Son Dakika

Beykoz'a operasyon yapmışlardı... Kayyum atandı

Beykoz'a operasyon yapmışlardı... Kayyum atandı
12.12.2018 14:05
| | |
7029

Sadettin Çay'ın Beykoz'da operasyon yaptığı Kızılay'a kayyum atandı... Mahkeme, Beykoz Şubesi'ni kapatan Genel Merkez için Olağanüstü Genel Kurul Kararı verdi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile dostlukları olduğu bilinen Beykoz Meclis Üyeleri Derneği Başkanı Murat Ellialtı'nın yönlendirmesiyle Kızılay Beykoz Şubesi'ne operasyon yapılmış, haksız bir şekilde formaliteye kurban edilen Beykoz Şubesi kapatılmıştı.

Beykoz Şubesi Sadettin Çay'ın başkan olarak atanması sonucu yendien kurulmuş, AK Parti'den istifa eden Muharrem Kaşıtoğlu'da yönetiminde yer almıştı.

Sadettin Çay'ın, Başkanı olduğu Kızılay Avrasya Şubesi'nin kapatılması sonucu, Beykoz Şube Başkanı olarak atanması Beykoz'da ciddi tartışmalara yol açmıştı... Sadettin Çay'a makam bulabilmek için Beykoz Şubesi'nin kapatılması günlerce gündemden düşmemişti.

Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, bugün verdiği kararla Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sarıkaya, Kızılay Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Kızılay İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım'ı kayyum atadı.

Mahkeme, olağanüstü genel kurulun yapılıp sonlandırılması için de tedbir kararı verilmesine hükmetti. Mahkeme kararında, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 345'inci maddesi uyarınca tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta süre içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde isnaf yolunun açık tutulduğu belirtildi.


Süreç nasıl gelişmişti?


Türk Kızılayı'nda bir süre önce aralarında Beykoz'un da olduğu 700'ün üzerindeki şube kapatma kararıyla 200'e düştü. Şube kapatmaların usulsüz olduğu iddiasıyla şube başkanları tarafından olağanüstü genel kurul talep süreci başlatıldı. Genel merkezin yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu yargıya taşındı.

Bilirkişi raporuyla da olağanüstü genel kurul toplantısı için gerekli çoğunluğun tespit edilmesi üzerine Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü genel kurul yapılması göreviyle Türk Kızılayı'na kayyum atandı.

İdris Kurt Türk adaletine güveniyoruz

Genel Merkez'in ahbap çavuş ilişkileriyle şekillendirip kapattığı ve daha sonra yeniden atama yaptığı ilçeler arasında yer alan Kızılay Beykoz Şubesi'nin eski Başkan Vekili İdris Kurt, bu kararı yerinde ve olması gereken bir karar olarak yorumladı.

"Kapatılan şubeler aktif olarak çalışan ve Türk Kızılayı'na da ciddi manada topladığı bağışlarla dinamik bir güç katan şubelerdi. Yanlış olduğuna inandığımız şube kapatmaları kararında, tepkimizi hukuki olarak ortaya koyduk. Türk adaletine güveniyoruz. Türk Kızılayı'nı hak ettiği seviyeye taşımanın milli bir görev olduğu inancındayız." 

Öte yandan yapılacak olağan üstü Genel Kurul'da, görevden alınan şubelerin yapmış olduğu delegelerin oy kullanacağı öğrenildi.

Kızılay Beykoz Şubesi'nin son kongresinde ise, Başkan Çiğdem Özkan, Başkan vekili İdris Kurt ve Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Akar Genel Merkez delegesi seçilmişti.

İLGİLİ HABER: Beykoz Kızılay’ına Sadettin Çay operasyonu

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Kızılay, Sadettin Çay, İdris Kurt

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"