Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak

  • 0
  • 5667
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak
Beykoz'a yılda 1 milyon fide dağıtılacak

Beykoz Belediyesi'nin tarım projelerinin açılışı Mustafa Ceceli konseri ve bürokrat isimlerinin katılımıyla Cumhuriyetköy'de gerçekleştirildi.

Beykoz Belediyesi'nin bir süredir yürüttüğü tarım projelerinin açılışı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, STK temsilcileri, siyasi parti mensupları, muhtarlar ve ilçe yöneticilerinin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

"1 milyon fide elde etmeyi hedefliyoruz"

Açılış konuşmasını yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, kurdukları sistemle ürünün kim tarafından nerede üretildiğini ve ne zaman topraktan alındığını görebildiklerini ifade etti.

Aydın, "Buraya 200 metre mesafede Tohum ve Fide üretim merkezimizi de bugün açıyoruz. Bu konuda çiftçimize destek olmayı amaçlıyoruz. Toplam 16 bin 40 metrekarelik bir arazi üzerinde bugün açılışını gerçekleştireceğimiz serada ortalama yılda 1 milyon fide elde etmeyi hedefliyoruz. Beykozlu hemşerilerimize bu fideler ücretsiz dağıtılacak." dedi.

"200 ton sebze-meyve, 61 bin yumurta aldık"

Beykozlu çiftçilere alım garantisi verdiklerini ve satılmayan ürünleri belediye olarak satın aldıklarını ifade eden Murat Aydın, "Sene başında çiftçimize alım garantisi veriyoruz. Satamadığını biz alıyoruz, ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Bugüne kadar 46 çiftçimizle sözleşme imzaladık. Biz satılamayanı alıyoruz. Toplam da 200 ton sebze meyve aldık. 61 bin yumurta aldık. İstanbul'da kent tarımının merkezini Beykoz yapmak için çalışmaya devam ediyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımıza projemize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın da selamı var. Güzel bir proje olduğunu söyledi. Oradan da çok ciddi destekler alıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'de bir tek Beykoz'da var

İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca da Aydın'ın konuşmasının ardından kürsüye gelerek Beykoz Belediyesi'nin Türkiye'de TKS belgesine sahip olan tek belediyenin Beykoz Belediyesi olduğunu söyleyerek belgeyi Murat Aydın'a teslim etti.

Yazar Mustafa Kutlu'nun bir yazısıyla katılımcılara seslenen Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, herkesin bir şekilde ata toprağından çeşitli sebeplerle ayrılarak farklı şehirlere göç etmek zorunda kaldığı görüşünü ifade etti.

"İstanbul'u tarım merkezi haline getirmeye çalışıyoruz"

Çiçekli, "Hepimiz toprağımızdan kopup göçüp geldik. El netice dönemiyoruz da iş aramak, eğitim vs sebeplerle geldik. Beykoz Belediyemizin uyguladığı tarımı şehre getirebiliriz. Buradaki çiftçilerimizi görüyoruz. Bu işe asıldılar en son Kaynarca'da 300 bin fide dağıttık. Bununla birlikte topraksız sera çalışmaları İstanbul'u bir tarım üretim merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Sizler de buna şahitlik ediyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

Açılış töreninin son konuşmasını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ı bilinçli ve küresel ölçekteki çalışmalarından dolayı tebrik ederek konuşmasına başlayan Canikli, "Önümüzdeki günlerde bekleyen bir tehlikeyi bertaraf etmek amacıyla şimdiden katkı sağlayıcı ve hem çiftçilerimizin hem de tüketicinin lehine olacak şekilde bu uygulamaları hayata geçirmesi son derece anlamlı." şeklinde konuştu.

"İnsanlar gıda ürünlerine ulaşmakta sıkıntı yaşayacak"

Canikli, önümüzdeki dönemde dünya genelinde gıda ürünlerine erişimde ciddi sıkıntılar yaşanacağının sinyallerinin alındığına dikkati çekerek, "Gıda ürünlerine insanlar ulaşmakta sıkıntı yaşayacak. 30 yıl önce bu tür iddiaları komple teorisi olarak görürdük ama bugün artık bunların son derece gerçekçi ve insanlığı bekleyen tehlikelerden biri olduğuna inanılıyor. Bunu sınırlandıran önümüzdeki dönemde insanların gıdaya erişiminin önündeki en büyük engellerden bir tanesi su ihtiyacı yani tarım ürünlerinin üretilmesi için suyun miktarında giderek bir azalma olduğu ve devam edeceği tespit ediliyor." dedi.

Toplam su tüketiminin yüzde 70'ten fazlasının tarım ürünleri yetiştiriciliğinde kullanıldığını, özellikle kirlenme nedeniyle tarım sulamalarında büyük sıkıntılar yaşandığını da vatandaşlarla paylaşan Nurettin Canikli, Rusya'da geçiş dönemde pamuk üretiminde kullanılan su göllerin bugün kuruduğunu hatırlattı.

"Sıkıntıyı görüyor tedbiri şimdiden alıyoruz"

Canikli, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye'de bu kuraklıktan nasibini alıyor. Konya ovasında yer altı suları bundan 20 yıl önce 20 metreye ulaşırken bugün 200 metrede ulaşabiliyorsunuz. Tedbirlerimizi çok hızlı bir şekilde almak zorundayız. Anadolu insanının gelecekteki tehlikeye karşı tedbirleri çok hızlı almaya başladık. batı dünyası yıllardır Afrika'nın kaynaklarını sömürdü. Kendi refahı için kullandı. Yer üstü kaynaklarını tarım üretiminde kullandıkları arazileri de sömürdü. Hollanda çok ciddi tarım ürünleri ihracatı yapar. Coğrafya olarak çok küçük bir yerdir. Buradaki gelirinin yüzde 80'inden fazlasını kendi toprakları dışında ürettiği ürünlerden kazanıyor. 40 yıl sonra ortaya çıkacak bir problemi bugünden dizayn etmezseniz açıkta kalırsınız. 30 yıl sonra bu insanları besleyecek gıdaya erişimde sıkıntı yaşanır, tedbirleri şimdiden alıyoruz."

Konuşmaların ardından fide dağıtımı ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi açılışa bir telgraf göndererek yurt dışındaki programları nedeniyle katılamadığını, açılışı gerçekleştirilen projelerin hayırlara vesile olmasını dilediğini bildirdi.

Programın son bölümünde ise Beykozlu sevilen pop sanatçısı Mustafa Ceceli sahneye geldi.

Ceceli, Doğaç Titiz, Sinan Ceceli, Birkan Şener gibi Türk müzik camiasının başarılı isimlerinden oluşan orkestrasıyla sevilen parçalarını organizasyona katılan Beykozlular için seslendirdi.

Haber Merkezi

166 yıldır Beykoz'da tarihe meydan okuyor
Önceki 166 yıldır Beykoz'da tarihe meydan okuyor
İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Sonraki İmamoğlu’nun Beykoz ziyareti iptal oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz