Beykoz Anadolu Lisesi Nevruz ile coştu

  • Güncelleme: 21.03.2012 00:11
  • Okunma: 12055 kez
  • Yorum: 0
Baharın gelişini simgeleyen “Nevruz Bayramı” Beykoz Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programla kutlandı. Programda öğretmenler piyano çaldı, öğrenciler şarkı söyledi.
Beykoz Anadolu Lisesi Nevruz ile coştu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Nevruz Bayramı kutlamasına, Beykoz Milli Eğitim Şube Müdürü Nejla Çağlayan, Beykoz Anadolu Lisesi Müdürü Sebahattin Bellek, öğretmenler ve öğrenciler katıldı...

Nevruz Bayramı’nın önemine değinerek kısa bir konuşma yapan Beykoz Anadolu Lisesi Müdürü Sebahattin Bellek; “Nevruzumuz, yeni günümüz, bahar bayramımız kutlu, bolluklu ve barış dolu olsun.” dedi.

Günün önemine ilişkin konuşan Beykoz Anadolu Lisesi Öğretmeni Onur Deveci ise; “Nevruz yeni bir mevsimi başlatır. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart’ta başlar. Cemreler düşer. 21 Marta anaların gönlerine düşen cemredir. Nevruz, Çin’den Avrupa’ya baharın gelişidir. Nevruz, 2800 yıldır devam ediyor. Bu bayram Türklerin birliğini koruma bayramıdır. Birçok şair nevruz için şiirler yazmıştır. Karacaoğlan’dan, Neftiye kadar edebiyatımızın içine girmiştir. Bu bayram hepinize kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Anadolu Lisesi Öğretmeni Hüseyin Songur ve Görele İlköğretim Okulu öğrencisi Hatice Topal’ın okuduğu şiirle devam eden kutlama da, sinevizyon eşliğinde Nevruz Bayramı hakkında bilgiler verilirken, şiir yarışmasında 1. seçilen Yunus Emre’nin okuduğu “Öksüz”isimli şiir ilgiyle dinlendi.

11. sınıf öğrencisi Büşra Özdemir Müzik Öğretmeni Serap Hanımın piyano eşliğinde şarkı söyledi. Berrin Kızılkaya, Sevgi Yıldırım, Anıl Şengül üçlüsü ise gitar eşliğinde hafif müzik eserleri okudular.

Diğer yandan, Gül Şahin, Kırgız Özyaman ve Ayşe Nur Ergin izleyenlere harika bir Türk Sanat Müziği konseri verdi.

Ardından Tepetarla İlköğretim Okulu Folklor Ekibi öğrencileri, Öğretmenleri Eylem Çelik eşliğinde Artvin yöresi oyunları oynandı.

Program sonunda ise tüm öğrenciler okulun bahçesinde yakılan ateşten atlayarak, Nevruz Bayramı’nı kutladılar.

Nevruz Nedir?

Nevruz, Farsça “Yeni Gün” anlamına gelir. Baharın gelişini, tabiatın uyanışını simgeleyen Nevruz; her yıl 21 Mart’ta kutlanır.

Nevruz, Türkler’in ilk millî bayramıdır. Çin kaynaklarında; Hunlar’ın milattan yüzlerce yıl önce 21 Mart’ta hazırladıkları yemeklerle kırlara çıktıkları, bahar şenlikleri yaptıkları görülmektedir. Uygurlar’ın Nevruz kutlamalarını tasvir ettikleri tabloları bulunmaktadır. Osmanlılar’ın ise“Sultan-ı Nevruz” adı altında bizzat padişahın katılımıyla törenler yaptıkları bilinmektedir. Yakın çağımızda da, Atatürk’ün Nevruz şenlikleri düzenlettiği ve kendisinin de katıldığı bilinmektedir.

Nevruz, özbeöz bir Türk bayramıdır. Temeli beş bin yıllık Türk tarihiyle bir olan Nevruz; Türkler de bir tabiat, varoluş, diriliş bayramı olarak algılanmıştır. Bunun içindir ki, Nevruz’un diğer bir adı da Ergenekon’dur.

Nevruz’un diğer bir adının Ergenekon olmasının nedeni: Toprağın yağmurlarla ıslanıp sonra üzerinin karla kaplanıp kısa bir ölüm uykusuna yatması ve daha sonra baharın (Nevruz’un) gelmesiyle yeniden canlanıp, dirilmesi aynı Türkler’in 400 yıl boyunca dört tarafı yüksek dağlarla kaplı bir vadide sıkışıp daha sonra dağları aşıp hürriyetlerine kavuşması yani yeniden dirilmesi olayına benzetilmesindendir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz