Siyaset

Beykoz bağımsız adayı Kubulay Tekin

Beykoz bağımsız adayı Kubulay Tekin
2014.09.03 00:00
| | |
5456

Seçime sayılı günler kala Beykoz’un tek başına seçime girme cesareti gösteren adayı Kubulay Tekin ile bir araya geldik.

Oldukça samimi ve güler yüzlü. Konuşmaları içten ve oturaklı… Beykoz’da partili adaylara oranla kendisini çok ama çok şanslı gördüğünü söylüyor: “Onlardan daha çok oy alacağım!”diyor ve iddialı konuşuyor. Projelerini hararetli bir şekilde ve bir çırpıda anlatıveriyor. Beykoz’un kendisine gösterdiği ilgiden dolayı çok mutlu… Gelecek adına da oldukça umutlu.

İşte Beykoz Belediyesi’nin Bağımsız Başkan Adayı Kubulay Tekin ve Dost Beykoz’a yaptığı çok özel açıklamaları:

Bağımsız aday olmak ve özellikle de Beykoz'da olmak çok zor. Siz, arkanızda bir teşkilât olmadığı halde, nasıl bunu başarabildiniz?

"Ben halkın içinden gelen bir insan olarak, halkın düşünce ve taleplerini göz önünde bulundurarak bu kararı aldım. Daha önce dernek çalışmalarım olmuştu. Ben aslenGiresunluyum. Beykoz'da bildiğiniz üzere Karadeniz ağırlıklı bir bölge. Ben bağımsız aday olarak Beykoz Halkı'nın beklentilerini daha iyi karşılayabileceğime inandım. Bu cesaretle Beykoz Belediye Başkanlığı için Bağımsız Aday oldum."

Beykoz'da afiş çalışması, reklâm çalışması yaptınız mı? Bunları yaparken size kimler yardım etti?

"Beykoz'da afiş çalışması yapan bir kaç partiyle birlikte ben de Bağımsız Aday olarak çalışma yaptım. Neredeyse tüm köylerde afiş çalışmam oldu. Bunları yaparken o köy sakinlerinden destek aldım. İçlerinde tanıdıklarım da var tanımadıklarım da... Örneğin Giresunlu olduğu kadar Gümüşhaneli, Rizeli arkadaşlarım var. Onlar bana yardımcı oldular. Bunun dışında hiç tanımadığım kişilerden de destek gördüğüm oldu. Beykoz, bu anlamda oldukça özverili insanlardan oluşuyor. Beykoz halkı yardımsever..."

Bu noktada araya girerek bir şey sormak isterim: Kubulay Tekin'e genel olarak Beykoz'un bakışı nasıl? Kahvehane ya da meydan toplantılarında Beykozlular sizi ve Bağımsız Adaylığınızı nasıl karşılıyor?

"Gayet güzel karşılıyorlar. Beykoz'da aslına bakarsanız, partili olan adaylardan daha çok oy alacağımı düşünüyorum ben. Çünkü gittiğim yerlerde insanlar beni dinlemekten ziyade partili adaylardan dolayı şikâyetlerini dile getiriyorlar. Bir de ben projelerimi anlattıktan sonra 'Budur' diyorlar. Yenilik, dünya ve yaşamın değişmez kuralı. İnsanlar 'yenilik' istiyorlar. Bunu doğaları gereği istiyorlar. Ben bu anlamda dediğim gibi yine söylüyorum, partili arkadaşlardan daha yüksek oy alacağıma inanıyorum. Beni tanıdıktan sonra benimle birlikte olacağını söyleyen çok Beykozlu olduğunu görüyorum ve bundan ilham alarak bu tespiti yapıyorum."

Tüm partiler Meclis Üyesi Aday listelerini verdi. Siz bağımsız gireceğiniz için seçili olan ekiple çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu durum sizi endişelendiriyor mu?

"Elbette hayır. Neden endişelendirsin? Ben dernekçilikten gelen ve yönetim konusunda da belirli eğitimlerini uluslararası düzeyde almış bir kardeşinizim. Sakarya'da Giresun'da dernek başkanlıkları yaptım. Çubuklu Doğankentliler Derneği'ni kurdum. Bu anlamda, benimle birlikte hangi Meclis Üyeleri seçilmişse, birlikte uyum içinde çalışacağımıza inanıyorum. Herhangi bir ekibim yok, çünkü seçilecek olan ekibin de Beykozlu'nun takdiriyle oluşacağını biliyorum. Böylesi bir ekiple çalışmak neden zor olsun? Ben Başkan olarak, onları partili lider adaylarından daha iyi yönlendirebileceğime inanıyorum. Bu nedenle bir endişe de duymuyorum. Sorunlar elbette olacaktır ancak benim Beykoz'da Belediye Başkanı olarak zaten amacım 'sıfır sorun' değil ki. Sorunlara yaklaşım konusunda projelerim var. Daha iyi yönetmek için en doğru Başkan'la yine en doğru Meclis Üyeleri'yle birlikte omuz omuza çalışacağız. Beykoz için çalışacağız."

Kubilay Tekin kimdir? Kısaca tanıtabilir misiniz kendinizi?

"Giresun Doğankent 1964 doğumluyum. Evliyim 3 kız babasıyım. En büyüğü üniversiteyi bitirdi 24 yaşında. Küçükleri okuyor hâlâ. Ben ilk, orta ve liseyi doğduğum Doğankent'te bitirdim. Üniversite eğitimimi Ekişehir'de tamamladım ve bir süre de burada yaşadım. 1988 yılında Avustralya'ya gittim. Orada ticarete atıldım, temizlik şirketi kurdum. Türkiye'ye gidip gelişlerim oldu ve bu sırada Giresun ve Sakarya'da hem ticari işlerim oldu hem de dernekleerde yöneticilik yaptım. 1990'lı ve 2000'li yıllarda Beykoz'a yerleştim. Burada kurduğum ticari ilişkilerimin yanı sıra dostluklarımı da pekiştirdim. Geçen genel seçimlerde 1. Bölgeden Milletvekili adayıydım bu dönemde de Beykoz Belediye Başkanlığı'na aday oldum."

Peki, Sayın Tekin, Beykoz Halkı'na vaadiniz nedir? Sözgelişi Avustralya deneyiminizi Beykoz'a taşıyabilecek misiniz? Beykoz ile ilgili planlarınız nelerdir?

"Avustralya'da Melbourne'ün Anayasası'nı alıp geldim ben. Oradaki alt yapı sisteminin, yönetim sisteminin bir haritası var, onu edindim. Eğer Belediye Başkanı olursam, bu verilerden yararlanacak ve olabildiğince Beykoz'a bunu entegre etmeye uğraşacağım. Beykoz'da bir turizm potansiyeli var. Halkla el ele vererek bunu öne çıkarmaya çalışacağım. Eğer seçilemesem de yine bu elimdekileri seçilecek olan Belediye Başkanı'yla hem İngilizce orijinalini hem de Türkçe halini paylaşacağım. Seçilecek olan arkadaşımızın takdirine sunacağım. Ancak dediğim gibi seçilmem halinde bu kıymetli bilgileri mutlaka Beykoz'a uygulamaya gayret göstereceğim. Beykoz'un sadece İStanbul'da değil ülke geneli ve hatta dünyada ses getirmesine olanak verecek projeleri hayata geçireceğim. Tek başına değil elbette, seçilmiş Meclis üyeleri ve halkla birlikte yapacağım bunları...

Tabi vaat derken, benim öncelikli işim halkın gelirlerini yükseltmek. Beykoz'daki vatandaşlar ne kazanıyor, kaç para kazanıyor, çalışmak için nerelere gidiyorlar? Bunu bir irdeleyeceğim. İlk olarak da Beykozlu'nun Beykoz'da kalarak kazanmasının yollarını araştıracağım. Şahsen bu konuda turizmin en önemli veri olduğunu düşünüyorum. Ancak seçilmiş olan tek ben değilim. Meclis Üyesi arkadaşlarla birlikte de bir araya gelerek bu konuda yapılanları ve yapılacakları göreceğim. Mesela 'ulaşım' konusu büyük bir sorun. Çalışanlar rahatlıkla ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. ancak ya emekliler, gençler, yaşlılar? Bu insanlar ulaşım ihtiyaçlarını rahatça karşılayabiliyorlar mı? Herkese Beykoz'da ulaşımı bedava yapacağımı söylemiyorum. Ancak burada 'ayda 1 kez' uygulamasını da hayata geçirebileceğimi düşünüyorum. Beykozlunun hastası olur, ihtiyacı olur; ziyaret etmek ister bir sevdiğini, gezmek dinlenmek ister. En azından diyorum ki Kubulay Tekin olarak, 'Bu insanlar ayda 1 kez olsun ulaşımı bedava kullanabilsinler'. Ben çalışmayan Beykozlu kardeşime, yaşlıma, emeklime ayda bir gün bedava seyahat etmesini sağlayacak bir imkânı vaat ediyorum.

Yine vaat konusunda benim bir su projem var. Yani Beykozlunun kullandığı suyu bedava kullanmasını sağlamak çok güç ancak bunu bir sınıra dayandırırsak, en azından vatandaşın zorluk çekmeyecek. Ben 5 tona kadar suyu Beykozlu'nun bedava kullanmasını istiyorum. Beykoz Belediyesi bunu yapabilecek güçte."

Eğitimle ilgili bir projeniz var mı Beykoz'da? Sanırım bu biraz da istihdamla bağlantılı olacaktır. Yanılıyor muyum?

"Hayır, yanılmıyorsunuz. Ben az önce söyledim, Beykoz'un bir turizm beldesi olduğunu düşünüyorum. Eğitim konusunda, bunu turizm ağırlıklı eğitimle iş gücü açığımızı kapatabiliriz. Eğitim derken, verilecek eğitimin Beykoz'daki karşılığı da olmalı. Doğru söylediniz, istihdamla bağlantılıdır bu. Eğitimi çok iyi versek de Beykoz'da işsiz dolaşsa ya da başka bir ilçeye gidip çalışsa bize ne yararı olacak? O nedenle ben Beykoz'da gençlerin ücretsiz olarak yararlanabilecekleri turizm ağırlıklı eğitim okullarının açılmasını, üniversiteler kurulmasını hedefliyorum. Böylelikle, bu yerlerde okuyan öğrenciler, gelecekte de Beykoz'da kalacak ve Beykoz'un nitelikli iş gücü açığını da yine kendi içinden kapatmış olacak."

Turizm derken, son yıllarda sıklıkla tartışılan AVM'ler konusunda düşünceniz nedir?

"Alışveriş merkezlerinin turizmle ilişkilendirilmesi tarzını doğru bulmuyorum. Türkiye'de bu ne yazık ki, iç turizmin bir parçası haline geldi. Oysa yurt dışına gidenler bileceklerdir, kentlerin hep dışına kuruludur bu AVM'ler. Bireysel bir zenginlikten ziyade kolektif kalkınma hedeflenir orada çünkü... Şimdi düşünün: Beykoz'un merkezine kocaman alışveriş merkezleri dikmenin kime yararı olacaktır? Bu ilk önce Beykoz'daki esnafı bitirir. Küçük esnafı korumadıktan sonra, onlarca esnaf kepenk indirdikten sonra dikilen koca alışveriş merkezlerinin kime ne yararı olacaktır? Şehrin göbeğinde, kalbinde makineler değil insanlar yaşar! Beykoz'un merkezinde konutlar olmalıdır, sıcak yüzlü esnaf olmalıdır. Eğer fabrika yapılacaksa, alışveriş merkezi inşa edilecekse bunlar kesinlikle Beykoz'un dışında yer almalıdır."

Diğer rakiplerinizden. Başkan Adayları'ndan ne tür tepkiler aldınız? Sizin bağımsız adaylığınıza onlar nasıl bakıyorlar?

"Parti adaylarından genel olarak olumlu tepki alıyorum. Hatta şahsen kutlayanlar da oldu:'Sizin bu cesaretinize hayran oldum' dedi bir aday mesela. Hiç unutmayacağım, bir parti adayı: 'Sizi tebrik ediyorum, sizde mangal gibi yürek var' dedi. Güzel tepkiler alıyorum. Sadece taktir değil davet de alıyorum. Bana başkan yardımcılığı da teklif edildi, partilerden de teklifler aldım. Ancak bu yola tek başıma girdim ve o şekilde devam edeceğimi belirterek, nazikçe teklifleri geri çevirdim."

Son olarak Kubulay Tekin, 2014 yerel seçimleri öncesi vatandaşa, Beykozlulara nasıl bir mesaj vermek ister?

"Ben şahsım adına konuşmak istemiyorum. Müsaade ederseniz 'biz' demek istiyorum. Bu seçimlerin bize hayırlı olmasını diliyorum. Umarım gelecekte Beykoz için de Türkiye için de bu seçimler iyi ve güzel sonuçlar versin. İnsanlar, daha güvenli bir hayat yaşasın. Korku olmasın, gözyaşı olmasın. Birbirimize saygıyı kaybetmeyelim. Ölçülü davranalım ve hepimiz birbirine insanlığa yaraşır şekilde yaklaşsın. Araştıralım, öğrenelim ve mutlaka gülelim. Gazeteniz aracılığıyla da tüm adaylara başarılar diler, güzel Beykoz Halkı'na sevgi ve esenlikler dilerim"

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Bağımsız Aday, Giresun, Kubulay Tekin, Seçim, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"