Yaşam

Beykoz Aile Koruma Derneği kuruldu

Beykoz Aile Koruma Derneği kuruldu
18.04.2015 19:53
| | |
15227

Foto galeri

Merhum Doktor Özer Odabaşı’nın projesi olan ve uzun süredir kurulma çalışmaları devam eden Beykoz Aile Koruma Derneği kuruldu.

Başkanı ise Beykoz’da soysal anlamda yapmış olduğu projelerle tanınan Nuri Yeşilbaş olurken, Onursal Başkanlığı’na merhum Özer Odabaşı’nın eşi Doç. Dr. Fatma Odabaşı seçildi.

2011 yılında nüfus cüzdanını değiştirmek üzere Beykoz Nüfus Müdürlüğü’ne giden Nuri Yeşilbaş, orada o ay içinde 10 kişinin evlendiğini ve 5 kişinin de boşandığını öğrenir… Bu duruma oldukça içerleyen Yeşilbaş konuyu can dostu Özer Odabaşı’na açar. Odabaşı bu durum karşısında Beykoz Aile Koruma Derneği’nin kurulması fikrini ortaya atar.

Fikir tartışma aşamasındayken, Nuri Yeşilbaş rahatsızlanır… Yeşilbaş’ın rahatsızlanması projenin ertelenmesine neden olurken, ardından Dr. Özer Odabaşı’nın ansızın vefat etmesi bütün hayalleri alt üst eder…

Normal yaşamın kendi eksenine yerleşmesiyle projenin mimari olan Özer Odabaşı’nın vefatıyla derneğin kurulması daha bir elzem olur. Nuri Yeşilbaş’ın önderlik ettiği ekip konuyu defalarca istişare etti. Yapılan istişareler sonucunda derneğin kurulmasına karar verildi.

Beykoz’da saygın olan birçok ismin kadrosunda yer aldığı dernek, Beykozlu Giresunlular Derneği’nde yapılan toplantıda resmen kuruldu.

 Babasının vefat nedeniyle Doç. Dr. Fatma Odabaşı’nın katılmadığı toplantıya katılan isimler derneğin kurulmasına ilişkin fikirlerini paylaşırken, çok farklı düşüncelerde ortaya çıktı.

Ailelerin çok çabuk boşandığı, kadınlara yönelik şiddetin, özellikle ülkemizde fazla olduğu ve nadiren de olsa erkeklerinde şiddet gördüğüne yönelik fikirlerin öne çıktığı toplantıda, TV programlarının insanları bir hayli olumsuz etkilediğine vurgu yapıldı.

Hakkı Emanet’ten eş başkanlık önerisi

Derneğin kurucuları arasında yer alan Beykoz Belediye Meclis Üyesi Hakkı Emanet, “Deneyimli bir ekibimiz var çok güzel olacak” şeklinde konuşarak, önce merhum Özer Odabaşı’na Allah’tan rahmet diledi, ardından eşi Doç. Fatma Odabaşı’nın eş başkan olmasını önerdi.

Ardından söz alan Mustafa Öztürk ise eş başkan ifadesinin tüzükte yer almadığını, eğer bu öneri kabul görürse bunun tutanağa eklenmesi gerektiğini söyledi.

Eş başkanlık farklı anlamlara yol açabilir…

Bu görüşler üzerine konuşan Nuri Yeşilbaş, eş başkanlık ifadesini kullanmak istemediğini, günümüzde bu tabirin farklı anlamlarda kullanıldığını ifade ederek, “Fatma Hanım’ın illa başkan olması şart değil… Uygun örmeleri durumunda Yönetimde olabilir” dedi.

Görüşlerin ifadesi sonrası Doç. Dr. Fatma Odabaşı’nın, derneğin onursal başkanlığına seçilmesine karar verildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Beykoz Giresunlular Dernek başkanı Fuat Kuş, derneğin çalışmalarıyla ilgili neler yapılması gerektiğine yönelik,  önümüzdeki günlerde fikir alışverişinde bulunabileceklerini kaydetti.

Özellikle ailelerin içinde bulunduğu durumlarla ilgili çalışmalar yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Fuat Kuş, herkesin çevresinde bu tarz problemleri gördüğünü dile getirdi.

Komşularımız, akrabalarımız birçok insanın basit sebeplerden dolayı birbirlerine darılıyorlar, kavga ediyorlar ve bu boşanmalara bir el değmesi lazım… Araya birinin öncülük etmesi lazım. Belki birçok insanın hayatını kurtaracaksınız bu anlamda. Belki birkaç güzel cümleyle, birkaç güzel lafla...” şeklinde konuşan Kuş, derneğin kurucuları arasında yer alan emekli Hakim Ali Haydar İbrahimoğlu’nun meslek yaşantısında karşılaştığı olaylar nedeniyle oldukça zengin fikirlere sahip olduğunu söyledi.

 Fuat Kuş, Beykoz’da birçok sivil toplum örgütü olduğunu fakat bu örgütlerin bir çoğunun sadece tabeladan ibaret olduğunu ve kurulan derneğin çok farklı bir anlamı var olduğunu, kendilerinin madden manen katkıda bulunmaya çalışacaklarını söyledi.

RTÜK aile yapısına hassasiyet göstermeli

Beykoz Aile Koruma Derneği başkanı Nuri Yeşilbaş ise, Derneğin başka derneklerle de istişare yaparak, gerek RTÜK gerekse hükümet kanalıyla bir takım çalışmalar yapmasını teklif edeceğini ve Türkiye’de RTÜK denen kurumun artık aile yapısına hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de ki boşanmaların bu denli büyük olmasının sebebinin özellikle televizyonlar olduğunu söyleyen Başkan Yeşilbaş, bu konuyla ilgili şikâyetini de dile getirdi.

En çok boşanmaya karar veren hakim

Meslek yaşantısında ailenin adliyeye gelmemesi gerektiğine dikkat ettiğini ifade eden emekli Hakim Ali Haydar İbrahimoğlu, hatta kendi isminin çok çabuk boşanmaya karar veren hâkim diye de çıktığını söyledi.

Meslek yaşantısı boyunca boşanması gerekenleri boşadığını söyleyen İbrahimoğlu, ayrıca karı – koca arasına girilmemesi gerekir ifadesinin doğru olmadığını asıl ona girilmesi gerektiğini ve nasıl ki evlenene yardımcı olunuyorsa boşanana da yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

6284 Sayılı Kanun iyi anlatılmalı

Adliyede uzun yıllar sürdürmüş olduğu görevi şimdi ise dernekte sürdüreceğini bu sefer ise tek fark olarak “karar vermeyeceğini, tavsiye edeceğini söyleyen İbrahimoğlu, kendisine göre son dönemde çıkan en güzel kanunun 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun olduğunu söyledi.

Kanun gereği, en ufak bir bağırışın bile tutanak işleminde olduğunu ve doktor raporu, şahit veya görgü tanığı istemediğini kaydeden İbrahimoğlu, şikâyet olduğu anda ilgili yasa hükmü kapsamında işlem yapıldığını söyledi.

Emekli hâkim Ali Haydar İbrahimoğlu, nihayetinde ise şiddet uygulayan failler bunları bildikleri anda buna cesaret edemeyeceklerini fakat kanunun topluma iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

Beykoz Aile Koruma Derneği’nin yönetiminde ise şu isimler yer aldı:

 1. Nuri YEŞİLBAŞ
 2. Yüksel BAKİ
 3. Gençağa MERİÇ
 4. Osman ŞİMŞEK
 5. M. Devrim ALTINTAŞ
 6. Şenel USTABAŞI
 7. Sinan KARAVELİ
 8. Şahin ÇINAR
 9. Nurullah ERBAŞ
 10. Coşkun Er KARADENİZ
 11. Muhammet KÜÇÜKKONUKLAR
 12. Ö.Mehmet ÇELİK
 13. Yahya İPEK
 14. Salim Kaşkır
 15. Nevin ÇALIŞKAN
 16. Murat GÜNER
 17. İshak MEMİÇ
 18. A. Haydar İBRAHİMOĞLU
 19. Mustafa ÖZTÜRK
 20. Aydın KAZANCIOĞLU
 21. Ergun AKDENİZ
 22. Fatma ODABAŞI
 23. Ahmet ALKIŞ
 24. Mehmet KILINÇ
 25. Mahmut Zahid ÇELİKBİLEK

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Beykoz Aile Koruma Derneği, Nuri Yeşilbaş, Kongre, Dr. Özer Odabaşı, Fatma Odabaşı, Fuat Kuş, Ali Haydar İbrahimoğlu, Hakkı Emanet, Onursal Başkan

reklam
1 Yorum
Hayrettin özbay18.04.2015 21:43:19

beykozumuza hayırlı olsun arkadaşlarada başarılar dilerim

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"