Son Dakika

Beykoz'a hayat verme sırası camda

  • 0
  • 7267
Beykoz'a hayat verme sırası camda
Beykoz'a hayat verme sırası camda
Beykoz'a hayat verme sırası camda

Beykoz Kaymakamlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı'nda onaylanan projesini hayata geçiriyor.

Yıllarca cama hayat veren Beykoz’da roller değişti. Beykoz Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Beykoz Camcılığının Tarihi Mirasını Koruma ve Geleceğe Kazandırma Projesi”İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)tarafından kabul edilip desteklenince, Beykoz'un"cam merkezi" olmasının önü de açılmış oldu. Bu sayede yıllarca cama hayat veren Beykoz belki camın bir faydasını görecek… Belki sınırlı sayıda da olsa insanlara ekmek olacak.

“Beykoz Camcılığının Tarihi Mirasını Koruma ve Geleceğe Kazandırma Projesi”nin 360 bin liralık kısmının 'hibe' edildiğini açıklayan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan,İSTKA ile gerçekleştirdikleri törende bunun imza altına alındığını kaydetti. Projenin toplam590 bin liralık maliyetinin olduğunu anlatan Süleyman Erdoğan"Biz projeden çıkarılan ve 230 bin lira maliyeti bulunan kısmı çok önemsiyoruz. Bu eksik kalan kısmı yan kaynaklarımızdan, diğer imkânlarımızdan tamamlayacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde bulunan BEYTAŞ Teras Kafeteryası'nda gerçekleştirilen toplantıya, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan'ın yanısıra Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yardımcıları Hanefi DilmaçMetin Torun ve Nevin Çalışkan katıldı. Beykoz basınının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıyı, ilçedeki okullardan gelen öğretmenler ve cam sanatçıları da dikkatle takip etti.

Projenin hayata geçmesi konusunda kamuoyuna bilgi veren Kaymakam Süleyman Erdoğan, projenin 9 ay süreceğini ve bu süreçte cam konusunda eğitim verilecek kişileri yurt dışına da göndereceklerini anlattı. Beykoz'un 2002 yılında kapanan Paşabahçe Cam Fabrikası'na bir alternatif oluşturması gereğinin altını çizen Kaymakam Erdoğan,Beykoz'un cam geleneğini bu projeyle birlikte sürdürülebileceğini vurguladı. Proje kapsamında 100 kursiyerin alacağı 2 aylık eğitim sonrası üretilen eserlerin EyüpYuşa veSultanahmet'te sergileneceğini kaydeden Süleyman ErdoğanBeykoz Çayırı'ndaUluslararası Beykoz Cam Şenliği düzenleyeceklerini ve burada yurt dışından getirilecek olan cam ustalarıyla gösteriler düzenleneceğini söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de gerçekleşen projenin Beykoz'a büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, halktan bu konuda duyarlı ve istekli olmalarını beklediğini ifade etti. Beykoz Belediyesi olarak İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan ayrıca "Afetlere Hazırlık Mali Destek Programı" kapsamında 580 bin lira tutarında bir hibe daha aldıklarını anımsatan Çelikbilek, bu gelen desteklerle birlikte Beykoz'un çok daha güzel yerlere geleceğini söyledi. Beykoz Belediyesi Gazetesi'nin yeni sayısında çıkacak olan bir röportajdan da bahseden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, başarılı kız öğrencinin ABD'de yarışmada 1. olduğunu ve bölgenin insanı olduğu için de olayın gurur vesilesi olduğunu kaydetti.

Haber Merkezi

Yıllık izin paraya çevrilemez!
Önceki Yıllık izin paraya çevrilemez!
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz