Belediye Meclis’inde Çubuklu gerginliği

  • Güncelleme: 16.10.2020 18:40
  • Okunma: 11911 kez
  • Yorum: 0
Şubat ayının ikinci Meclis oturumunda locayı CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz başta olmak üzere Çubuklu Mahallesi sakinleri doldurdu.
Belediye Meclis’inde Çubuklu gerginliği

Saat 10:00 da başlayan Meclis toplantısına CHP üyeleri 10:20 de giriş yaptı. 

Çubuklu Mahallesi’nde 27 adet taşınmazın Büyükşehir Belediyesi'ne satılması hakkında İmar Komisyon Raporu oylamaya sunulurken, CHP Meclis üyeleri yoğun tepki gösterdi.

Erdal Öztürk, satışlar çok hızlı oluyor

CHP Meclis üyesi Erdal Öztürk kürsüye çıkarak; o kadar hızlı satışlar oluyor ki takip etmekte zorlanıyoruz. Beykoz Belediyesi’ne ait yerleri Büyükşehir’e devir ediyoruz, burada bir sorun var. Şu anda burada olan Belediye Başkanımız, bizim algılayamadığımız olayları açıklayacaktır diyen Öztürk vatandaşta burada bakalım bunun mantıklı sebebi ne? Bizim burada ki temennimiz ve hedeflerimiz Beykoz’u rahat ettirecek ve huzura çıkaracak temennisidir” şeklinde konuştu.

Nusret Yılmaz

Çubuklu Mahallesinde Beykoz Belediyesi’ne ait yerlerin Büyükşehir Belediyesi’ne devir edildiğinin doğru olup olmadığını soran Nusret Yılmaz’da,  “Orada binlerce vatandaşlarımız yaşamaktadır ve mağdur edildikleri görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bölgede Kentsel dönüşüm olacaksa bunun insanların rızası alınarak yapılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Beykoz Belediyesi’nin bu konularda yeterli teknik elemanı yok ise biz CHP olarak her türlü işleri yapmaya hazırız, yeter ki oranın insanları mağdur olmasın. Bu sorunları AK Parti çözemiyorsa demek ki, Beykoz’a önem vermiyordur”dedi.

Hayrullah Usta

Bir diğr CHP üyesi olan Hayrullah Usta’da, başkanın oturumu hızlı şekilde başlatmasını eleştirerek, “başkanım maşallah Meclise arada sırada geliyorsunuz, fakat gelince de pir geliyorsunuz” dedi. Usta, “biz toplantıya giriş yapana kadar 4 madde bitirdiniz, bu bizlere ve Meclise yapılmış bir hakarettir, biz gelmeden nasıl oylamaya geçersiniz” şeklinde konuştu.

Halit Kılıç

“Çubuklu Mahallesinde 27 adet taşınmazın Büyükşehir’e satılması hakkında önümüze karar tedbiri geldi ve komisyonda incelendi” diyen Halit Kılıç ise, “biz bir yandan Büyükşehir’den parselleri devir alıp, üzerindeki Beykozlulara vermeye çalışırken bir yandan da Beykoz Belediyesi’ndeki malların Büyükşehir’e verilmesini Beykozlu olarak uygun görmedim” şeklinde konuştu.

Kılıç şöyle devam etti: “197 parselin Büyükşehir’den satın alınıp karşılığında da askeri kışlayı veriyoruz, madem Büyükşehir’in bizden daha farklı imkânları var, neden bu 197 parseli diğer İlçelerde olduğu gibi direk Büyükşehir Belediyesi Beykozlu vatandaşlara satmasın? Bizim askeri kışlamız da Beykozda kalırdı.”

Kılıç, “2007 - 77 Sayılı Karar’da, ‘listede dökümü yapılan parselleri biz Beykoz da üzerinde oturan vatandaşlara vermek üzere ihale ile satacağız’ demiştiniz, şimdide diyorsunuz ki, ‘biz bunları Beykozlulara vermekten vaz geçtik, Büyükşehir’e vereceğiz, bence bir karar vermeniz gerekiyor… Bu bir çelişkidir. Bunları üzerinde oturan vatandaşa mı vereceksiniz? Yoksa Büyükşehir’e verip rant peşin demisiniz”dedi.

Sana baka baka bende rantçı olacağım

Kılıç’ın sözleri üzerine konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Halit Kılıç’a dönerek, “sen ranttan başka bir şey bilmez misin? Sana baka, baka bende rantçı olacağım” dedi.

Konuşmaların ardından raporlar oylamaya sunuldu… CHP Grubu meclis’e girmeden oylaması yapılan raporlar oy birliği ile geçerken, diğer raporlar ise oy çokluğu ile geçti.

Oturumun bitimine yaklaşıldığında CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz yanına getirdiği İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı Çubuklu’lu vatandaşlarla birlikte locayı terk etti. Terk ederken de oturumu yöneten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelilbilek’e laf attı.

Hızır Yılmaz’ın locayı terk ettiği sırada bazı basın mensuplarına eliyle çıkın diye işaret etmesi ise dikkati çekti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz