Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım

  • 0
  • 18188
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım
Beykoz’a 50 milyon dolarlık yatırım

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 3 aylık aradan sonra yeniden basın mensuplarının karşısına çıktı…

Beytaş Teras Kafe’de yerel basın köşe yazarları ve temsilcileriyle kahvaltı yapan Çelikbilek daha sonra Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda bir sunum yaptı… Başkan Çelikbilek kendisine sorulan sorulara da cevap verdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemine değinerek, konuşmasına başlayan Başkan Çelikbilek, “ülkemizde birlik beraberlik ve kardeşlik hâkim olsun” dedi. Kendisiyle ilgili yazılan birçok eleştiriye ve açıklamalara cevap veren Beykoz Belediye Başkanı’na yardımcıları Hanefi Dilmaç, Nevin Çalışkan, Yüksel Baki ve Metin Torun eşlik etti.

Bilgi vermekten imtina etmiyoruz…

Her şeyi önemsediklerini fakat bazı konuları dikkate almadıklarını dile getiren Çelikbilek, “her şeyi dikkate alırsak iş yapmaya vaktimiz kalmaz… Belediye olarak bilgi vermekten imtina etmiyoruz. Ama dikkat etmemiz gereken etik değerler var. İhtiyaç halinde sorulduğu zaman gerekenleri söyleriz” şeklinde konuştu…

Şahin Kaya Spor Kompleksi

Beş aylık bir çalışmanın sonucunda Şahinkaya Spor Kompleksi’nin projesi ve arsasının spor alanı olarak tahsisini sağladıklarını ve bunun tamamen belediyenin kaynakları ile yapılacağını söyleyen Çelikbilek, hazırlanan projenin içerisinde bir tane olimpik havuz ve bir de atlama kulesi ilave ettiklerini dile getirdi.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun İshaklı Köyü’nü bir spor üssü haline getireceğini ifade eden Başkan, Şike Soruşturması nedeniyle sportif alanda Beykoz’a geleceğini düşündükleri yatırımlarda gecikmeler yaşandığının altını çizdi.

3 yıl içinde 50 milyon dolarlık yatırım olacak…

“Üç yıl içerisinde Beykoz 50 milyon dolarlık yatırımla tanışacak… Fen İşleri alanında başlatılan ihaleler bitti. Rakip firmalar İsfalt’ın kazandığı ihalelere itiraz ettiği için çalışmalar gecikti. Kamu İhale Kurumu’nun prosedürü gereği itirazlar nedeniyle üç ay gecikme yaşandı. Önümüzde ki hafta fen işleri alanında ki çalışmalar başlayacak.”ifadelerine yer veren Beykoz Belediye Başkanı, 40 bin ton asfaltın dökümüne önümüzdeki hafta başlanacağını dile getirdi.

Merdivenler yenileniyor…

Beykoz’un 40 sokağındaki merdivenleri yenileme çalışmalarının devam ettiğini ve birçoğunun bittiğini söyleyen Çelikbilek, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nin iç ve dış tadilat ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların yakında başlayacağını dile getirdi. Başkan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapılan kütüphane de Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde okuma günleri düzenleneceğini kaydetti.

Yeşil Kahvecilik…

İş yoğunluğu olmayan birçok vatandaşımızın vaktini kahvehanelerde boşa geçirdiğine dikkati çeken Yücel Çelikbilek, Beykoz’da 300 civarında kahvehane olduğunu ve o kahvehane sahiplerinin istemeleri durumunda, kahvehanelerde kütüphane kurabileceklerini, kahvelerin kıraathane olarak okuma öğrenme yeri olmasıyla birlikte, toplumun sosyal alanlara karşı ilgisinin arttırılması gerektiğini söyledi…

Hayvan severlere teşekkür etti.

Sokak hayvanlarının da Allah’ın yarattığı canlılar olduğunu ve bunlarla ilgili çalışma yapan gerek vatandaş, gerekse kendisini hayvan sever olarak adlandıranlara teşekkür ettiğini ifade eden Başkan, Twitter’dan kendisine ulaştırılan sorunları hemen çözüme kavuşturduklarını ve orada yazılan her şeyi bizzat kendisi yazdığını kaydetti.

