Beykoz Adliyesi önünde zaman aşımı açıklaması

  • Güncelleme: 08.03.2020 17:53
  • Okunma: 8484 kez
  • Yorum: 0
1995 yılında gözaltındayken öldürüldüğü iddia edilen Hasan Ocak davasının zaman aşımına uğraması Beykoz Adliyesi önünde bir basın açıklaması ile protesto edildi.
Beykoz Adliyesi önünde zaman aşımı açıklaması

Beykoz adliyesi önünde toplanan grubun açıklaması sırasında Çevik Kuvvet ve TOMA hazır bekletirken, grup basın açıklaması sonrasında olaysız bir şekilde dağıldı.

Yapılan basın açıklamasında ise, “kayıplarımızın bulunması ve faillerinin yargılanması için ısrarlı bir mücadele yürütüyoruz… Bu mücadele içerisinde geçtiğimiz 4 Şubat 2015 tarihinden bu yana zaman aşımı ve cezasızlıkla ilgili sayısız etkinlik yaptık… 2015 Şubat’ında buradan cezasızlığa son verilmesi ve faillerin etkin bir şekilde soruşturulup cezalandırılması için yine buradaydık…” denildi…

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Hasan Ocak davasında zaman aşımı kararı verildi… Zaman aşımı failin affıdır. Biz affetmeyeceğiz… Hasan Ocak 21 Mart 1995 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü terörle Mücadele gözaltına alındı… Ağı işkence taşıyan bedeni Beykoz Bozhane Köyü’ndeki ormanlık alana atıldı… Ve tüm resmi makamlardan geçirilerek Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi.

Devletin tüm engellemelerine karşı aylar süren ısrarlı aramaların sonunda kimliği meçhul kişi olarak gömüldüğü yer tespit edildi. 90’lı yıllarda ilk kez gözaltında kaybedilen birinin bedenine ulaşıldı… Tüm veriler Hasan’ın işkence ile öldürüldüğünü doğruluyordu. Bu gerçek karşısında dönemin İnsan Hakları’ndan Sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, ‘toplumdan hükümet adına özür diliyorum’ dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Hasan Ocak dosyasında etkin ve etkili soruşturma yapılmadığı tespitine rağmen, soruşturma dosyasında rutin yazışmalar dışında işlem yapılmadı. Soruşturmalar davaya dönüşmedi… Hakikat gizlendi… Failler cezasızlıkla ödüllendirildi. Son olarak 17 Ocak 2016 tarihinde Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı dosyada zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi… Bugün bu karara itiraz etmek üzere Beykoz Adliyesindeyiz.”

Öte yandan Hasan Ocak’ın annesi Hanifi Ocak’ında yaklaşık 30 kişiden oluşan grubun içinde olduğu öğrenildi. Grup basın açıklaması sonrası olaysız bir şekilde dağıldı…

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz