Beykoz'a hoş geldin Kaymakam Baba!

  • Güncelleme: 29.06.2015 20:34
  • Okunma: 24423 kez
  • Yorum: 2
Dost Beykoz, ilçeye yeni atanan Kaymakam Ahmet Katırcı'yı ve hakkındaki bilinmeyenleri araştırdı ve yazdı
Beykoz'a hoş geldin Kaymakam Baba!

İsmi Ahmet Katırcı... Doğum tarihi: 1965, Niğde Hacıabdullah Kasabası... Bu kasabada ilkokulu bitiren Ahmet Bey, liseyi Niğde Bor'da Nuri Pamir Lisesi'nde okumuş. Tarih 1986'yı gösterdiğinde ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuş. Evli ve 3 çocuk babası... İşte Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın çok özel yaşamı...

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde Dernek Denetçisi olarak görev yapan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, ilk olarak 1990 yılında Gaziantep'in Araban İlçesi'nde 'Kaymakam Adayı' olarak göreve başlar. Bolu'nun Göynük ve Burdur'un Altınyayla İlçeleri'nde Kaymakam Vekilliği yapan Ahmet Katırcı, Trabzon-Çaykara, Ankara-Güdül, Çankırı-Bayramören, Ankara-Bala ve Eskişehir Sivrihisar ilçelerinde Kaymakam olarak görev yapar.

2002-2003 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Beykoz'un yeni Kaymakamı Ahmet Bey, 22 Ağustos 2008 tarihinde Bilecik-Bozüyük Kaymakamlığı'na atanır. Burada yaklaşık 1 yıl görev yapan Ahmet Katırcı, 25 Ağustos 2009 yılındaki kararnameyle Konya Akşehir Kaymakamı olarak göreve başlar. Son olarak Erzurum Yakudiye'de Kaymakamlık görevini yerine getiren Katırcı, 28 Haziran 2015 tarihi itibariyle Beykoz Kaymakamı olarak atanır.

'Bir oğlu engelli ve engellilerin dilinden çok iyi anlıyor'

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'nın 27 yaşındaki oğlu Ahmet Kürşat Katırcı, bedensel ve zihinsel engelli bir genç... Ahmet Bey, çocuklarıyla yakından ilgilenen ve onlar için büyük fedakârlıklara katlanan bir baba... Oğlunun durumu dolayısıyla da gittiği ilçelerde engelli vatandaşlara 'pozitif ayrımcılık' yapmaktan çekinmiyor. Engellileri kendi oğlu gibi bağrına basan Ahmet Katırcı, onlara da deyim yerindeyse 'babalık' yapıyor.

Kaymakam Ahmet Katırcı, engellilerle olduğu kadar çocuklarla da yakından ilgileniyor. Eğitim konusunun üzerinde hassasiyetle duran Ahmet Katırcı, küçük çocuklar için gerçekleştirilecek projeleri dikkatle izliyor ve tüm yetkilerini, görev yaptığı yerlerde yaşayan çocukların gelişimi için kullanıyor.

'Lakabı: Kaymakam Baba'

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, başından geçen üzüntü verici ve talihsiz bir olayın ardından, basına açıklama yapmak zorunda kalıyor. Görev yaptığı Konya Akşehir'de 52. Uluslararası Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri kapsamında ilçeye gelen bir konser veren şarkıcı Demet Akalın'ın kendisini tanımayarak, 'Amca' demesi, Ahmet Katırcı'yı çok üzüyor. Hemen ailesiyle birlikte konser alanını terk eden Ahmet Bey, daha sonra basına bir açıklama yaparak, vertigo hastası olduğunu söylüyor. Hastalığı nedeniyle, aşırı yüksek sesli ortamlarda başı dönen ve fenalaşan Ahmet Katırcı, bu sırada elleriyle şakaklarını ovuştururken, Demet Akalın kendisine, "Bir saattir ellerinle kulaklarını tıkamışsın, rahatsız mı oldun amca? Benim konsantremi bozuyorsun!" diyor ve büyük bir saygısızlığın altına imza atıyor. Demet Akalın daha sonra yaptığından dolayı özür diledi mi yoksa dilemedi mi bilinmez; ancak bir gerçek var ki, Ahmet Katırcı'yı bu yaşadığı olay çok üzüyor.

Demet Akalın'ın 'Amca' demesi bir kenara, aslında görev yaptığı yerlerde bulunan yerel basın, Ahmet Katırcı'dan "Kaymakam Baba" diye bahsediyor. Genel olarak manşetleri "Kaymakam Baba" süslerken, Ahmet Katırcı'nın özellikle ilçedeki çocuklar ve gençlerle kurduğu güzel ilişkiler dikkat çekiyor.

'Sanatsever bir Kaymakam: Ahmet Katırcı'

Bilindiği gibi Beykoz, kültürel etkinlikler konusunda oldukça zengin bir ilçe... Beykoz'un çoğu Karadeniz kökenli Sanatçıları, zaman zaman Beykoz Belediyesi'ne ait alanlarda konserler veriyor. Kaymakam Ahmet Katırcı da bu anlamda kendisine mikrofon uzatıldığında bunu reddetmeyen bir isim... Özellikle son görev yaptığı Erzurum Yakutiye'de Ahmet Katırcı, sahneye çıkarak kimi zaman 'Kara Tren' türküsünü koro ile birlikte söylüyor; kimi zaman da ısrarlara dayanamayarak uzun hava mırıldanıyor; 'potpuri' şarkılar seslendiriyor. Müzik konusuna amatör ilgisi olan Kaymakam Ahmet Katırcı'nın özellikle sanatsal faaliyetlere şimdiye kadar Beykoz tarihinde hiçbir Kaymakamın ilgilenmediği kadar ilgi göstermesi ve hatta duygularını Beykozlularla paylaşması bekleniyor.

Son olarak şunu söylemek gerekir ki, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'yla doğduğu yer olan Niğde Merkez Hacıabdullah Kasabası'nda yaşayanlar büyük bir gurur duyuyor. Sakarya Cumhuriyet Savcısı iken Düzce'ye üstelik Başsavcı olarak atanan Ahmet Altun ile birlikte Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Kasaba'nın en çok gurur duyduğu iki isimden birisi olarak dikkat çekiyor.

Dost Beykoz / Özel Haber

Yorumlar (2 Yorum)

İsa TANITMIŞ (5 yıl önce)

Hemşehrim olması hasebi bir kenara. Onun insana insan gibi değer vermesi, adaleti, yardımseverliği, cömertliği ve çalışkanlığı ile tanınan bir insan. İlçenize ve İstanbul'umuza hayırlı olmasını dilerim.

Tuncay Efe (5 yıl önce)

Beykoz ilcesi çok şanslı Böyle Bir kaymakam Beykoza geliyor Ahmet Bey e yorum yapılmaz Ahmet beyle Yaşanır Tek kelime Ahmet Bey İNSAN Ahmet bey başka şekilde anlatılmaz

Yorum Yaz