Beykoz atık su kanalizasyon çalışması başlıyor

  • 0
  • 3571
Beykoz atık su kanalizasyon çalışması başlıyor
Beykoz atık su kanalizasyon çalışması başlıyor

Beykoz Merkez ve Yalıköy Mahallelerinde İstanbul Boğazına açıktan akan atık suların kanalizasyon sistemine dahil edilmesi için kazılar yeniden başlıyor.

Daha önce Beykoz Korusu girişine kadar yapıldıktan sonra ara verilen atık suların kanalizasyon sistemine dahil edilmesiyle ilgili İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, "Planlanan 1010 metre atıksu, 818 metre yağmursuyu projesi onaylanmıştır" dedi.

Egecan İnşaat taahhüdü altındaki Asya Bölgesi 10. kısım Müteferrik Atık su, Yağmursuyu Kanalı ve Dere Islahı İnşaatı kapsamında, sokağa çıkma sürecinde çalışmalara başlandığını söyleyen Sataloğlu, "Merkez Mahallesi Kelle İbrahim Caddesi’nde 08 Mayıs 2021 tarihinde, Şehit Atilla Tapan Parkı’ndaki mevcut atıksu tüneli şaftından mansap alınarak pandemi döneminde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında çalışmalara başlanmış olup, 86 metre atık su hattı ve 115 metre yağmursuyu hattı imalatı tamamlanarak mansap oluşturuldu. 22 Mayıs 2021'de pandemi yasakları bitişini müteakip cadde trafiğe açıldı" diye konuştu.

Sataloğlu, proje güzergahının doğal sit alanı ve Boğaziçi Öngörünüm alanında kalması, anıt ağaçların bulunması nedeniyle  İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığını ve İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çalışma yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair karar verildiğini kaydetti.

İETT ile alternatif güzergahlar değerlendiriliyor

Meclis Üyesi Sataloğlu şunları kaydetti:

"İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon görüşü vereceği idaremize bildirilmiş olup, süreç tarafımızca takip edilmektedir. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı karar sonrasında İdaremizce kazı ruhsatı ve UTK izinleri için başvuru yapılmış olup, UTK sürecinde İETT ile alternatif otobüs güzergahları üzerine görüşmeler devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü’nün de komisyon kararının alınmasının ardından Asya Bölgesi 10. Kısım Müteferrik Atıksu, Yağmursuyu Kanalı ve Dere Islahı İnşaatı İşi kapsamında imalatlara yeniden başlanacaktır."

Haber Merkezi

Bay Murat...
Önceki Bay Murat...
Beykoz’da depreme dayanıksız cami ibadete kapatıldı
Sonraki Beykoz’da depreme dayanıksız cami ibadete kapatıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz