Beykoz 526 lira aidat ile İstanbul'da birinci

  • 0
  • 14686
Beykoz 526 lira aidat ile İstanbul'da birinci
Beykoz 526 lira aidat ile İstanbul'da birinci
Beykoz 526 lira aidat ile İstanbul'da birinci

Beykoz, kiracı ve konut sahipleri için büyük gider kalemlerinden birini oluşturan konut aidatında 526 ile birinci sırada yer alıyor.

Bir gayrimenkul firmasının yapmış olduğu araştırma sonuçları İstanbul ilçeleri arasında Beykoz'u işaret etti.

2B Kanunu'nun yasalaşması sonrası, "Beykozlu Beykoz'da kalacak" politikalarına ve rayiç bedellerin yüksekliğinden şikayet sonrası fiyatların yüzde 50 oranında düşürülmesine rağmen arsaların büyük şirketlere satılması sonuçlarını göstermeye başladı.

Açıklanan Konut Aidat Raporuna göre İstanbul ilçeleri arasında en fazla aylık konut aidatı ödeyen ilçenin 526 lira ile Beykoz olduğu belirlendi.

Gayrimenkul Borsası A.Ş. Gene Müdür Yardımcısı Şevki Çatladı, ülke genelinde 1 milyar 133 milyon lira aidat ödendiğini, en fazla konut aidatı ödeyen şehrin İstanbul olduğunu ifade etti.

Şevki Çatladı, ülke genelinde ödenen 1 milyar 133 milyonluk konut aidatı bedelinin yaklaşık 700 milyon lirasının İstanbul'da ödendiğine dikkati çekerek, en fazla aidatın Beykoz, Sarıyer, Esenyurt, Kadıköy, Küçükçekmece ve Bağcılar'da ödendiğine işaret etti.

Çatladı, İstanbul'un kalabalık ve yerleşim yerinin fazla olduğu ilçeleri olarak bilinen Esenyurt, Pendik, Bağcılar gibi bölgelerde toplam konut aidatının normal olduğunu, çok fazla insanın bu bölgelerde yaşadığını ve konut sayısının yüksek olduğunu söyledi.

"Çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor"

Gayrimenkul Borsası Genel Müdür Yardımcısı Şevki Çatladı, "Beykoz, Sarıyer ve Kadıköy gibi bölgelerde vatandaşlar konut miktarının az olmasına rağmen yüksek miktarlarda konut aidatı ödeniyor. Bu saydığımız bölgelerde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak yüksek ödenmesinin sebebi sebebi ise buradaki aidatların biraz daha pahalı olmasından kaynaklanıyor.” dedi.

İstanbul'da 39 ilçe arasında en düşük konut aidatını 40 lira Fatih ilçesinde ikamet eden vatandaşlar öderken, en pahalı aidatı ödeyen ilçe olarak Beykoz 526 lira ile listenin başını çekiyor.

Rapora göre, Beykoz'u 432 lira ile Sarıyer, 287 TL ile Başakşehir takip ediyor.

Haber Merkezi

İBB'den Beykoz'daki Elmalı Barajı hakkında açıklama
Önceki İBB'den Beykoz'daki Elmalı Barajı hakkında açıklama
Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Sonraki Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı