Beykoz bayrama hüzünlü girdi

  • 0
  • 18704
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi
Beykoz bayrama hüzünlü girdi

Akşam saatlerinde Marmara bölgesinde etkili olan sağanak yağmur Beykoz’un Akbaba, Dereseki, Kaynarca, Mahmutşevketpaşa, Ali Bahadır ve Paşamandıra Köyleri’nde büyük yıkıma yol açtı.

Beykoz’da metrekareye 126 kilogram yağış düştü…

Gece boyunca devam eden şiddetli yağış Beykoz’un köylerinde felakete yol açarken, can kaybı yaşanmaması, büyük maddi hasara uğrayan köylünün ve gün boyu bölgede incelemelerde bulunan devlet yetkililerinin tek tesellisi oldu.

Gece boyunca yağan yağmurun yol açtığı tablo gün ağarınca kendini gösterdi. Dere yatağındaki evler sulara teslim olurken, köylere ulaşımda kısa süreli kesinti yaşandı.

Dost Beykoz ekibinin kare kare görüntülediği köylerde derelere yakın ikametlerde taş taş üstüne kalmamıştı.

Bir bölümü ıslah edilen Akbaba Deresinin konutlar nedeniyle ıslah edilemeyen 300 metrelik bölümündeki konutlarda kalanlar gece boyunca sel sularıyla mücadele ederek hayatta kalmayı başarırken, sel sularının evlere ciddi hasar verdiği görüldü.

Köy Muhtarı yüksel Kılıç Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada dere ıslahının 300 metrelik bir bölümünün yapılamadığını, vatandaşların ilk etapta konutları nedeniyle mesafeli yaklaştıkları istimlâk çalışmalarına, “yaşanan bu felaketten sonra sorun çıkartacaklarını düşünmüyorum. Vatandaşımız sık sık yaşanan sel afetleriyle birlikte ciddi bir tecrübe sahibi oldu. Yağmur yağacağının hissedildiği zamanlarda kum torbalarıyla tedbir alıyor. Biz İBB’den artık bu sorunu çözmesini istiyoruz. Zira vatandaşlarımızda gerekli fedakârlıkları yapmaya hazır.

Başkan Köylülerle birlikte inceleme yaptı

Gece boyunca devam eden sağanak yağmur nedeniyle zarar gören vatandaşların acısını hafifletmek adına bölgede vatandaşlarla beraber çözüm üretmeye çalışan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç acı tabloyla ilgili Belediye Başkanı yücel Çelikbilek’e dakika dakika bilgi verdi.

Günün ağarmasıyla birlikte yollara düşen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Belediyenin bütün imkanlarını seferber ederek bölgede iyileştirme çalışmalarını başlattı.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ile birlikte ilk etapta Ali Bahadır Köyü’ne giden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Köy Muhtarı Cavit gül’den bilgi aldı. Muhtar Gül köyde özellikle seracılıkla uğraşan vatandaşların büyük maddi zarar gördüğünü, bununla birlikte hayvancılıkla uğraşan köylülerin çok sayıda küçük baş hayvanının telef olduğu bilgisini aktardı.

Muhtar Cavit Gül köyde maddi zarar gören vatandaşların isimlerinden oluşan bir listeyi Başkan Çelikbilek’e verdi. Çelikbilek’in muhtarın bazı sözlerini not alması dikkat çekerken, İBB ile irtibata geçtiklerini ve gerekenin en kısa sürede yapılacağını kaydetti. Beykoz Belediyesi’nin araç gereçlerinin tüm imkanlarıyla bölgede olduğunu ifade eden Çelikbilek, “bizim imkanımızın yetmediği yerde İBB devreye girecek” dedi.

Kaymakam Erdoğan, maddi hasar gören vatandaşların tarım sigortasının olup olmadığını sorarken afet yasası kapsamına giren bölgelerde gerekli desteğin sağlanacağını belirtti.

Paşamandıra da felaket vardı!..

Ali Bahadır Köyü’nden Paşamandıra Köyü’ne geçen Çelikbilek güzergah üzerinde İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nün döküm için izin verdiği alanda incelemelerde bulundu. Burada Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’a da bilgi veren Çelikbilek dere yatağının üzerindeki yolu göstererek yolun yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. O esnada Başkan Çelikbilek’in yanına gelen bir vatandaş İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nün izin verdiği döküm alanını göstererek selin bölgede yol açtığı zarara döküm alanının neden olduğunu ve bu döküm alanının böyle bir duruma davetiye çıkaracağını ifade ederek dökümü engellemeye çalıştığında silahla tehdit edildiğini iddia etti.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan vatandaştan bölgenin durumunu video kaydını alıp kendisine getirmesini isteyerek yasalar çerçevesinde gerekli işlemi yapacağını söyledi.

Başkan Çelikbilek döküm sahasının Beykoz Belediyesi’yle hiçbir ilgisi olmadığını, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nün özel arazisi olan alana döküm yapılmasına müdürlüğün izin verdiğini açıkladı.

Paşamandıra Köyü İlköğretim Okulu da selden nasibini aldı.

Yol boyunca yaşanan sel felaketinin izleri dikkat çekerken, çöken yollar, kağıt gibi yırtılan asfaltlar, yıkılan köprüler ve yer yer 8-10 metreye kadar yükselen dere yatakları felaketin boyutlarını gözler önüne serdi. Başkan Çelikbilek güzergah boyunca sık sık aracından inerek Belediye ekiplerine verdiği talimatlarla sorunlara seri çözümler üretmeye çalıştı.

Paşmandıra Köyü İlköğretim Okulu da sel felaketinden nasibini alırken, yağmur suları okulun içerisinde yer alan duvarı adeta kumdan kaleler gibi yıkmıştı. Çelikbilek manzara karşısında üzüntüsünü gizleyemedi.

Bölge halkı elektrik direklerinin yıkılması nedeniyle gün boyu elektriksiz kalırken, Başkan’ın yolunu kesen vatandaşlar; ısıtma sistemlerinin çalışmadığından yakınarak, en azından bir an önce elektrik hatlarındaki sorunların giderilmesini istediler. Başkan Çelikbilek yaptığı bir dizi görüşme sonrasında yüksek gerilim hatlarında yaşanan kablo kopmaları ve bazı elektrik direklerinin yıkılması nedeniyle güvenlik gereği elektriklerin kesildiğini, ekiplerin sayısının arttırılarak sorunun en kısa sürede çözüleceğini ifade etti.

En ağır hasar Kaynarca’da

Başkan Çelikbilek en ağır hasarın yaşandığı Kaynarca Köyü’nde de uzun süre incelemelerine devam ederken, vatandaşların da dertlerini ve taleplerini dinledi. Bazı evler kullanılamayacak hale gelirken Başkan Çelikbilek, mağdur vatandaşların  barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için kurmaylarına talimat verdi. Kaynarca Köyü’nde çöken yollar, yıkılan köprüler, yola yıkılan ağaçlar tahribatın büyüklüğünü gözler önüne serdi.  

Haber Merkezi

Final, okul öncesi eğitime el attı
Önceki Final, okul öncesi eğitime el attı
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz