Ben o çocukları çok sevdim

  • 07.04.2020 10:14
  • Okunma: 5057 kez

Herkes çok iyi biliyor ki, iyi bir eğitim ancak iyi bir öğretmenle mümkün olabilir. Bilgisi, donanımı, başarılarından ziyade öğrencilerine her zaman insanca yaklaşan; onlara iyiyi ve doğruyu aşılama gayretine dönüştüren öğretmenler birçok insanın hayatında son derece kıymetli bir konumda kendilerine yer buluyor.

Öğrenciyi anlayan, ona ailesinden biri kadar sıcak davranan, gerektiğinde sıkıntılarını veya sevinçlerine ortak olan, en önemlisi ona faydalı bilgiler veren ve bunları sadece öğretmekle kalmayıp öğrenmeyi de sevdiren, dolayısıyla gelecekteki eğitim hayatına büyük katkıda bulunan öğretmenlerin hakkı hiçbir zaman ödenemez.

Bu konuyla ilgili olarak hemen hemen herkesin bildiği bir sevgi hikayesini sizinle paylaşmak istedim.

“Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve o bölgede yaşayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti.Öğrenciler hemen her vakada bu çocukların "hiç bir şanslarının olmadığını" dile getirmişlerdi.

Tam yirmi beş yıl sonra başka bir sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalışmayı
buldu ve öğrencilerinden bu çalışmayı sürdürmelerini ve aynı çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi.

Öğrenciler o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176'sının olağanüstü bir başarı gösterip; avukat,doktor ya da işadamı olduklarını ortaya çıkardılar.
Profesör çok etkilenmişti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetişkin olan çocukların hepside o bölgede yaşadıkları için, herbiriyle konuşma şansı oldu. "O koşullarda nasıl bu kadar başarılı oldunuz? diye sordu. Verdikleri yanıt duygu yüklüydü: "Bir öğretmenimiz vardı onun sayesinde.

“Öğretmenleri hala hayattaydı; onu aradı buldu ve hala gözleri cin gibi
parlayan yaşlı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, başarılı birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sordu. Yaşlı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi. "Çok basit" dedi, "BEN O ÇOCUKLARI ÇOK SEVDİM.”

Eric Butterworth

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları