Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 9 aylık karnesi!

  • 18.12.2019 08:39
  • Okunma: 6479 kez

31 Mart seçimleri öncesinde sırf şuralı-buralı diye dışarıdan bir adayın Beykoz’a dayatılmasının nasıl büyük bir hata olacağı konusunu köşemden defalarca dile getirmiş, başta Başkanımız Erdoğan olmak üzere yetkili ve sorumlu herkese bu konuyu ve sonuçlarını da açık yüreklilikle anlatmaya çalışmıştım.

Murat Aydın’ı Beykoz’a kaydıran sebepler zincirinin başında Beykoz’da yaşanan derin kavga ve uyumsuzluk vardı. Zeytinburnu’da geçen yirmi senelik tecrübe Beykoz gibi neresine dokunsan bin ah işiteceğin bir beldeye yetmez. Maalesef geçen dokuz aya baktığımızda yetmediğini de görüyoruz.

Allah selamet versin SP eski İlçe Başkanı Salih Birinci Dost Beykoz’a verdiği bir röportajında “hasta bünyeye kebap ısmarlanmaz” demişti. Murat Aydın son dokuz aydır kırk yıldır komada olan Beykozluya bol tereyağlı İskender yediriyor. Üstelik Beykozlunun kaynaklarını, birikimlerini hoyratça tüketerek…

Neyse ki Yücel Çelikbilek mülkiyet sorununu neredeyse tamamen çözerek görevi süresini tamamladı. Ya bir de bu sorun olduğu gibi duruyor olsaydı…

Geçelim efendim…

Hatırlarsanız Murat Aydın Beykoz Belediye Başkanı olabilmek için çok iddialı vaatlerde bulunmuştu. Bunların en dikkat çekeni ise, “beş yılda on beş yıllık hizmet yapacağım” sözü olmuştu.

 31 Mart seçimlerinin üzerinden dokuz ay geçti… Buyurun bu dokuz ayı hep birlikte değerlendirelim. Unuttuğum veya atladığım olmuşsa değerli yorumlarınızla katkı koyabilirisiniz…


Her yer bisiklet

Geçen 9 aylık sürede en hızlı icraatı “bisiklet” olan Aydın, Beykoz’un bütün yollarını bisiklet logolarıyla donatırken, ışık ve kavşaklara da bisikletler için mavi bekleme alanları yaptı. Aydın ayrıca bisikletin öğrenilmesi için 251 bin 500 TL, mavi bekleme alanları ve logolar için de yaklaşık 250 bin TL’lik iki ihale düzenledi.

Yani, yolların boyanması ve bisiklet eğitiminin Beykozluya maliyeti yaklaşık 500 bin TL oldu.
 

Festivaller diyarı Beykoz

Yine en hızlı icraatlarından bir diğeri festivaller olan, seçim kampanyasında “Beykoz’u festivaller şehri yapacağım” diyen Murat Aydın’ın Adanalılara parmak ısırtan karpuz” festivalinin yankıları halen devam ediyor.

Aydın, Karpuz Festivali’nin yanı sıra, Mısır Festivali, Beykoz Çocuk Şenliği, Su Sporları Festivali, Yaz Şenliği, Yoğurt Festivali, Fesleğen Şenliği, Çevre Festivali ve Beykoz Çayır Festivali gibi organizasyonlara da ev sahipliği yaptı. Tüm bu festivallerle ilgili ihale düzenlenmediği için bütçenin ne şekilde gerçekleştirildiği, festivallere ne kadar para aktarıldığı bilinmiyor.


Bursları ve yardımları tasarruf adı altında kesti
 

Murat Aydın’ın, bu festivallerin yanı sıra ilk icraatlarından biri de, 6 ve 7. Dönem Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in belediyenin en parasız olduğu dönemlerde bile kesmeyi asla düşünmediği dar gelirli Beykozlulara verilen bursları, ayni ve nakdi yardımları “tasarruf” adı altında kesmesi oldu.

Murat Aydın, Yücel Çelikbilek’in yapımını tamamladığı Karlıtepe Mesire Alanı’nın açılışını yaparak diğer bir icraata da imza atmış oldu.

Aydın 500 çocuğun sıhhi şartlarda sünnet olmasına öncülük ederken, cami ve ibadet yerlerinin temizliği ve tuvaletlerin ücretsiz olması da dikkat çeken hizmetlerden oldu.

Yine bisikletli ve motorize Zabıtalarla zabıta ekibini güçlendiren Aydın, okulları boyamayı da ihmal etmedi.

Borçlanma yetkisi

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın Ekim ayı 2. Olağan Meclis Oturumu’nda tasarruf ve israfa dikkat çeken oldukça veciz bir konuşma yaptıktan sonra, meclis üyelerinden borçlanma yetkisi istemesi geçen dokuz aylık süredeki önemli icraatlarından biri oldu.

Beykoz’un sorunlarına çözüm aramak için Antalya’ya giden Beykoz Belediye yönetimi ve AK Parti Meclis Grubu 7 yıldızlı ultra lüks High Class All Inclusive Titanik otelde kampa girdi. Üç gece tam pansiyon konaklamanın maliyeti hakkında kimsenin bilgisi yok.

2020 bütçesinde İstanbul genelinde en yüksek bütçeye sahip dördüncü ilçe olan Beykoz Belediyesi bu bütçeyle tüm zamanların rekorunu da kırdı. Murat Aydın’ın 2020 yılında harcayacağı para  696 milyon 825 bin lira olarak belirlendi.

Anti demokratik Beykoz Kent Konseyi Kongresi ve kongrede yaşananlar da Murat Aydın’ın icraatları arasında yerini aldı.  

Beykoz Sempozyumu

Murat Aydın’ın diğer bir önemli çalışması Beykoz Sempozyumu oldu. Aydın bu sempozyumla tarihe ve geleceğe ışık tutmayı amaçlıyordu. Beykoz Sempozyumu’nun bütçesiyle ilgili 3 milyon gibi rakamlar telaffuz ediliyor olsa da ortada bir ihale olmadığı için kesin rakamları bilmiyoruz. Sempozyum açılış konuşmasında geçmişte yapılan çalışmaları yok sayan bazı ifadeler ve sempozyum sonunda dağıtılan Muharrem Ergül döneminin Beykoz Kitabeleri eseri büyük tezat oluşturdu.

Dünyanın en büyük cam mozaik Türk Bayrağı Beykoz’da yapıldı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda sergilendi.

Neredeyse tamamı biten ve açılış yapılması beklenen Beytaş Tesisleri’nin tavan yüksekliğini beğenmediği gerekçesiyle yıktıran Murat Aydın bu konuda da açıklama yapmaktan kaçınıyor. İşin tuhaf tarafı kimse de cesaret edip soramıyor! Burada yol açılan zararın miktarı, yeniden yapımın hangi bütçeyle nasıl karşılanacağı da bilinmiyor!

Başta Yenimahalle olmak üzere bazı mahallelerde yapılan yıkımlar büyük tepkilere yol açtı. 

Yine tarihinde ilk defa kaçak yapı yıkım ihalesi yaptı Beykoz Belediyesi

Yukarıda da ifade ettiğim gibi, Zeytinburnu gibi yasal prangaları olmayan bir ilçede değil yirmi yıl, yüz yıl tecrübeniz de olsa Beykoz’a yetmeyebilir.

Murat Aydın’ın önünde dolu dolu elli ay var. Sonrası mı? Kim bilir, belki de Fotoğraf Vakfı olur…

Şimdilik hoşça kalın…

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (3 Yorum)

Sinan Kavrakoğlu (11 ay önce)

Kıymetli hocam ben sizi çok sever ve sayarım. Ancak takdir edersiniz ki yaşımız 50’yi devirdi. Yani bir insanın kalibresini ölçebilecek yaşlardayız. Boş bir vaktinde sana bu kalibreyi uzun uzun anlatmak isterim. Hürmetler hocam.

Fevzi (11 ay önce)

Her şeyden bahsedilmiş ama imar konusu hiç dile getirilmemiş. Beykoz da imar sorunu çözülmedigi sürece kesinlikle yol kadedilemez. Bunu bilsinler artık.

Hacı Arıcı (11 ay önce)

Sinan kardeşim köşe yazılarını okuyorum WhatsApp’tan paylaşım yaptığın için de teşekkür ederim. Murat Aydın olayı sizi baya meşgul etmişe benziyor Beykoza başkan İçin adı üç ay önce duyulduğunda tanıyan tanımayan herkes dışardan adam mı geliyor Murat Aydın’da kim Beykozda adam mı yok vesair. Bugünki yazından da öğrendiğimize göre dokuz +üç. Demekki 12 ay olmuş Murat Aydından başka hiçbir dert yok. Seni severim sayarım ancak bir abin olarak büyüğün olarak Yazar çizer olarak küçük bir tavsiyem olsun. Bu saydıklarının hepsi bundan önceki belediye başkanları tarafından da yapılan şeyler.Festivaldir etkinlikler vs. Beykoz’un sorunları da bunlardeğil. Ben de 35 senedir Beykozdayım. Daha önceki belediye başkanlarının ne yapıp yapmadıklarını da bilen biriyim. Sanki onlar her şeyi dörtdörtlük yaptı Murat bey de tepeden inme sadece koltuğuna oturmak için geldi. Daha adının duyulduğunda tenkit edilen bir Murat Aydın ne yaparsa yapsın hepsi yanlıştır yaklaşımı bence hoş değil. Şunu peşinen söyleyim ben Murat Aydın’ı dört defa farklı yerlerde görmüş elini sıkmış biriyim toplasan 20 kelime de konuşmuş değilim. İkisi Zeytinburnundan ikisi de burada. Yeni seçilmiş nezaketen hoşgeldin demeye gittim. Fakat yedi sene zeytinburnu’nda yatılı öğrenciydim. Bizim zamanımızda Zeytinburnu İstanbul’un en varoş en çarpık yapıda alt yapısıyla herşeyiyle sonuncu olan bir ilçe idi. Zeytinburnuna Murat Aydın’ın belediye başkanı olmasıyla bugünki konumuna geldi.Bugün Zeytinburnu sayılı ilçeler arasında.Murat Aydın orada kalmak isteseydi en az 1.2 dönem daha onu o halk seçerdi ,hem de yüksek oyla...Murat Aydın’da zannetmiyorum isteyerek buraya gelsin.Ona hizmet edeceksin dediler ve Beykoza uygun gördüler. Sinan kardeşim ben senin yerinde olsam. Önce Murat Aydın’ı bir araştırırım Zeytinburnu’ndaki yaptığı işleri doğrusuyla yanlışıyla araştırırım.Sonradan Murat Aydın başlığı altında ;size ümit bağlayan Beykoz halkı şunları bunları istiyor diye yazarım. Gelmesine üç ay kala tenkit edilen Murat Aydın üç ay sonra da dokuz ay sonra da aynı anlayışla tenkit ediliyorsa;Dokuz senede kalsa Beykoz’a olumlu olumsuz ne yaparsa yapsa demekki bu anlayış değişmeyecek.Bu anlayış sağduyulu olan herkes için yanlış. Ben yazarsam tam yazarım Murat Aydın’ı yazmam. 35 senedir Beykozda kimin ne yapıp yapmadığını az çok bilen birisiyim.Ben Murat Aydın’ın ismi açıklandığında Zeytinburnu’ndaki dostlarımdan aldığım intiba ile beykoza hayırlı olacağını eşime dostuma söyledim. 40 senelik adnan Çakmak arkadaşımda onun 45 senelik arkadaşı Beykoza Murat bey geliyor çok şanslısınız demişti adnan bey sözüyle özüyle yaşantısıyla dava adamlığı ile saygı duyduğun önem verdiğim bir kardeşimiz arkadaşımız. Tavsiyem muhalefet olsun diye değilde Beykoza faydalı olacak işlerde hatırlatma yaparak görevimizi yapmak olsun derim. Şayet faydalı olmassa hem kendi bunun vebalini çeker, Biz de bir daha kendisine o şansı vermeyiz elbirliğiyle beraber göndeririz. Saygılarımla..

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları