Beykoz’a benden selam söyleyin…

  • 2014.07.13 00:00
  • Güncelleme: 13.02.2021 19:14
  • Okunma: 23489 kez
  • Yorum: 0
Kaymakam Aydın Ergün’ü yeni atandığı Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Beykozlu Rizeliler yalnız bırakmıyor.
Beykoz’a benden selam söyleyin…

Beş yıl görev yaptığı Beykoz’da 7’den 70’e tüm kesimlerin sevgi ve sempatisini kazanan Kaymakam Aydın Ergün’ü yeni atandığı Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Beykozlular yalnız bırakmıyor. Beykoz’daki çeşitli kesimlerin ziyaretinden sonra 6 ay önce kurulan Beykoz Rizeliler Derneği yöneticileri de Kaymakam Aydın Ergün’ü Diyarbakır’ın Sur İlçesi Kaymakamlığındaki makamında ziyaret etti.

 
Rizeliler Diyarbakır’da…
 
Başkan Sedat Kuvel, Başkan Yardımcısı Haydar Çelik ve yönetim kurulu üyeleri Kader Gür, Sinan Kavrak, Şevki Kazancı ve Asım Özdemir’den oluşan Rizeliler, Sur Kaymakamı Aydın Ergün ziyaretleriyle birlikte, Diyarbakır Karadenizliler Derneği yöneticileriyle de bir araya gelerek çeşitli temaslarda bulundu. Diyarbakır Karadenizliler Derneği Başkanı Kasım Kılıç tarafından karşılanan Beykoz heyeti otellerine yerleştikten sonra Sur Kaymakamı Aydın Ergün’ün makamına geçti.
 
 
Sur Beykoz’la aynı kaderi paylaşıyor…
 
Aydın Ergün tarafından son derece sıcak bir şekilde karşılanan heyete Ergün Sur İlçesiyle ilgili bilgi verdi. İlçesinin Beykoz’la son derece benzer sorunları paylaştığını belirten Ergün, “Sur tarihi bir ilçe. Bu özelliği Beykoz gibi ilçenin doğal SİT olmasına yol açmış. Çarpık yapılaşma burada da had safhada ve kentsel dönüşüm kaçınılmaz. Tarihi doku o kadar eski ki bilinen en eski tarih 8 bin yıl. Buna mukabil gerek ilçe belediyesi, gerekse Büyükşehir belediyesi asli görevlerini yapmakta dahi yetersiz kalıyor.”şeklinde konuştu. Ergün İstanbul’da ilçe belediyelerinin yürüttüğü sosyal ve kültürel faaliyetlerin Diyarbakır’da Kaymakamlık eliyle yürütüldüğünü ifade ederek, bölgede göreve başladığı kısa süre içerisinde yapmış olduğu çalışmaları anlattı.
 
 
Diyarbakırlılardan Rizelilere yakın ilgi…
 
Makam odasında bir saat süreyle devam eden ziyaretin ardından emniyet mensupları ve rehberler eşliğinde bölgede tarihi ve turistik yerleri ziyaret eden Rizelilere Diyarbakır halkı da yakın ilgi gösterdi.
 
 
Diyarbakır tarihinde önemli bir yeri olan Sur İlçesinin çevresini saran 4,5 km’lik surun birçok yerini ziyaret eden heyet Hz. Süleyman Camisi ve 27 Sahabe Türbesi, Eski Ceza Evi, Adliye Binası, Kolordu Binası, Saint George Kilisesi gibi mekânları gezdikten sonra Kaymakam Ergün’ün davetiyle öğlen yemeği için ziyaretlerine ara verdi.
 
Yenilen öğlen yemeğinin ardından Rizeliler ziyaretlerine Mardin Kapı, Keçi Burcu, Zerdüşt Tapınağı, Dört Ayaklı Minare, Anadolu’nun bilinen en eski kilisesi olma özelliğini koruyan ve AK Parti Hükümeti tarafından restorasyonu tamamlanarak kısa süre önce Ermeni vatandaşlar için ibadete açılan Surp Griagos Ermeni Kilisesi’yle devam etti.
 
 
Yatsı namazı Ulucami’de
 
Yatsı namazını Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğini taşıyan; Kabe, Mescid-i Aksa, Mescid-i Nebevi ve Şam’daki Emeviye Camii’nden sonra dünyanın beşinci en büyük Harem-i Şerifi sayılan Ulu Cami’de eda eden heyet, miladi 639’da inşa edilmiş ve kısmen restorasyonu tamamlanmış olan camide incelemelerde bulundu.
 