CHP’nin tavrını halkımız takdir edecektir…

Yücel Çelikbilek, CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın, CHP’lilerin son anda katılmaktan vazgeçtiği Kastamonu gezisine ilişkin, “Beykoz halkının paraları birileri tarafından cebe indirilirken, Belediye Başkanımız Kastamonu’da köçek oynamakta” ifadelerini kullanmasını da sert sözlerle eleştirdi.

Kastamonu gezi tarihini CHP ile birlikte belirledik

Bu gezinin CHP grubuyla konuşarak organize edildiğini ve bölgeye gidecekleri tarihi birlikte belirlemelerine rağmen böyle bir eleştiri yapmanın takdirini vatandaşa bıraktığını dile getirerek,“eğer yazılanlar doğruysa, bunu kabul etmek mümkün değildir… Birlikte organize ettiğimiz bir programı bu şekilde dedikodu malzemesi yapmanın takdirini vatandaşa bırakıyorum” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yine bazı yerel site yazarlarının “Beykoz’u satıyor”şeklindeki eleştirilerine de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden devraldıkları arsaları anlatarak cevap verdi. Bu kapsamda İBB ile 197 arsayı Beykoz Belediyesi’ne devralmak için anlaşma yaptıklarını bunun karşılığında, 2100 m² olan kışlayı verdiklerini belirtti.

İBB’den aldıkları arsalarla ilgili 145’inin devrini tamamen aldıklarını ve diğer 51’inin devir işlemini gerçekleştirebilmek için çevre Komisyonu’na yapmış oldukları müracaatın sonucunu beklediklerini kaydeden Yücel Çelikbilek, 61 milyar 425 milyon liraya İBB’ye verdikleri kışla karşılığında aldıkları arsaların vatandaşa tapulandırma işlemlerinin sürdüğünü söyledi.

2000’den fazla aile tapu sahibi olacak…

Arsaların satışı için kısmi olarak kuruldan onay aldıklarını dile getirerek, 700 bin m² arsa da 2000’den fazla ailenin tapu sahibi olacağını dile getiren Başkan Çelikbilek, “kimse benim için belediyenin arsalarını sattı diyemez” ifadelerini kullandı...

Kiremitdere’ de akaryakıt istasyonu yapılması planlanan arsayı üç kere ihaleye çıkarmalarına rağmen ihaleye kimsenin girmediğini, onun akabinde zorunlu olarak ihale açabilmek için fiyatı 15 trilyona düşen arsayı İBB’ ye 26,5 trilyona sattıklarını açıklayan Başkan Çelikbilek, arsanın 3 dönümüne akaryakıt istasyonu yapılabileceğini, diğer 4 dönümünün ise yeşil alan olduğunu dile getirdi.

Biz evimizin yolunu biliyoruz…

Kendisini eleştirenlere, evinin yolunu bilmeyen belediye başkanlarından olmadığını, bu hesapların ancak evinin yolunu bilmeyen başkanlardan sorulabileceğini dile getiren Başkan Çelikbilek, sattığı 18 arsanın tek tek dökümünü yaptıktan sonra, “bu rakamları görenler, herhalde uslanıp özür dilerler” dedi.

Stadı vakıflardan istedik…

Beykozspor Kulübü İbrahim Kelle Stadı’nın vakıfların malı olduğunu ve vakıflara olan borcun ödenmemesi durumunda stadı vakıfların geri alabileceği ihtimali karşısında, İbrahim Kelle Stadı’nı kiralamak için başvuru yaptıklarını söyleyen Yücel Çelikbilek, spora karşı olduğunu söyleyenlere Şahinkaya projesini örnek gösterdi.

Sosyal demokratlar ne yapmış?

Sosyal demokratların Beykoz’a ne yaptığını da soran Başkan, Beykoz’da halk koşusunu kendilerinin başlattığını ve sporun her türlüsüne destek verdiklerini ifade etti.

