Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!

  • 11
  • 39413
Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!
Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!
Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!
Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!
Beykoz’a Metro 2020 yılında gelecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir kısmı Boğaz'ın altından geçerek Beykoz Küçüksu'dan geçecek olan 3 Katlı Metro-Karayolu Projesi'ni onayladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ilk kez açıklanan '3 Katlı İstanbul Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi'nin 1/5000 ölçekli planlara işlenmesini onayladı.

Proje, Haziran 2015'te ihaleye çıkacak ve 5 yıl içerisinde hizmete açılacak. Söğütlüçeşme-İncirli arasında konuşlandırılacak toplamda 31 buçuk kilometrelik raylı sistemin 16 buçuk kilometresi 3 katlı olacak ve Gayrettepe-Küçüksu arasında inşa edilecek. Boğaz'ın altından geçecek olan 3 katlı tünelin 2 katından karayolu ve 1 katından ise raylı sistem geçecek. Proje tamamlandıktan sonra ise Beykoz, 3. Köprü'nün ardından bir de dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilecek 3 katlı raylı ve karayolu sisteme ev sahipliği yapacak.

Tarihinde önemli yeri bulunan cam ve kundura fabrikalarının kapanmasının ardından geleceğini turizme bağlayan ilçe halkı, 2020 itibariyle artık ulaşım konusundaki konumuyla gerçekten de Beykoz'un biricik İncisi halini alacak. Dost Beykoz, hem ilçedeki vatandaşları bilgilendirmek adına konuyu araştırdı hem de İBB’de toplantılara katılan İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyeleri AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu ve CHP’li Aydın Düzgün’e projeyi sordu.

AK Partili Kaşıtoğlu: “Amaç; raylı kullanımı yaygınlaştırmak”

CHP’li Aydın Düzgün: “Aceleye getiriyorlar, İTÜ’den rapor almamışlar!”

Aynı zamanda Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olan Muharrem Kaşıtoğlu, “Projenin asıl amacı Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yoğunluğunu azaltmak; bu sırada raylı sistemin kullanılmasını da artırmaktır. Proje Beykoz’a büyük kazanımlar sağlayacaktır” dedi. CHP Beykoz Grup Başkanvekili Aydın Düzgün ise tartışmalı İBB Meclis toplantısına katıldığını anlatarak, “Bu işler hep AKP tarafından oldu-bittiye getirilmeye çalışılıyor. Bu çok büyük bir proje ancak ülkede Cumhurbaşkanları yetiştiren İTÜ’den bir rapor alınmamış. Aceleye getirilen ve seçim öncesi halkı kandırmaya yönelik bir proje olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı ve İBB Meclisi’nin AK Partili Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, projenin uygulanması halinde Anadolu ve Avrupa Yakası’nda pek çok ilçenin doğrudan etkileneceğini ve kent trafiğinin büyük oranda rahatlayacağını belirtti. Dost Beykoz’un özel sorularını yanıtlayan Kaşıtoğlu, projeyle birlikte Boğaz hattı boyunca silüetin olumsuz etkilerinin ortadan kalkacağına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

AK Partili Kaşıtoğlu: “Muhalefet, iktidarın İYİ işlerine İYİ diyemiyor!”

“Bu projeyle birlikte hem toplu taşıma hem de karayolu taşımacılığında ihtiyaç, tek bir tünelle karşılanabilecek. Böylece İstanbul da değil tüm ülke adına önemli bir katkı sağlanmış olacak. Lokasyon olarak Beykoz, İstanbul’da çok zor gelinen bir yer. Zaman zaman Beykoz dışında yaşayan dostlarımdan duyuyorum: ‘Çok seviyoruz ve gelmek istiyoruz Beykoz’a ancak ulaşım sorununu düşünce vazgeçiyoruz’ diyorlar. Bu tünelle birlikte Beykoz’a ulaşım sorunu da büyük oranda çözülebilecek. Hem yerli hem yabancı turistlerin Beykoz’a olan ilgisi de katlanarak artacak. Öte yandan İBB’de gerçekleştirilen toplantıda yine üzülerek gördük ki, ülkede muhalefet partileri iktidar partilerinin ‘iyi’ yaptıklarına ‘iyi’ diyemiyor. Oysa bu projeyle İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna yalnızca raylı sistemler kullanılarak seyahat edilebilecek…”

CHP’li İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Grup Başkanvekili Aydın Düzgün ise konuyla ilgili olarak tartışmaların temelinde işin oldu-bittiye getirilmesi olduğunu söyledi. Dost Beykoz’un özel sorularını yanıtlayan Aydın Düzgün, hazırlanan projeye karşı olmadıklarını ancak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) gibi önemli bir kuruluştan da rapor alınmadan riske girilmemesi gerektiğini vurguladı. CHP Grubu’nun İBB Meclisi’nde projenin İTÜ’ye gösterilmesi konusunu dile getirdiğini ancak AK Parti’nin buna yanaşmadığını ifade eden Aydın Düzgün, şöyle dedi:

Aydın Düzgün: “Konunun kamuoyuyla tartışılması gerekiyordu”

“Böyle bir proje kamuoyunda tartışılmalı. AKP’liler hep işi oldu-bittiye getiriyor. Acele kararlar alıyorlar. Seçim öncesi biraz telaşlılar ve bana göre de halkı bu şekilde kandırmaya çalışıyorlar. Bu proje çok büyük bir proje… Bununla ilgili alt yapı konularının bilimsel anlamda uygunluğu, projesi gerçekleştirilmelidir. Türkiye’de Cumhurbaşkanları yetiştirmiş İTÜ gibi bir okulumuz var. Buradan bir rapor istenebilinir. Konu, kamuoyuna getirilerek, tartışılmasına fırsat verilebilir. Ama yok, AKP bu işi alelacele halletmek istiyor. Eğer bu projeyle ilgili gelecekte bir sorun yaşanırsa, ben şimdiden söylüyorum: Sorumluluğu AKP’lilerindir!”

‘Hasdal’dan Ümraniye’ye 14 dakikada gidilecek!’

Geçtiğimiz Şubat ayının sonunda Başbakan Davutoğlu, beraberindeki Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın da hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenlemiş ve 'Mega' projeyi ilk kez açıklamıştı. Projeye göre İstanbul Boğazı'nda Marmaray ve Avrasya Tüneli'nin ardından 3. bir Boğaz geçişine olanak sağlayacak geçişe kavuşulacaktı. Başbakan Davutoğlu, projeyi açıkladığı İstanbul Kongre Merkezi'nden Hasdal ile Ümraniye arasındaki mesafenin yalnızca 14 dakikada kat edileceğini söylemişti. Dost Beykoz, İBB tarafından onaylanan projenin ardından araştırma yaptı ve konuyla ilgili ayrıntıları derledi.

‘İstanbul aslında 4 İmparatorluğa ev sahipliği yaptı…’

Başbakan Ahmet Davutoğlu "3 kat 3 İmparatorluk demek... Bu tünel, 3 İmparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin fişeği olacak" dese de İstanbul aslında 4 İmparatorluğa Başkentlik etmiştir. Milattan Sonra 330'dan 395 yılına kadar Roma İmparatorluğu'na... 395 yılından 1204 yılına kadar Bizans İmparatorluğu'na... 1204 yılından 1261 yılına kadar Latin İmparatorluğu'na... 1261 yılından 1453 yılına kadar tekrar Bizans İmparatorluğu'na... Sonunda ise hepimizin bilebileceği gibi 1453 yılından 1922 yılına kadar da Osmanlı İmparatorluğu'na Başkentlik yapmış... 1923 yılından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde Başkent olarak Ankara ili belirlense de aradan geçen 92 yılda ülke ekonomisine yön veren illerin başında hep İstanbul gelmiştir.

1920'li yıllarda yalnızca 700 bin olan nüfus, 1945 yılı itibariyle 1 milyon rakamını zorlamaya başlamış ve günümüzde 15 milyon kişiye ulaşarak, Mega Kent halini almıştır. İşte Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı 'Mega' proje de bu 'Mega' Kent'e yakışacak bir niteliktedir. Projeye göre; hem araç anlamında karasal; hem de yaya yolculuğuna kolaylık sağlayan metroyla kitlesel anlamda trafik, büyük ölçüde rahatlayacak ve bu önemli bir projenin bir ayağı da Beykoz'da duracaktır.

Abubekir Taşyürek: “Kamulaştırma olmayacak, devletin kasasından tek kuruş çıkmayacak!”

İBB'de gerçekleştirilen toplantıda projenin 1/5000 ölçekli planları onaylanırken, AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek, konuyla ilgili olarak açıklamalarda da bulundu. Projenin görüntü ve siluet kirliliği yaratmayacağını, çevre dostu bir proje olacağını anlatan Taşyürek, metrolar ve Marmaray'la da entegre edileceğini kaydetti. Şu halde Beykoz'un herhangi bir noktasından Küçüksu'ya gelecek olan bir vatandaşın, kolayca raylı sistemlere bağlanarak seyahat etme fırsatı ele geçti. TEM'in de trafik yükünün büyük ölçüde bu projeyle hafifleyeceğini vurgulayan AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek, kamulaştırmanın söz konusu olmayacağının altını çizdi ve 'Yap-İşlet-Devret' modeline göre inşa edilecek olan proje için devlet kasasından tek kuruş çıkmayacağını söyledi.

'Proje nereleri kapsayacak?'

Söğütlüçeşme-İncirli arasında konuşlandırılacak olan 3 Katlı Metro ve Karayolu Boğaz Geçişi Projesi, toplamda 13 ilden geçecek. Beykoz'un yanı sıra Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye ile bağlantısı olacak olan geçitten, Avrupa Yakası'nda Beşiktaş, Şişli, Kâğıthane, Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy ve Güngören'e gidilebilecek. 2020 yılına kadar tamamlanması planlanan projenin Gayrettepe-Küçüksu arasındaki Boğaz altından geçecek olan tüp geçit kısmı ise açık ki, Beykoz ilçemize büyük olanaklar kazandıracak; trafik ve zaman konusunda ilçede yaşayan 250 bin vatandaş büyük bir tasarruf sağlayabilecek.

Haber Merkezi

Beykoz'un Malezyalı konukları
Önceki Beykoz'un Malezyalı konukları
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (11 Yorum)

İrem Metiner (6 yıl önce)

Yıl 2018 Aralık ayı. 2020 de Beykoz a metro hani inşaat çalışması bile başlamadı bu iş hayal sanırım.sahil şeridi yalılarin yerine genisletme yapılsa trafik hızlı ve çözüm lu olur Nokta

kerem (9 yıl önce)

Beykoza hiçbir şey gelmez milleti kandırıyorlar görünce haberi nasıl gördüğümü anlatamam yani :)))));)sldjfkmdsz

tugay (10 yıl önce)

gün boyu otobüs gelmez, gelsede bineriz it gibi titreriz kış boyu kalorüfer yanmaz, doktorlara gideriz yüzümüze bakmaz, asfalt yıllar sonra gelir geldiği gibi defalarca kazılır yama yapılır, alt yapı sürekli sorun çıkartır, Tokatköye nedense otobüs çıkmaz,bir tane bile karşıdan deniz otobüsü gelmez, sınav merkezi yoktur sabahların köründe sınav için ümraniyenin ücra köşlerine gidilir, imar izni verilmez evler yılır dökülür, kim aç kim tok bilinmez, bir damla iş gücü yoktur beykoz nüfusu Beykozu bırakıp dışarıda karşı yakalarda çalışmak zorundadır, en önemlisi insan değer verilmez siz hala metrodan bahsediyorsunuz? önceliklerimiz farklı olmalı değilmi?

tugay (10 yıl önce)

yıllardır Beykoz ile ilgili yüzlerce yalan haber dile getirildi ancak tokatköy sınırlarından küçüksüya kadar bir damla ileri gidilmedi ve gelişmedi kimse yatırım yapamadı kendi gücüyle esnaf olarak dükkan açan binlerce insan dükkanlarını kapatmak zorunda kaldılar, ne sağlık ne eğitim ne ulaşım katşyen çözülmedi gelişim ptansiyeli hep düşük kaldı bunun sorumlu kişileri her zaman halkın kendi ellleri ile başa getirdikleri kişi ve kurumlar oldu kimseyi kandırmanın yada hayal kurdurmaya gerek yok dürüst olunsun yeterli

kemal ataş (10 yıl önce)

Hasdal,dan girişi ümraniye çamlık,tan çıkışı olan yalnız Beykoz,un metrelerçe altından denizi,de geçen Beykoz,a çıkışı olmayan ve beykozluları hiç ilgilendirmeyen bir proje.Beykoz,un semalarından geçen uçağın veya boğazdan geçen transit gemilerin beykoz halkını ne kadar ilgilendiriyorsa bu projede o kadar ilgilendirir.

Osman (10 yıl önce)

Beykoz ile hiç ilgisi yok tamamen Üsküdar sınırları içerisinde ve küçüksu da Karayolu tüneli ile birleşmeden hemen önce istasyonu var.

Abdullah Kul (10 yıl önce)

Daha dün kurulmuş çekmeköylere, yolları geniş ve güzel olmasına rağmen metro geldi Ancak çok ihtiyaç olmasına rağmen.. her an tıkanmasına rağmen.. Beykoz'un Üsküdarla sadece tek sahil yolu olmasına rağmen.. ve bu yolda yıllardır geniş bir ıslah çalışması yapılmamasına rağmen.. 12 yıldır hala metro gelecek demek ne demek? anlayan beri gelsin.

Yener Deniz (10 yıl önce)

Küçüksudan sadece geçiyor.Metro istasyonu yok.Anadolu yakasındaki ilk metro durağı Altunizade.Boşuna kandırmayın.Üstteki projenin sağ üstünde de yazıyor 13 istasyon olduğu.küçüksu yok beyler.

kamil Beykozlu (10 yıl önce)

Bir akp li olarak buraya partime karşı yazacağım aklıma gelmezdi 2/b kapsamında kalan ve zorunlu özel proje alanı olarak geçen gümüşsuyu karlıtepe liyim kardeşim ya sat ye bilmem kaç metre alanı bul sen inşşat yap ya bizim durumumuz belli nasıl böle bir şeyle beni beykozdan evimden atıyorsun beykoz da yaşamak istiyorum nasıl müjde metro gelecek diyorsunuz nasıl beykozda kalacağızda bu güzel yeşil maviyi göremeyeceğiz bide meto kaldı yazık ben'ki eşimi dostumu akp yüzünden karşıma almış adamken neyse hakkımı helal etmiyorum.

faruk aydın (10 yıl önce)

Beykoz'a metro gelmiyor insanları kandırmayın beykozun küçüksu mahallesinden sadece geçiyor.Tokatköyde veya elmalıda oturan bir insan nasıl metroyu kullanacak.

murat erkan (10 yıl önce)

2009 belediye seçimlerin de beykoza metro geleceğini söylemişdi ak partili il ve ilçe belediye başkanları,zannımca sayın kaşıtoğlu o tarihde siyaset ile fazla ilgili olmadığın dan dolayı hatırlamıyor dur, söylemesi ayıp beykozun deresekisin denmi,tokatköyün denmi,ortaçeşmesin denmi,küçüksuya ulaşıcak vatandaşlar ?? beykoza metroyu ne zaman getirecek? sayın başkan? sayın encümen azaları? oyalamakdan ziyade icraat yapalım!!

Yorum Yaz