye Parkı teleferik hattı ihalesinin yapılabileceğini söyleyen Çelikbilek, “İkinci hat Karlıtepe-Sultaniye Parkı arasındaki hattı. Geçen ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bu hatla ilgili yapım kararı çıktı. Projemiz onaylanmış oldu. Şimdi onun ihalesini bekliyoruz. Büyük ihtimalle Büyükşehir Belediyesi bu ihaleyi bir altı ay içerisinde yapabilir. Yapım süresi ne kadar sürer? Artık o teknik konudur, detayını söylemek biraz zor olabilir. Ama en az 1,5 yılımızı alacaktır diye düşünüyorum. Bu Anadolu Yakası’nda ilk teleferik hattı olacaktır. İnanıyorum ki denizle tanışan bir teleferik hattı olacak. Karlıtepe bu yakanın zirve noktasıdır. Sultaniye parkımızdan buraya teleferikle çıkmayı olumlu bir olay olarak görüyorum. Karlıtepe’de bizim mesire alanımız var. 220m² olan mesire alanımız ciddi bir alandır. Burayı da Büyükşehir Belediyesi bir şekilde tamamladı. Bizimde ilave edeceğimiz bazı şeyler var. Buraya bir tane yangın kulesi yapmayı düşünüyoruz. İçerisinde çok farklı özelliklerin olduğu asansörle çıkılabilen bir kule olacak.” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Beykoz’da 2016 yılında 325 trafik kazası oldu
Önceki Beykoz’da 2016 yılında 325 trafik kazası oldu
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (2 Yorum)

murat (8 yıl önce)

sayin baskan teleferigi birakta imar lari cikarip beykozu ve cavusbasini parise donusturun bu milletin duasini alarak gidin bu millet daha ne kadar sabredecek bu bir zulumdur bu millete

Ahmet clkblk (8 yıl önce)

Sayın başkan bu halk beykozdan kavacık a Sultaniyeden anadolu kavagına gidemiyor Bu teleferige binecek parası varmı acaba bu halk zaten görecegini görüyor Bu sistemin işletmesini beykoz belediyesini alacak yoksa birilerine beş mi gecilecek Yada tanıdıgınız bir firmamı yapıp işletecek Başkan allah aşkına bunu beykoz aiyilik yapıyorum diye anlatmayın bu halkın işe aş a ihtiyacı var mesire alanı na nede teleferige ihtiyacı var yakında marina yaparsını bu halk ın zaten cogunun yat ı kotrası ve gemisi varya onlara liman yapacaksınız sayın başkan

Yorum Yaz