Beykoz'a bekçi olmak için son 3 gün

  • Güncelleme: 22.02.2017 08:41
  • Okunma: 13485 kez
  • Yorum: 1
Bekçi alımı için açılan 700 kişilik kadroya iki binin üzerinde müracaat oldu. 20 kişilik kadronun verildiği Beykoz'da başvuru sayısı oldukça yüksek...
Beykoz'a bekçi olmak için son 3 gün

İstanbul Valisi Şahin,700 bekçi için başvuru süresinin 25 Şubat'ta sona ereceğini belirterek, "700 alım için şu ana kadar başvuru sayısı 2 bini geçti. Bundan sonra sokak aralarında, mahallelerde geçmişte olduğu gibi bekçiler görev yapacak" dedi.

Kent genelinde görevlendirilecek bekçi alımı konusunda Valilik binasında gazetecilere açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, işe alınacak kişilerin en az 1 yıldır İstanbul'da yaşadığına dair ikamete sahip olması gerektiğini belirterek, başvuran kişinin müracaat ettiği ilçede çalışacak olmasına özellikle dikkat etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Bu şekilde ilçeler arasındaki müracaat dengesizliği ve çakışmaların önüne geçmeye özen gösterildiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"İstanbul'da ilçelerde çalışmak üzere 700 bekçi alınacak. Bunun başvuruları başladı. 25 Şubat'ta başvuru tarihi sona erecek. Bunların İstanbul'u tanıyor olması, İstanbul'un caddesi, sokağını biliyor olması, görev yapacak personelimiz açısından bir gereklilik ve avantaj olarak düşünüldü. Bekçilik, mahallelerimizdeki tarihi unsurlardan biridir. Geçmişte bekçiler o mahalledeki, sokaktaki her şeyi bilen kişilerdi, dolayısıyla oradaki güvenlik ihtiyacını en yakından yaşayan ve bilen insanlar olarak önemli bir görevi ifa ediyorlardı. Bundan sonra sokak aralarında, mahallelerde geçmişte olduğu gibi bekçiler görev yapacak."

Bu şekilde polisiye yükün de hafiflemiş olacağını aktaran Şahin, "Ama burada bizim daha çok önemsediğimiz husus, mahalleyi ve mahalleliyi tanıyor olmak. Mahallenin yaşantısını, mahallenin algısını bilen ve o ihtiyaçları tespit edip, diğer bağlı olduğu mercilere iletebilen yapı olması idi" diye konuştu.

Şu ana kadar başvuru sayısının 2 bini aştığını kaydeden Vali Şahin, "Ama son günlere doğru daha fazla yoğunlaşacağını bekliyoruz. Belli bir sayıya ulaşamazsak belki bir değerlendirme yapıp, müracaat süresini uzatma ihtimalimiz olabilir" dedi.

Vasip Şahin, kişilerin bekçilik statüsüyle işe alınacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Belki başarılı olanların ileride durumları değerlendirilerek konumları yükseltilebilir. Ancak şu anda düşünülen konumları, bildiğimiz klasik, tarihi bekçilik olacak. Şu anda hala bekçilerimiz var. Bekçilik müessesesi iptal edilip de yeniden ihdas edilmiyor. Bir müddet bekçilik kadrosuna eleman alınmadı, şimdi tekrar alınıyor. Böyle bir ihtiyaç doğdu. Bu biraz da mahalleden gelen bir taleptir. Mahallelinin, 'Biz gece bekçimizin sesini duymak istiyoruz. Bekçimizin düdüğünün bize verdiği güvenle, huzurla yataklarımızda daha rahat uyuyoruz' talebinin bir nebze karşılanmasıdır bu."

Şahin, 700 rakamının ilk etapta İstanbul için yeterli ve makul olduğunu dile getirerek, kadro durumu ve ihtiyaca göre sayının ileride yeniden değerlendirilebileceğini belirterek sözlerini, "Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununu var. Orada bekçilerin yetkileri belirtilmiştir. Polisimizin kullandığı birçok yetkiyi bekçilerimiz de kullanabilmektedirler. Alacakları maaş konusunda net rakamı vermek doğru olmaz ama devlet memurlarının aldığı maaştır en azından" diye tamamladı.

BEKÇİ OLMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANACAK ŞARTLAR

Türk vatandaşı olmak,

Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 1 (bir) yıldır İstanbul İlinde ikamet ediyor olmak,

Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak, (30 yaşından yukarı olmamak kaydı asıl aday listesine girmiş olan istekliler için bekçiliğe giriş sınavı için verilen dilekçenin Valilik / Kaymakamlıklar tarafından İl / İlçe Emniyet
Müdürlüklerine / Amirliklerine havale olduğu tarih; yedek aday listesinde olanların atanmaları durumunda, atama tarihinde 30 yaşından yukarı olmaması gerekir.

Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu tarafından verilmiş raporlarla tevsik edilmiş olmak,

Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 24. Maddesi gereğince Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanacak kişilerde Polis memurlarında aranan sağlık şartları aranılacaktır. Bekçi adaylarında en az 167 cm boyunda olmak ve beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı aranmaktadır.

BAŞVURU ESNASINDA ADAYLARDAN İSTENECEK BELGELER

Başvuru esnasında aşağıdaki belgeler dilekçeye eklenecektir

Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Okul diploma veya tasdiknamesi aslı veya kurumca tasdikli örneği,

Askerlik durum belgesi,

4,5x6 ölçülerinde 6 adet fotoğraf,

Adli sicil belgesi,

Gerekmesi halinde lisede hazırlık okuduğuna dair belge.

SÖZLÜ SINAV NE ZAMAN?

Sözlü sınav tarihi ve yeri başvurunun alındığı İlçenin Kaymakamlık resmi internet sitelerinde ilan edilecek ve adaylara duyurulacak.

Sözlü sınavda adayların, kültür durumu ile beraber genel görünüş itibariyle bekçiliğe girmeye elverişli olup olmadığı, hal ve tavır, vakara uymayan konuşma itiyadı, laubali ve yılışık hareketleri, herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük çekilme veya aksaklık, gibi bekçiliğe girmeğe mani halleri olup olmadığı değerlendirilecek.

Başvuruda bulunan adaylardan, sözlü sınavda yüz tam puan üzerinden yetmiş (70) puan alan adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacak.

İLÇE ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ KADRO CETVELİ

Alınacak olan çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ise ilçelere göre şöyle:

Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü 6,

Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü 15,

Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü 17,

Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü 10,

Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü 25,

Bahçelievler İlçe Emniyet Müdürlüğü 15,

Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü 10,

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü 9,

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü 35,

Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü 4,

Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü 10,

Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü 35,

Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü 22,

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü 35,

Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü 15,

Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü 20,

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü 19,

Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü 19,

Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü 18,

Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü 23,

Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü 15,

Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü 23,

Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü 14,

Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü 22,

Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü 7,

Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü 15,

Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü 18,

Şile İlçe Emniyet Müdürlüğü 4,

Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü 25,

Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü 10,

Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü 25,

Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü 25,

Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü 15.

Yorumlar (1 Yorum)

Burak (4 yıl önce)

Yuksekokul mezunuyuz..malesef bu meslege bile basvuru yapamiyoruz ilginc.kpss barajini gectik yine basvuru yok. Dayin yoksa iste yok.

Yorum Yaz