Makaleler

Beykoz 1908 üvey evlat mı?

02.11.2016 15:37
| | |
3589

Yazılarımızda sık sık Beykoz 1908 kulübümüzden bahsettiğimizi ve bu kulübün Türk futbolunun tarihine altın harflerle yazıldığını biliyorsunuz.

Bazıları ister inansın, ister inanmasın bu ülkede  Beykoz 1908 gerçeği var. Milli takımlara sayısız sporcu vermiş, göğsünde ay yıldızı gururla taşımış oyuncuların formasını giymekten gurur duyduğu bir Beykoz 1908 var.  Zorlu bir süreçten geçiyor Beykoz 1908.

Bırakın maç yapmayı antrenman yapacak bir sahası bile yok. Bir zamanlar Türk futbolunda  fırtınalar estiren kulübün bugün geldiği nokta herkesi  fazlasıyla üzüyor. Kendisinden 60-70 yıl sonra kurulan birçok kulüp Süper lig'de, TFF 1. Lig'de mücadele ederken 108 yıllık bir kulübün bırakın Süper ligi, TFF 1. Ligi, profesyonel ligde yer alamaması inanın kolay anlaşılabilir bir şey değil. Bu tabi ki büyük Beykoz taraftarını çok üzüyor. Çareler arıyor Beykoz 1908 taraftarları. Nasıl yaparız, ne yaparız kulübü eski günlerine döndürebiliriz diye. Ama maalesef onlarında imkânlarının kısıtlı olduğu ortada. Zorlu hayat şartlarında alabildikleri imkânları dâhilinde sadece bir forma. Bu da maalesef ilaçtan ziyade bir pansuman görevi görüyor kulüp için.

Daha fazla imkanlara sahip olmalı Beykoz 1908. Başka kaynaklar yaratılmalı kulüp için. Kalıcı gelirleri olmalı kulübün. Bir de yerel yönetim muhakkak surette ekonomik anlamda Beykoz 1908'e yardımcı olmalı. İlçemizde 30 civarında kulüp var. Tamamı amatör baz da faaliyet gösteren kulüpler. Hepsinin sıkıntıları var herkesin malumu. Ama hiç birisinin sıkıntısı Beykoz 1908 kadar acı verici değil. Bu yazıdan sonra bazı kulüpler arkadaşım sen ne demek istiyorsun  diyebilir. Bizim sıkıntımız az mı diyebilir. Ama herkes şunu kabul etsin. Beykoz 1908 kulübünün sıkıntıları dayanılamayacak boyutlara ulaşmış durumda. Kulübün stadı yeniden yapılacak diye yıkılmış yapılmıyor, onlarca yıldır kullandıkları kulüp binası ellerinden alınmış geri verilmiyor. Kulübün maalesef dikili bir ağacı bile yok. Neredeyse geliri yok. Bu kolay katlanılacak bir acı değil.

Dile kolay 108 yıllık bir kulüpten bahsediyoruz. Cumhuriyetimizden bile 15 yıl önce kurulmuş bir kulüp Beykoz 1908.

Beykoz Belediyemizin kendi bünyesinde bir kulübü var. Beykoz Belediyespor. Bu kulüpte yüzlerce sporcu faaliyet gösteriyor. Birçok branşta faal olarak spor yapılıyor. Hentbol takımı Süper ligde zirveye oynuyor. Tekvando da çok önemli başarılar alınıyor. Diğer branşlarda büyük bir atılım içerisinde. Bunları takdir etmemek elde değil. Güzel şeyler oluyor bunları görmezden gelemeyiz. Ama bence en az bunlar kadar değerli bir de Beykoz 1908 gerçeği var. Binlerce kişiyi, kitleleri peşinden koşturan maçlarını amatör ligde bile olsa 4-5 bin kişinin izlediği Beykoz 1908 gerçeği var. Beykoz Belediyemiz bu gerçeğe kayıtsız kalamaz, kalmamalı. Beykoz 1908'i ekonomik anlamda sahipsiz bırakmamalı. Manevi anlamda Beykoz'un çocukları zaten yalnız bırakmıyor. 7'sinden 70'ine arma sevdalıları, forma sevdalıları, sarı siyah aşıkları kulübün yanında. Deplasmanlara bile kendi ceplerindeki belki de son kuruşlarını  verip otobüs tutarak gidiyorlar. Gerçekten takdir edilmesi gereken bir davranış sergiliyorlar. 
Beykoz 1908 bu sancılı, acı veren süreçten muhakkak çıkacaktır. Buna herkes yürekten inanıyor ama bu şartlarda bu uzun yıllar alabilir.

Beykoz 1908'e muhakkak ekonomik açıdan destek gerekli. Kulübün geleceğini inşa edebilmesi için ekonomik bir desteğe ihtiyacı var. Bunu da bugünün şartlarında karşılayabilecek kimse yok ortada.

Bunu Beykoz Belediyesi karşılayabilecek durumda. Kulübün mazisi hatırına, Türk sporuna yaptığı 108 yıllık hizmet hatırına, bu ilçenin bir asrı aşan süredir reklamını yapması hatırına, Türk sporuna ve tarihine mal olmuş Kelle İbrahim, Şirzat Dağcı ve bu kulübe hizmet etmiş tüm sporcular hatırına ve bu ilçeyi gerçekten seven, bu ilçede yaşamaktan gurur duyan on binlerce Beykoz aşığı adına bu desteği vermelidir.

Yazıma son verirken Sayın Belediye Başkanı ve  yardımcılarına şunu sormak istiyorum. Belediyespor kulübü öz evlatken,108 yıldır Beykoz, Beykoz diye Türkiye'nin her yerini inleten BEYKOZ 1908 ÜVEY EVLAT MI?

Anahtar Kelimeler: Beykoz 1908

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"