Beykoz 4. Çocuk Kitapları Fuarı açılışına yoğun ilgi

  • 21.04.2018 13:34
  • Güncelleme: 21.04.2018 13:58
  • Okunma: 9207 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi tarafından Türkiye’de alanında ilk ve tek olarak düzenlenen 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’nın açılışı yapıldı.
Beykoz 4. Çocuk Kitapları Fuarı açılışına yoğun ilgi

Çocuk Edebiyatı’nın duayeni Çocuk Vakfı Başkanı yazar Mustafa Ruhi Şirin’in onur konuğu olarak katıldığı fuar 21-29 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. 


Beykoz sahilinde Beykoz Belediyesi Halk Oyunları Folklor ekibinin gösterisiyle başlayan açılış,  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, Başkan Yardımcıları Beykoz Müftüsü Ali Efe, belediye meclis üyeleri, Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, yazar Mustafa Ruhi Şirin, öğretmenler, öğrenciler, STK ve dernek temsilcileri, ilçe sakinleri ve çocuklarla birlikte yapıldı.

Bu yıl “Bir Hayalin Olsun” temasıyla düzenlenen fuarda 80 seçkin yayın evi ve 100 çocuk kitabı yazarı, okurlarla buluşacak. Alanda hafta boyunca masal saatleri, kukla gösterileri, kitap ödüllü yarışmalar, meslek tiyatroları olmak üzere 150 etkinlik ve söyleşi yer alacak.  Tarih boyunca keşif ve icatlarıyla, insanlığa katkıda bulunan önemli şahsiyetler tiyatral etkinliklerle canlandırılacak.

“Beykoz Belediyesi'ne çocuk yayınlarına verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum”

İstanbul İl ve Turizm Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, “Her birimizin içinde bir çocuk vardır. Beykoz Belediyesi’ne çocuk yayınlarına verdikleri önemden dolayı teşekkür ediyorum. Bütün belediyelerimize çağrıda bulunuyorum. Yerel ve merkezi yönetimler el ele vermeli ve bu kütüphaneleri canlandırmalıdır. Biz Beykoz’da bunu gerçekleştirdik. İç donanımı ve kitapları birlikte temin ettik. Türkiye’de örnek teşkil edecek bir kütüphaneyi kazandırdık. Gönül birliği içerisinde bunu hazırladık. Umarım Beykoz’un bu davranışı bütün ülkeye yayılır.” dedi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise, “Zaten biz ilk emri oku olan bir dinin mensuplarıyız. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Atatürk’ün çocuklarıyız. Onun için bizim kitapla ilgili çok konuşmamıza gerek yok. Şunu kabul edelim, biz okumayı çok sevmiyoruz. Bu etkinliklerle bunu da aşacağımızı düşünüyorum.” Diyerek fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

“Çocuk Kitapları Fuarımız İstanbul’da en istikrarlı ve örnek bir fuardır”

Fuarın açılışını yapan Başkan Çelikbilek: “Beykoz halkı, çocuklarının daha iyi yetişmesi için ellerinden gelen gayreti göstermektedir. 100’e yakın yazarımız, bu fuarımızda kendisinin takipçisi olan çocuklarımızı sevindirecek. Çocuk kitapları fuarımız İstanbul’da en istikrarlı ve örnek bir fuardır. İnşallah fuarımız Türkiye çapında yaygın hale gelir. Ne kadar çok kitap okurlarsa çocuklarımızın hayalleri o kadar çok artar, değerleri yükselir. Beykoz’umuzda 20 bin kayıtlı takipçisi olan Halk Kütüphanemiz var. İBB’nin açtığı, en fazla okuyanı olan kütüphaneye sahibiz. Bu yıl, çocuk kütüphanemizi de açmış olmanın gururunu duyuyorum. Her güne çeşitli etkinliklerle donattığımız fuarımız, ilçe dışındaki kitap dostlarına da açık olacak. Hepinizi bekliyoruz.” diye konuştu.

 “Türkiye’nin Tek Çocuk Temalı Fuar’ında emeği geçenleri kutluyorum”

Onur konuğu olarak davet edildiği için teşekkür eden yazar Mustafa Ruhi Şirin, “Bu programlarda ne zaman çocuklar ön sırada oturursa bizim o zaman umudumuz olur. Bu ülkenin çocukları ne zaman horon oynar gibi okuma konusunda yol alırlarsa biz o zaman okuma alışkanlığı konusunu çözmüş olacağız. Bu bakımdan sevgili Başkanımıza çocuk temalı bir kitap fuarı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Çocuk Vakfı’nın kayıtlarında olan şu anda 83 tane fuar düzenleniyor ama çocuk temalı olan tek fuar budur. Emeği geçenleri kutluyorum.  Geçen yıl 30 bin ziyaretçi gelmiş, bu yıl daha fazla katılımı diliyorum. Çocuğa verdiğiniz değeri hayatın her alanında göstermeliyiz. “Çocuklarınıza öpücüğe varıncaya kadar eşit davranınız.”  Hadis-i Şerif’indeki gibi,  biz bugün kitaba erişen çocuklarımızla karşılaşacağız. Beykoz’da kitaba ulaşamayan çocuklarımıza kitap ulaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Bu yılki teması “Bir hayalin olsun” olarak belirlenen fuarda, ziyaretçilerin 9 gün boyunca keyifle takip edecekleri 150’ye yakın etkinlik arasında, büyük hayaller kurarak insanlığın geleceğine yön vermiş Hezarfen Ahmed Çelebi, Mimar Sinan, Uluğ Bey, Leonardo Da Vinci, Nikola Tesla, Neil Armstrong gibi tarihi karakterlerin canlandırılacağı tiyatral performans gösterileri, Masalcı Abla, Burak Abiyle Çocuk Şarkıları ve kukla gösterileri de bulunuyor.

4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı, her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Haber Merkezi

 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz