Beykoz trafiğini rahatlatacak yeni proje!

  • 15.04.2015 11:07
  • Güncelleme: 15.04.2015 11:21
  • Okunma: 10678 kez
  • Yorum: 4
Deniz ulaşımı sayesinde trafik rahatlayacak. İstinye-Çubuklu arasında açılacak olan deniz hattıyla günde 10 bin araç deniz hattıyla karşıya geçecek.
Beykoz  trafiğini rahatlatacak yeni proje!

İstanbul'un trafiğine çözüm için iki yeni deniz hattı açılıyor. İlki İstinye-Çubuklu diğeri ise Mudanya-Büyükçekmece arasında olacak.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan proje İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yürütülüyor. Fizibilite Çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan bu projenin yer tahsis işlemleri için Milli Emlak Genel Müdürlüğü'yle görüşme yürütülüyor.

METROYA BAĞLANIYOR

Önümüzdeki ay açılması hedeflenen İstinye Çubuklu deniz hattı öncelikle Levent, Maslak, Sanayi Mahallesi ve ikinci köprünün trafiğini rahatlatacak. Şehir Hatları tarafından işletilecek hattan günde 10 bin aracın geçmesi hedefleniyor. Ancak asıl hedef yolcu ulaşımını bu güzergaha aktarmak.

YAYALARA RİNG HATTI

Bu hat sayesinde öncelikle Anadolu yakasının kuzeyinde (Paşabahçe/Beykoz) ve Avrupa yakasının güneyinde (Maslak, Sanayi Mahallesi ve Levent) yaşayan vatandaşlar Boğaz trafiğine girmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçmiş olacak. Bu güzergahta yayalar için İETT ring hatları konulacak en önemlisi de deniz hattı metroya bağlanacak. Böylece yolcuların trafiğe takılmadan iki yaka arasında ulaşımı sağlanacak. Projenin ikinci ayağını ise Bursa-Mudanya ve İstanbul-Büyükçekmece arasında açılacak yeni deniz ulaşım yolu oluşturuyor.

AĞIR VASITA GİRMEYECEK

Projenin hayata geçirilmesi için Ulaştırma Bakanlığı Bursa ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleriyle bir araya geldi. Büyükçekmece'de yapılması planlanan limanın yeri için görüşmeler yapıldı. Mudanya'daki limanı Bursa Büyükşehir Belediyesi yapacak. Mudanya ve Büyükçekmece'ye yapılacak olan iki liman Anadolu'ya gelip Avrupa'ya gidecek ağır vasıta araçlarını İstanbul trafiğine girmeden deniz yoluyla Trakya bölgesine taşıyacak. Böylece İstanbul trafiği büyük ölçüde rahatlatılmış olacak. Bu projenin 2015'in sonu 2016'nın başında hayata geçmesi hedefleniyor.

3. KÖPRÜYE ALTERNATİF

3. Köprü ile ağır araçları İstanbul trafiğinin kuzeyine çekmeye çalışan bakanlık bu proje ile alternatif bir Ro-Ro (denizyolu ağır vasıta taşımacılığı) hattı kurmuş ve Batı Anadolu'dan gelen yüklerin köprü trafiğine girmesini engellemiş olacak. Ülkenin diğer bölgelerinden ve yurtdışından gelen tırların ise 3. Köprüyü kullanması amaçlanıyor.

 Haber Merkezi

 

Yorumlar (4 Yorum)

Abdullah Kul (7 yıl önce)

Bu çok güzel bir fikir inanın köprüyü bile rahatlatır Çubuklu İstinye arası konacak Üsküdar Beşiktaştaki motorlardan olursa daha pratik ve hızlı olur İnsanlar bu yolu tercih eder o zaman özel aracınıda kullanmaz Ama bunu yapmak için bu kadar yıl beklenmemeliydi. Neyse genede hemen başlarsa çok faydası olacak.

ahmet (7 yıl önce)

slm cok guzel olmus elınıze saglık ama beykozdan kadıkoy ye ıse gıtmekteyım hergun yol gıdıs 2 saat gelıs 2 saat suruyo otobuslere ınsanlar sıhmıyo hergun kavka oluyo soforlerınde ruh saglıgı bozuluyo . sızlerden kadıkoy beykoz arası trafık sorununa bı cozum bulun beykoz beledıye onunde kos kocaman gemı bos bos yatıyo o bıle calıssa bıze yeter sabahın 6.30 cıkıyom 8,45 ıste oluyom aksam 8 de cıkıyom 10 da orta cesmede oluyom yardımcı olursanız sevınırım

ismail (7 yıl önce)

bu konuyu tusudunuz işcı tekur ederım istıye cubuklu hatı cok iyi olacak cok geç kaldınız bu prajede 30 sene once pasabahce istınye hatı vardı istanbulda denız var bunun gıbı cok puroje cıkar buyuklerım istabul cok guzel am tıfafık herseyı bıtırıyor

M.Talat KARASAKALOĞLU (7 yıl önce)

Amerikayı yeniden keşfediyorlar!!!! 8 yanı denizlerle çevrili istanbulun 30 sene önceki deniz ulaşımını yok edenler palyatif tedbirlerle seçimlere yönelik göstemelik iş yapıyorlar. .Beykoz - üsküdar arasıda deniz yolu hattı açılmışdı 3 ayda pes ettiler.Paşabahçe -İstinye arasında tıkır tıkır çalışan arabalı hattı kapatıldı. Deniz yolunda açılacak hatlarda seneleri bulabilecek zararlara göğüs gererek sabredip kar amacı gütmeden yolcunun alışmasını beklemek gerekmektedir.

Yorum Yaz