Beykoz Baklacı’da pandemi mezarlığı olmasının sebebi ne?

  • 13.05.2020 00:28
  • Güncelleme: 13.05.2020 00:28
  • Okunma: 16747 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un Yukarı Baklacı Mezarlığının ‘pandemi mezarlığı’ olarak isimlendirilmesi sonrası konunun detayları da ortaya çıkmaya başladı.
Beykoz Baklacı’da pandemi mezarlığı olmasının sebebi ne?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, bölge halkının büyük tepki gösterdiği ve günlerce çevik kuvvet ekiplerinin nöbet tuttuğu mezarlıkla ilgili ‘pandemi mezarlığı’ isimlendirmesinin gerçeği yansıtmadığını, söz konusu alanda zaten bir mezarlık olduğunu kaydetti.

Mezarlık Daire Başkanı Koç, iddia edildiği gibi mezar alanlarının genişletilmesi söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını, geçmiş dönemde var olan alanlar olduğunu söyledi.

“Pandemi kabristanı ifadesi doğru değil”

Koç, “Vefat edenler son yolculuğuna zaten mevcutta bulunan alanlarda uğurlanıyor. Baklacı Mezarlığının seçilmesindeki tek gaye kaybettiklerimizi en hızlı şekilde uğurlamaktır. Pandemi mezarlığı söylemi kesinlikle doğru değil, bir durum da yok. 570’ten fazla alanımız bulunuyor. Bunların neredeyse tamamında koronavirüsten kaybettiğimiz vatandaşlarımızı defnediyoruz.” dedi.

Mezarlıklar Daire Başkanı Koç, şöyle konuştu:

Mezar yeri olmayanlara da bu alanları defnediyoruz. Tekraren söylüyorum. Pandemi mezarlığı söylemleri tamamen altı boş söylemlerdir.

Beykoz sınırında 30 bin m²’lik bir alanda bulunan Baklacı Mezarlığına son günlerde virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının ciddi bir şekilde azaldığı görülüyor. Vefat belgesinde “pandemi” ifadesi bulunan vatandaşlar, alan üzerinde yeni kazılan yerlere, bölge halkından bir kayıp olması durumunda ise bu kişiler daha önce kazılan alanlarda son yolculuğuna uğurlanıyor.

Mezar alanlarına gün içinde hayatını kaybeden insanların cesetleri getirilirken, normal sebeplerle hayatını kaybedenler arasındaki tek farkın defnedildikleri yerlerin biraz daha geniş ve derin kazılması olduğu belirtiliyor.

Beykoz Yukarı Baklacı Mezarlığı yaklaşık 30 yıldır aynı yerde bulunuyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Baklacı, Pandemi Mezarlığı