Yatsı namazının ardından Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi, Ahmed Arif Müze Evi, Ziya Gökalp Müze Evi, Sülüklü Han ve İskenderpaşa Konağı’nı ziyaret eden heyet, Sur Kaymakamı Aydın Ergün tarafından tarihi mekânların restore edilmesiyle hayata geçirilen çeşitli meslek edindirme kursları ve eğitim çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
 
Çelikbilek’i tanımıyorlar ama ismini biliyorlar
 
Diyarbakır’ın en önemli tarihi miraslarından biri sayılan bakır işlemeciliği Sur Kaymakamlığı’nın düzenlediği meslek edindirme kurslarıyla yeniden hayata döndürülmeye çalışılırken, bakır İşlemeciliği kursiyerlerinin Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e hediye edilmek üzere hazırladıkları bakır işlemesi, süslediği kursun duvarında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in bölgeye gelmesini bekliyor.
 
 
Diyarbakır’a Rizeli gelin…
 
Sur Kaymakamlığı El Sanatları Kursunda dikkat çeken bir başka husus ise, Rize’den Diyarbakır’a gelin giden Ayşe Aycıl oldu… Bayan Aycıl, Sur Kaymakamlığı El Sanatları Kursu’nda öğretmen olarak görev yapıyor… Diyarbakırlı olan eşi Nihat Aycıl ise Sur Kaymakamlığı’nda tercüman olarak çalışıyor.  
 
 
Günün akşamında Diyarbakır Karadenizliler Derneği’ni ziyaret eden Rizeliler, Dernek Yöneticileri tarafından yakın ilgi gördü… Rizeliler Derneği Yöneticileri burada Diyarbakır’da bulunan Karadenizlilere ve bölge dışından Diyarbakır’a gelen Karadenizlilere yapmış olduğu ev sahipliği nedeniyle Dernek Başkanı Kasım Kılıç’a bir teşekkür plaketi verdi.
 
 
Peygamberler makamı Eğil’e ziyaret
 
Programın ikinci gününde ise yine Eğil ilçesine yapılan ziyaret vardı… Burada kısa süre önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın hizmete açtığı Elyesa (AS) ve Zülkifl (AS)’nin türbelerinin içinde bulundu Peygamberler Makamı ziyaret edildi.
 
Rizelilerden Aydın Ergün’e plaket
 
Görkemiyle göz kamaştıran Peygamberler Makamı ile ilgili bölgede görev yapan din adamlarından bilgi alan Rizeliler, veda etmek üzere gitmiş oldukları, Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda ki çalışma odasında Kaymakam Aydın Ergün’e Beykoz’a yapmış olduğu hizmetleri nedeniyle bir teşekkür plaketi verdi…
 
 
Ocak ayında Beykoz’a gelecek
 
Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Kaymakam Aydın Ergün, Beykoz’da görev yaptığı 5 yılın kendisi için çok anlam taşıdığını, Beykoz’un tüm kesimleri ile birlikte oluşturdukları güzel bir çalışma ortamında görev yaptığını söyledi. Kaymakam Ergün, ülkenin her yerinin kendileri için aynı öneme sahip olduğunu, Diyarbakır’da görev yapmanın da meslek yaşantısında ayrı bir anlam teşkil edeceğini söyledi.
 
 
Beykoz’a benden selam söyleyin
 
Bir bucuk ay önce göreve başladığı Sur’u kısa sürede tanıyarak, eğitime yönelik projeleriyle dikkati çeken Aydın Ergün, konuklarına, “Beykoz’a benden selam söyleyin… Ocak ayında geleceğim inşallah” dedi.
 
 
Beykoz Rizeliler Derneği Başkanı Sedat Kuvel, “Beykoz eski Kaymakamımız Sayın Aydın Ergün’ü yeni atandığı Sur’da ziyaret etmek bizim için çok anlamlıydı… Çünkü kısa süre önce kurulan derneğimiz adına yapılan ilk çalışma oldu. Sayın Kaymakamımız bize çok yakın ilgi gösterdi kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
  
Beykoz Rizeliler Derneği Yönetiminde yer alan Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Birliği (BİSK) Başkanı Asim Özdemir’de Beykoz’da spora verdiği destekleri nedeniyle Sur Kaymakamı Aydın Ergün’e bir plaket verdi.
 
 
Öğlen yemeğinde, Sur Kaymakamı Aydın Ergün ile birlikte Diyarbakır Karadenizliler Derneği’ne konuk olan Rizeliler, Sur Kaymakamı Aydın Ergün’e, Diyarbakır Karadenizliler Derneği Başkanı Kasım Kılıç ve Sur Kaymakamlığı güvenlik amiri Ufuk Sarı’ya teşekkür ederek bölgeden ayrıldı.
 
Haber Merkezi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz