Beykoz Adliyesi'nde e-duruşma uygulaması

  • 26.07.2021 16:23
  • Güncelleme: 26.07.2021 16:24
  • Okunma: 3601 kez
  • Yorum: 0
Yargı Reformu Stratejisi kapsamında uygulanmaya başlanan e-duruşma Beykoz Adliyesi'nde de uygulanıyor.
Beykoz Adliyesi'nde e-duruşma uygulaması

Adalet Bakanlığınca Yargı Reformu Stratejisi kapsamında mahkemelerde uygulamaya konulan e-duruşma ülke genelinde 738 mahkemede uygulanıyor.

Strateji kapsamında mahkemelerde uygulamaya alınan e-duruşma, ülke genelindeki 738 mahkeme tarafından uygulanıyor.

Yargıda dijital dönüşüm hedefleri kapsamında hayata geçirilen e-duruşma, emek ve zaman tasarrufu ile yargılamalarda kolaylık sağlıyor. Uygulama ile özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında mahkemelerde oluşabilecek yoğunluğun da önüne geçiliyor.

Adalet Bakanlığı mühendislerince yazılımı yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve 15 Eylül 2020'de uygulanmaya başlanan e-duruşma, hukuk mahkemelerinde avukatların video konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarına imkan veriyor.

Yargı reformunun dijital dönüşüm hedeflerinden biri olan e-duruşma uygulaması, adalet hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması bakımından büyük önem taşırken, avukatlar açısından da emek ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Bu kapsamda Beykoz Adliyesi'nde de uygulanmaya başlanan e-duruşma ile ülke genelindeki 96 tüketici, 193 icra hukuk, 33 kadastro, 102 asliye hukuk, 73 sulh hukuk, 77 aile, 116 iş, 42 asliye ticaret ve 6 fikri ve sınai haklar mahkemelerinde uygulanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Adliye, E-duruşma

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz