Beykoz arabalı vapurunda vurgun iddiaları doğru mu?

  • 26.02.2022 14:20
  • Güncelleme: 26.02.2022 14:27
  • Okunma: 3699 kez
  • Yorum: 0
Bazı basın yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin CHP İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu yazılı bir açıklama yaptı.
Beykoz arabalı vapurunda vurgun iddiaları doğru mu?

Söz konusu haberlerde İBB’ye bağlı olarak hizmet üreten Şehir Hatları arabalı vapurlarında yönetmeliklere aykırı şekilde tonajların üstünde araç taşındığı ve alınan ücretlerinde kayıt dışı olduğu iddia edilmişti.

Beykoz’da Çubuklu İstinye hattında çalışan arabalı vapurda yaşanan bir olayın örnek gösterildiği haberlerde, vapurlara 3 bucuk tonu geçen araçların alınamayacağı kaydedilmişti.

Bu haberler üzerine bir açıklama yapan Cemal Sataloğlu, ilgili kararlar bu yükün üstünü taşıyamazsın ya da bunlar gemiye binemez demiyor. Karayollarından geçip gemiye kadar ulaşan bu araçları gemiye sokmamak gibi bir yaptırımı yapacak hukuki bir altlıkta yok” ifadelerini kullandı.

Ayrıca bu hattın Şehir Hatları AŞ’ye ait olduğunu, gelir ve giderlerinin de ilgili şirket tarafından karşılandığını ifade eden Sataloğlu, “İBB’nin ihaleleri içinde olan bir hat değil. Özel işletilen bir hattır. 2017’den beri de bu hattı kamyonlar kullanıyor. Bu döneme özel bir şey de değil” cümlelerine yer verdi.

Öte yandan tartışma konusu araçların gemiyi kullandıklarında, kara yoluna oranla daha az karbon salınımı olduğu ve aynı zamanda çevreninde olumsuz etkiden bir nebze de olsa kurtarıldığı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

25.05.2017 tarihli UKOME kararı uyarınca azami yükü 3,5 tonu geçmeyen yük taşıtlarının İstinye- Çubuklu Arabalı Vapurunu kullanabileceği düzenlenmişse de, bu ağırlığı geçen yük taşıtlarının İstanbul şehir içi trafiğinde seyrinin kısıtlanmasına ilişkin düzenlemelerdeki boşluklar sebebiyle, belirtilen ağırlığı aşan taşıtlar da iskeleye ulaşabilmektedirler.

Söz konusu araçların şehir içinde seyrinin düzenlenmesi amacıyla 03.06.2021 tarihli, 2021/4-5 sayılı UKOME kararı ile ağır tonajlı araçların Avrupa-Asya geçişlerinin Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden yapılması ile ilgili kararlar alınmıştır. Bu kapsamda belirli ağırlıktaki yük taşıtlarının şehir içine girebilecekleri şartlar da belirlenmiştir (Güzergah izin belgesi olması, saat kısıtlaması vb).   

Ancak köprü geçiş ücretlerinin yüksek olması sebebiyle, bu yük taşıtlarından İstinye Çubuklu Arabalı Vapuru’na gelişler halen olmaktadır. İstinye-Çubuklu lokasyonunda gişelere girişler trafik akışının yoğun olduğu caddeden başladığı için, tüm kısıtlamalara rağmen iskele alanına kadar gelip gişe sırasına giren bu taşıtların sıradan çıkarılması hem arabalı vapuru kullanan diğer araçların girişini engelleyerek  diğer vatandaşlara hizmetin aksamasına, hem de trafik karmaşasına sebep olmaktadır. Kamu yararı kapsamında trafiğin oluşmasını engellemek ve vatandaşa hizmetin aksamaması için bu araçların feribota binişlerine imkân verilmesi mecburiyeti oluşmuştur.

24.12.2021 tarih ve 2021/12-1 sayılı UKOME Kararı ile yolcu taşımacılığı, yolcu taşıtları ve yük taşıtlarının ücretleri belirlenmiştir. Bu kapsamda yük taşıtları “azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş N1 kategorisindeki motorlu taşıtların ücreti 44,00 TL” olarak belirlenmiştir.

3,5 tonu aşan taşıtların ücreti şirket tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde daha yüksek bir bedelle belirlenmiş olup, aynı özelliklere sahip tüm yük taşıtlarına aynı ücret uygulanmaktadır. 3,5 tonu geçen taşıtların ücretleri gişe ücretlerine, “Kamyonet-2” 75,00 TL, “Kamyonet-3” 150,00 TL olarak yansıtılmaktadır.

Haber Merkezi