Güncel

Beykoz'a Kadın Şefkat Evi inşa edilecek

Beykoz'a Kadın Şefkat Evi inşa edilecek
06.11.2015 19:15
| | |
3635

Beykoz Belediyesi Kasım Olağan toplantıları sona erdi ve tüm kararlar, oy birliğiyle Meclis’ten geçti.

Beykoz Belediyesi Kasım Olağan toplantıları sona erdi ve tüm kararlar, oy birliğiyle Meclis’ten geçti.

Beykoz Belediye Meclisi'nin 32. Dönem Kasım Olağan Toplantıları'nın 3. ve son birleşimi, Sayıştay Denetim Raporu'nun üyelerin bilgisine sunulması ve 5 raporun oy birliğiyle kabulünün ardından tamamlandı. Sayıştay'ın Denetim Raporu'nu görsel veriler eşliğinde Meclis Üyeleri'nin ve kamuoyunun bilgisine sunan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, sözkonusu raporun tam metninin Devletin ilgili sitesinde ve Beykoz Belediyesi'nin elektronik adresinde kısa bir zaman sonra ilan edileceğini söyledi. Öte yandan Meclis'te oy birliğiyle geçen kararlarda, geçtiğimiz haftalarda yaşamını kaybeden Beykoz Belediye Meclis eski Üyesi Tekin Işık'ın adı, Yenimahalle'den İncirköy Mahallesi'ne taşındı ve Kadın Şefkat Evi yapımı konusunda görüş birliği sağlandı. Buna göre, uygun bir yer bulunması halinde ve ivedilikle, ilçede bir Kadın Şefkat Evi inşa edilecek; mağdur ve ihtiyaç sahibi Beykozlu Hanımlar, burada geçici süreyle konaklayabilecek.

‘Yücel Çelikbilek’in yokluğunda Meclis’e Manolya Demirören Tekin Başkanlık etti’

Açılış ve yoklamayla başlayan Meclis'in Kasım ayı 3. ve son birleşiminde, bir önceki Çarşamba günü yazılan tutanak onaylandı ve oy birliğiyle kabul edildi. Daha sonra Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, 2014 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nu görsel veriler eşliğinde Meclis Üyeleri'ne sundu. Sayıştay raporunda yazılanları ve Beykoz Belediyesi'nin resmi olarak verdiği yanıtları özetleyen Salim Öztürk, hem Sayıştay'ın resmi sitesinde hem de Beykoz Belediyesi'nin elektronik adresinde, kısa süre içerisinde metnin tamamının yayımlanacağını söyledi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in katılmadığı toplantıya, Meclis Başkanvekili Manolya Demirören Tekin Başkanlık ederken, raporların okunması sonrası tüm raporlar, oy birliğiyle kabul edildi.

Kabul edilen ilk rapor, sokak ismi değişikliği hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu raporuydu. Daha önce CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'in verdiği sözlü önergeye göre, Yenimahalle'de bulunan Işık Sokak'ın adı İncirköy'de bulunan Karpuz Sokak ile yer değiştirdi. Geçtiğimiz haftalarda yaşamını kaybeden Beykoz Belediye Meclis eski Üyeleri'nden Tekin Işık'ın yaşamında ikamet ettiği yer olan İncirköy Mahallesi, Işık'ın onurunu uzun yıllar taşıma görevini üstlendi. Bir başka raporda ise Plan ve Bütçe Komisyonu, Bosna Hersek'te Spreça Nehri üzerinde bulunan ve Doboj-İstok'tan Tuzla Kenti'ne bağlantı sağlayacak bir köprü yapımı için 10 bin liralık maddi destek yapılması konusunda 'Uygundur' görüşünü sundu. CHP'lilerin de desteğiyle oy birliğiyle verilen kararın sonrasında Meclis'in CHP'li Üyesi Yılmaz Işık, Yenimahalle'de yapımına başlanmayan bir köprü konusunda eleştiri getirdi. Yaklaşık 10 yıldır Yenimahalle Arkboyu'nda inşa edilecek bir araç geçiş köprüsünün, her siyasi ve muhtar adayının bir seçim vaadi olmasına karşın bir türlü yapılamadığını dile getiren Yılmaz Işık, uzaktaki kardeşlerimizin olduğu kadar yakındaki kardeşlerimizin de ulaşım olanaklarından yararlanma hakkı olduğunu belirtti.

CHP'li Yılmaz Işık'ın konuşmasına bir yanıt veren Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise şunları söyledi:

Muharrem Kaşıtoğlu: “Yenimahalle Arkyolu üzerinde bir köprü inşası için ihale aşamasına gelindi”

"Doğrudur, epeydir Yenimahalle Halkı'nın Arkboyu'ndan araç geçişi yapabilecekleri bir köprü talepleri vardı. Biz o köprü talebiyle ilgili 2 yıl öncesinde girişimlere başladık. Önce, suyolu baraj havzası olduğu için İSKİ'den izin almamız epey uzun sürdü. İSKİ'den sonra, Yılmaz Bey bilir bölgede yaşayan bir kardeşimiz olduğu için; NATO Boru Hattı oradan geçiyordu ve onun için izin almak için de uzun bir süre bekledik. O izinleri de aldık. Projeyi de yaptık ve köprüyle ilgili olarak ihale aşamasına geldik. İnşallah çok yakın zamanda bölge halkı bu köprüye de kavuşmuş olacak."

CHP'li bir başka Meclis Üyesi Hakkı Emanet de yine bir şikâyet ve öneriyi dile getirerek, Beykoz'dan Kozyatağı'na tek ulaşımın 500T numaralı Topkapı-Tuzla otobüsleriyle gerçekleştiriliyor olmasından dolayı Beykozluların sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Sultaniye'den kalkıp, Soğuksu ve Kavacık güzergâhıyla Kozyatağı'na ulaşacak bir otobüs hattının sabah ve akşam saatlerinde konulmasının büyük bir sorunu ortadan kaldıracağını söyleyen Hakkı Emanet'e de yine yanıtı Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu verdi. Muharrem Kaşıtoğlu, İETT ile bu konuyla ilgili olarak görüşme yaptıklarını ve Sultaniye'den olmasa da Ortaçeşme'den kalkacak bir otobüsün Kavacık güzergâhıyla Kozyatağı'na bağlanacağı bir hattın teklifini sunduklarını söyledi.

‘İhtiyaç sahibi Beykozlu Hanımlar, şiddetten uzakta bir Ev’de Beykoz Belediyesi’nin kısa süreli misafiri olacak…’

Meclis'te gündemi oluşturan en önemli madde ise ilçede inşa edilecek bir Kadın Şefkat Evi'ne dair komisyon raporuydu. Buna göre, AK Partili Gül Biçer'in Komisyon Başkanı olduğu Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Komisyonu ile Hukuk Komisyonu, ortak bir kararla, Beykoz'da Kadın Şefkat Evi inşa edilmesinin uygun olduğuna dair görüş belirtti. Buna göre, ilçe sınırları içerisinde uygun görülecek bir yere, ivedilikle, Kadın Şefkat Evi konuşlandırılacak. Özellikle eşiyle ya da aile bireyleriyle sorunlar yaşayan ancak gidecek bir yeri de olmayan Beykozlu Hanımlar, kısa sürelerle Beykoz Belediyesi'ne ait olan bu Ev'de yaşayacak. Güvenliğinin ve konforunun da tesis edileceği Beykozlu Hanımlar, Şefkat Evi'nde kaldığı süre içerisinde, hem şiddetten korunmuş olacak hem de Ev'den ayrılacakları zamana kadar geçecek süre içerisinde kendilerini dinlendirmiş olacak.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: beykoz Haberleri, Kadın Şefkat evi, beykoz belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"