“Karlıtepe’de 230 dönümlük alanda proje yapılıyor. Sadece teleferik 15 trilyon… Kılıçlı film platosunun ihalesine kimseyi sokturmayarak biz aldık…270 dönüm yerin üzerinde 53 tane bina vardı. Tamirlerine gücümüz yetmediği için beş yıl süre ile İBB’ ye kiraya verdik… Yıllık 259 bin liraya kiraladığımız yeri 2,5 trilyona verdik… Beş yıl sonra geri alacağız ve orası bir yaşam merkezi olacak” şeklinde devam eden Çelikbilek sorulan sorular üzerine Başkanlığı döneminde Beykoz Belediyesi’ne açılan davalara da açıklık getirdi.

2B ile ilgili 1065 dava açıldı…

Bir dönem Beykoz’da tartışma konusu olan ve Beykoz Belediyesi’nin sattığı arazilerle ilgili davalara açana CHP’li Meclis üyeleri Naci Candaş, Halit Kılıç, Mustafa Yiğit ve Nihat Arıcan’dan,“Dalton Kardeşler” diye söz eden Çelikbilek, kendisinden önceki döneme ait, 25 - 30 davanın olduğunu ve diğerlerinin hep kendi döneminde açılan davalar olduğunu belirtti.

Cihangir Dönmez’in 653 tane dilekçesi var…

Bu dilekçelere göre herkesin binasının yıkılması gerekiyor. 40 yıllık binaya zabıt tutturdu. 400 bina hakkında yıkım kararı aldırdı. Binası yıkılacak insanlar da bizim insanımız… 2B ile ilgili 1065 dava açtı. Bu nedenle kimseye tescil yapılamadı. 200’ün üzerinde davayı geri aldı. Bu bir kazanç kapısı oldu… Beykoz bu dönemde böyle bir ahlaksızlıkla karşı karşıya kalmıştır.” Şeklinde konuşan Başkan, web sitelerinde bölgenin sosyo-ekonomik durumuyla ilgili durumu araştırıp koyduklarını ve diğer yandan rayiç değerlerlerle ilgili yeni çalışma yapıldığını ve sonuçların hayırlı olacağını düşündüğünü söyledi.

TOKİ’yi tu kaka olarak göstermeye çalışıyorlar

Gümüşsuyu, İncirköy, Yenimahalle ve Soğuksu ile ilgili TOKİ’ye ilişkin ortaya atılan tartışmaların doğru olduğunu ama bunları geri istediklerini dile getiren Başkan Çelikbilek, özel proje alanları olduğunu ve risk alarak bazı bölgelerin satışını istediğini ifade etti.

Bu bölgelerde arsasının % 40’ini yola terk etmek zorunda olan vatandaştan sadece arsasının % 60’inin parasının alınacağını diğerinin alınmayacağını dile getirerek, “TOKİ Türkiye için bulunmaz bir nimettir. TOKİ, AK Parti’nin lokomotifi oldu. Ve çalışmalar AK Parti’ye oy olarak geri döndüğü için TOKİ’yi tu kaka olarak göstermeye çalışıyorlar” dedi.

“İktidara gelmenin yolu emekten geçer.”

“Beykoz’a üniversite açtırıyoruz. Gidip şikâyet ediyorlar. Belediyemizin 120 trilyon borcu var… Dönemimizde 35 trilyon borç ödedik.. Beykoz Belediyesi ne zaman 100 inşaat ruhsatı verirse o zaman Beykoz kendini toparlamaya başlar. Beykoz’da maliyetler çok yüksek. 312 bin kilometrelik alanda çöp topluyoruz. Beykoz’da hizmetler hep maliyettir.” gibi konu başlıklarını sıralayan Başkan Beykoz Belediyesi’nin kreşinin kapanmasında, ihtiyaç duyulmadığı için yapıldığını ve kreşin entelektüel boyutlu, Enderun tarzında bir kültür merkezine dönüştürüleceğini dile getirdi.

Haber Merkezi

İdris Güllüce dümeni Beykoz'a kırdı...
Önceki İdris Güllüce dümeni Beykoz'a kırdı...
İHH sadece bir yardım kuruluşu mu?
Sonraki İHH sadece bir yardım kuruluşu mu?
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz