Beykoz bahçelerinde bal kabağı sezonu açıldı

  • Güncelleme: 23.11.2020 21:41
  • Okunma: 2339 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un özgün lezzetine sahip bal kabağı kış mevsimiyle birlikte şehrin market ve pazarlarında sağlıklı beslenmeye önem verenlere göz kırpıyor.
Beykoz bahçelerinde bal kabağı sezonu açıldı

Rengiyle sofraları tadıyla mideyi şenlendiren özel bir meyve olan bal kabağı sağlığa faydalarıyla süper besin olarak adlandırılıyor. Çorbadan, pilava, börekten tatlıya çeşit çeşit reçeteyle sofralarda yer bulan kabak özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendiren besinlerin başını çekiyor. 

A vitamini, demir, magnezyum ve fosfor bakımından zengin bir besin olan bal kabağı havaların soğumasıyla zayıflayan bağışıklığa güçlü bir takviye sağlıyor. İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Göz sağlığı, hücre ve deri yenilenmesinde etkili olan bal kabağı, antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etki gösterir.

40 dönümde ekiliyor

Beykoz’da Cumhuriyetköy, Alibahadır, Mahmutşevket Paşa ve Akbaba olmak üzere ilçe genelinde toplam 40 dönümlük arazide tarımı yapılan balkabağı bu yıl verimiyle çiftçisini de tüketicileri de sevindirdi.

İlçedeki çiftçiler tarafından doğal yöntemler ve özenle yetiştirilen bal kabağı, hasadın başlamasıyla birlikte sofraları renklendirmeye başladı. Beykoz bal kabağı bazı tarlalarda dalından satışa sunulurken üretimi yapılan köy meydanlarındaki tezgâhlarda da yer alıyor.

Beykoz Belediyesi’nin ilçedeki ÇKS belgeli çiftçiler için Cumhuriyetköy’de yapımına başladığı köy pazarı tamamlandığında "Beykoz Bal Kabağı" karpuz, kiraz, elma, kivi gibi ilçenin tüm markalı ürünleriyle birlikte vitrine çıkacak.

Belediyeden çiftçisine alım garantisi

Beykoz Belediyesi ayrıca ilçede tarımı teşvik etmek amacıyla bu yıl hayata geçirdiği "Adil Sözleşmeli Tarım Projesi" kapsamında bal kabağına da destek verdi.

İlçeye ekonomik canlılık getiren "Adil Sözleşmeli Tarım Projesi"yle sezon başında bal kabağı üreticisiyle alıcıları buluşturan Beykoz Belediyesi’nin verdiği alım garantisi tarlaya bereket olarak yansıdı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Bal Kabağı

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz