Beykoz 3. Çocuk Kitapları Fuarı'na yoğun ilgi

  • Güncelleme: 22.04.2017 14:27
  • Okunma: 7885 kez
  • Yorum: 0
Türkiye’nin tek çocuk kitapları fuarı Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı, üçüncü defa kapılarını açtı. Fuara Beykozlular ilk günden yoğun ilgi gösterdi.
Beykoz 3. Çocuk Kitapları Fuarı'na yoğun ilgi

Beykoz Belediye binasının karşısındaki alanda kurulan fuarın açılışını İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İBB Başkan Danışmanı Adem Sefer, Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı Münir Üstün, Kütüphane Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Çocuk Kitapları Yazarı Gülten Dayıoğlu ve çocuklar birlikte gerçekleştirdi. 

Açılış töreninde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Hepinizi 23 Nisan Bayramın arifesinde burada karşılıyor olmaktan dolayı mutluyuz. Bu gün üçünsünü açtığımız fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Çocuklar bu ülkenin geleceğidir. Temennimiz bütün çocukların yüzünün gülmesidir. Yeryüzünde ağlayan çocuk olmasın. Çocuk ağlarsa dünya ağlar. Çocuk mutlu olursa dünya mutlu olur. Bütün çocuklar melek varlıklardır. Fuarımız, sevgi ve kardeşliğin olduğu, yazarlarımızın birebir göründüğü bir fuar olacak. Beykozlu çocuklar böyle bir kitap fuarına sahip oldukları için mutludurlar.” ifadelerini kullandı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’da yaptığı konuşmasında iki bayramı birden yaptıklarını dile getirerek, “Bugün iki bayramı bir arada kutluyoruz. 23 Nisan ve Çocuk Kitapları Fuarı. Bir ilk yapılacaksa, güzel iş yapılacaksa önce Beykoz’da yapılıyor. Teknolojinin yaygınlaştığı bir dönemde kitaba değer vermek, çocukları kitapla buluşturmak verilebilecek en güzel hizmetlerden biridir. Beykoz Belediyesine kitap fuarına öncülük ettiği için teşekkür ediyorum” dedi. 

“Ülkemizde kitap okuma oranı her geçen gün artıyor” 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, “Dijital teknolojinin öğrencilerimizi bir bağımlılıkla tesiri altına aldığından şikâyet etsek de kitap okuma oranları her geçen gün ülkemizde artıyor. Bunu bilmemiz gerekiyor. Bu bizim için çok sevindirici bir durum. Eli kalem tutanların sayısı da artıyor. Biz ümide yelken açmak istiyoruz. Bu oranlarda bizi buna zorluyor zaten. Cemil Meriç ‘Kitap okumak zekayı kibarlaştırır’ der. Kibar zekalı çocukların da bütün dünyayı kibarlaştıracağını bilerek kitap okumaya devam diyorum” şeklinde konuştu. 

Gülten Dayıoğlu: “Hayalim gerçek oldu.” 

Sözlerine tüm çocukların 23 Nisan Bayramını kutlayarak başlayan Yazar Gülten Dayıoğlu: “Buraya onur konuğu olarak davet edilmek bana onur verdi. Hayalim sırf çocuğa özgü bir fuar kurulmasıydı. Hayalim gerçek oldu. Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. 82 yıllık hayatımda şunu anladım ki insan yetiştirirken eğitim ve öğretim gerekiyor. Öğretim okullarda veriliyor. İnsanı insan yapan hasletler eğitimdir. Müfredat maalesef bilgi birikimine dayalı. Eğitim vermeye zaman kalmıyor. Kitap okumak eğitimin en kolay ve ucuz yoludur. Eğitim açığımızı kapatmak için kitap okumalıyız” şeklinde konuştu. 

Açılışa yoğun programı nedeniyle katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Başkan Çelilkbilek’i arayarak, tebriklerini iletti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz