Spor

Beykoz Arena’nın inşaatı başladı

Beykoz Arena’nın inşaatı başladı
2014.08.09 00:00
| | |
13851

Beykoz Belediyesinin son yıllarda Beykoz’a kazandırdığı en büyük projelerden bir olan “Beykoz Arena”nin inşaatı başladı.

2013 Yılında gerçekleşen ihalenin ardından işiyüklenen firma hummalı bir hafriyat çalışması başlattı.

Beykoz Belediyesi’nin kontrolünde gerçekleşen çalışmalarda 1 aylık süre geride kalmış oldu.  Dost Beykoz Spor Servisi olarakinşaatı dolarak yetkililerden bilgi aldık.

Kamyonların, dozerlerin tozu dumana kattığı ortamda, Beykoz Belediyesi’nin yetkililerinden bilgi aldık. Bir ay önce başlayan hafriyat çalışmaları 3 aylık süre içinde bitirilecek gibi. Yalnızsahada yaptığımız incelemede ve bizde o mahallenin bir sakini olmamız sebebi ile ortaya çıkan kayalık alanların bu işi biraz daha uzatabileceği kanaatini oluştu. Parçalanan kayalıkalandan çıkan taş parçaları ise Beykoz Belediyesi’ne ait kamyonlar tarafından değişikyerlerde taşınıyor.

Beykoz Arena’nın yapılacağı alan birkaç sene zarfında hareketli mi hareketli bir halebürünecek gibi. Alanın Beykoz yönünde kalan kısmında villalar ve Şahinkaya Mezarlığıbulunmakta. Hemen alt tarafında Beykoz Fidanlığı yönünde ise Türk-Alman Üniversitesibinaları yer almakta. Bu bölgeye Üniversite yapıp protokolü imzalandığı günlerden bildiğimiz birkaç okul daha yapılacak ki biz bu sayıyı 7 olarak duymuştuk Beykoz Arenaprojesinin tam anlamı ile tamamlanması ise birkaç senelik bir süreci kapsayacak gibi. Tabii ki aday olduğumuz Olimpiyatların son oylamada da alınamayıp Tokya’ya kaptırılması da bizce bu projenin tamamlanma sürecini etkilemiş. Eğer ki İstanbul Olimpiyatlara ev sahibi olma hakkını elde etse idi, Beykoz Arena Kompleksi de bu amaçla kullanılacağından çalışmalar her halde yarı yarıya daha kısa bir zaman diliminde tamamlanabilecekti. Peki Beykoz Arenaprojesi kapsamında buraya hangi tesisler yapılacak:

İstanbul’da ikinci Arena olarak nitelendirilen stat Şahinkaya’da yapılacak. Beykoz, içinde10 bin kişilik stat, 2500 kişilik kapalı spor salonu ve 2500 kişilik tam olimpik yüzme havuzlu dev bir Arena’ya daha kavuşuyor. 2012 Spor Başkenti İstanbul’un sportif cazibesine yenilik kazandıracak projeyi Beykoz Belediyesi hazırladı. 43 dönümde kurulacak dev sporkompleksinde tribünler kapalı olarak inşa edilirken, stat 10 bin kişi kapasiteli olacak.Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak Arena’da2500 kişilik kapalı spor salonu ve olimpik yüzme havuzu ile yürüyüş, koşu parkurları, restaurantlar ve kafeteryalar yer alacak.

Kompleksin her salonu ve tesisi için ayrı otoparklar oluşturulacak. Projede engelliler için standartlara uygun alanlar inşa edilecek. Beykoz Arena’nın İstanbul’a değer ve cazibe katacağını belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek “Tüm İstanbullulara açık olacak Beykoz Arena, İstanbul’un en büyük yatırımlarından biri olacak” dedi.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Arena, Beykoz Belediyesi, Yücel Çelikbilek, Spor Kompleksi, Beykoz, Stadyum

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"