Beykoz’a yazık oluyor

  • 21.06.2020 17:32
  • Okunma: 3227 kez

Beykoz Boğaz’ın incisi bir ilçe, sahilde Küçüksu’dan Anadolu Feneri’ne kadar, yine Riva’dan, Polenezköy’e kadar çok geniş, benim de sevdiğim bir ilçedir. Almanya’da yaşadığım yıllarda Mülheim ile Beykoz’un kardeş ilçe olmasını sağlamıştım. Bir zamanlar bu çok iyi çalışıyordu şimdi maalesef bu konuda da bir atılım yok.

Yalıların hükümranlığı sona ermeli

Beykoz’a bir şeyler yapılması lazım.  Beykoz ilçesi her geçen gün yalıların hükümranlıklarını kurudukları iki yalı arası alana gençlerin giremediği bir bölge haline dönüştüğünü görüyoruz. Yalılar bütün arabalarını kaldırma park ediyorlar ve şu anda Kanlıca’dan Anadoluhisarı’na bebek arabası ile çocuğunuzla beraber yürüyüşe çıksanız, ana caddeden gitmek zorundasınız her an çocuğunuz ve siz tehlike de olabilirsiniz.

 

Paşabahçe Tokatköy arası mahalleler hiç değişmeyen gelişmeyen bölgelerimiz

Bir diğer önemli gelişme ise Beykoz’da eski Paşabahçe Tekel Fabrikası’ndan, eski Deri Kundura Fabrikası’na kadar olan bölgenin atıl kalması ve sahilde hiçbir şeyin olmaması. Bu sahilde ne güzel restoranlar, lokaller, barlar sokakları olabilir. Gençlerimiz özellikle Beykoz Konakları ve Acar Kent’e oturanlar akşamları zamanını Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu ve Nişantaşı gibi semtlerde geçiriyorlar, Bu gençlerimizi Beykoz’da tutabiliriz. Ayrıca 248 binden yukarı çıkmayan Beykoz nüfusu, özellikle son zamanlarda Beykoz’dan kaçırılıyor. Beykoz belirli yaşlılar bölgesi oldu.

İşçilerin oluşrurduğu Beykoz fakirleşiyor

Fakirleşen Beykoz konusunda TAVAK Vakfı adına çalışmalar yapan Beykoz’un önemli mali müşaviri Ömer Mihlaç, Beykoz’da sigortalı çalışan sayısı ve kapanan iş yeri sayısını bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Bu konuda Ömer Mihlaç geniş bir şekilde Beykoz Kaymakam’ını da bilgilendirdi. Önümüzdeki haftalarda büyük bir ihtimalle Belediye Başkanı Murat Aydın ile de görüşmeler yapacak.

Beykoz’u yeniden ayağa kaldırmamız şart

 Beykoz için hepimiz bir şeyler yapmalıyız. Bu bölgenin böyle harcanması olmaz. Özellikle turizm biraz daha toparlandığında, ilçemiz tanıtımlar ile AB ülkelerinden de turist çekecek zengin birikime, gastronomi ve kültür mekanlarına sahiptir.  

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları