Kader GÜR
  • 02/10/2023 Son günceleme: 02/10/2023 13:01
  • 9.559

Kamuoyunda önümüzdeki yerel seçimlere yönelik çok değişik yorumlar yapılıyor.

Herkesin bir hayali var ve hayalinin peşinden koşmak için fırsat kolluyor. Aslında siyasi hedefleri hayallerden çıkarıp, hak etmek gerektiğini düşünüyorum. Bu hak ediş de nasıl olur, vatandaşın gönlüne taht kurarak, güven vererek, istikrarlı durarak.

Bu konuda Muharrem Ergül’ün kaleme aldığı “Agâh Efendi de Aday mı?” başlıklı makale isabetli olmuştur.

Beykoz’da bu duruşu en istikrarlı şekilde AK Parti’nin ve AK Partililerin gösterdiği aşikârdır. Onun için önümüzdeki yerel seçimlere yönelik yapılabilecek en gerçekçi yorum AK Parti’nin seçimi kazanacağını söylemek olur.  Diğer unsurlar teferruat olur ki, teferruatlara boğulmamak lazım gelir.

Bugün ülke genelinde hep birlikte yaşadığımız sıkıntılar tabii ki var. Ama ona rağmen Beykoz’da bu günkü çözüm sürecinin devam etmesi için güçlü bir iktidara gereksinim olduğu hepimizin, herkesin malumudur.

Beykoz artık değişim sürecine girmiştir. Bundan 10 yıl önce tapu sorununu çözmeye çalışan Beykoz artık İstanbul’un en görkemli ilçesi olmak için kolları sıvamış ve etkili bir şekilde yol almaktadır. Vatandaş tabii ki bu sürecin devamını isteyecektir. Bunun yolu da bellidir.

O zaman, bizim burada konuşmamız gereken şey, Beykoz’un gelişimini tartışmaya, ya da soru işaretlerine fırsat vermeden nasıl sağlayabiliriz olmalıdır.

Beykoz’un her tarafında, proje alanı tabelası görmek mümkün, bundan ziyade başlayan birçok inşaat projesi gözünüze çarpar. Yani imar planlarının yavaş yavaş vücut bulmaya başladığı gözüküyor. Fakat Beykoz’un İstanbul’da yeniden yapılanmaya en elverişli bölgesi olması bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Şöyle bir kıyaslama yapacak olursak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. İstanbul Anadolu Yakasında yeni yapılaşan bölgelerden olan Çekmeköy ile Beykoz arasında kıyaslama yaptığınızda konut projeleri dikkati çekiyor. Çekmeköy imar durumundan kaynaklı daha orta sınıf bir yapılaşma ile yol alırken, Beykoz’da daha üst düzey projeler dikkati çekiyor. Buda Beykoz halkı için tehlike arz ediyor.

Çekmeköy’de imar uygulaması daha esnekken, Beykoz’da çok daha kati. Şöyle ki, Çekmeköy’de 4+1 olan yapılaşma doğru olmamakla birlikte 5+1’e çıkarıldı. Ama Beykoz’da böyle bir olanak yok. Buda orta gelirli vatandaşı Beykoz’dan gitmeye zorluyor. Beykoz’da bölgelere göre değişen oranda belirli bir metrekarenin altında inşaat yapılamazken, Çekmeköy’de 300 m² arsa da inşaat kurulduğunu görmek mümkün. Beykoz ile Çekmeköy’un uyguladığı imar politikasını anlamak açısından Çekmeköy’ün Merkez Mahallesinde yeni bir Beykoz kurulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü orada daire fiyatları ve şartlar daha hafif. 

Yani Beykoz’un konumlandırıldığı yer Beykoz halkına ağır gelmektedir. Beykoz’da bu gidiş Beykoz halkına sürgünü reva görmek olur ki, bu asla kabul edilebilir bir şey değildir. Beykoz halkına Beykoz’da yaşam hakkı sağlayacak politikalar üretilmeli, imar planlarında Beykoz halkına yer açılmalı, yaşam hakkı elinden alınmamalıdır. Beykoz Belediyesi bu anlamda vatandaşın endişelerini gidermeli, imar planlarına yönelik vatandaşları rahatlatacak açıklamalar yapmalıdır.

İmar planları ile ilgili çok net bilgiler yok. Sadece belirli kesimlerin taraftarlarınca farklı amaçlar hesaplanarak var olan bilgi kirliliği daha da arttırılıyor.

Zaman zaman mahkemelerden planların döndüğü ve iptal edildiği gibi haberler konuşuluyor. Bunların gerçek boyutu nedir, ne değildir kimse bilmiyor.

Önümüzdeki yerel seçimleri Beykoz’da elbette ki AK Parti’nin kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Fakat imar planlarının zengine hizmet ettiği endişesi AK Parti’nin ortadan kaldırması gereken bir algı olarak duruyor. Beykoz Belediyesi bu işi daha ciddiye almalı, Beykoz’un yeniden yapılanma planlarını gizemli olmaktan çıkarıp vatandaşların kendisini güvende hissedebileceği, içinde sosyal konutlarında olacağı politikalar üretmelidir.

2024 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti’nin Beykoz Belediye Başkan Adayı kim olacaksa, Beykoz’da sosyal konut üretimi konusunda ciddi bir proje hazırlığına şimdiden başlamalı, Beykoz halkına samimiyetle sahip çıkmalıdır.

Beykoz’da, “yaparsa AK Parti yapar” söylemine duyulan güvenin derinleştirilip sağlam bir zemine oturtulması şarttır.

Yazarın Yazıları