Makaleler

Belediye Başkan Seçimleri

2014.09.24 00:00
| | |
7475

30 Mart İstanbul Belediye seçimleri çok çekişmeli geçecek. Kamuoyu araştırmalarına göre Kadir Topbaş ve Sarıgül at başı gidiyorlar.

Bazı kamuoyu araştırma şirketleri Topbaş’a daha fazla şans verirken Mustafa Sarıgül’ü de birinci gösteren şirketler var. Son zamanlarda araştırma şirketlerinin örnekleme çalışmaları veya politik yakınlıkları ve politikada yakınlıkları çıkardıkları sonuçlara etki yapıyor. Üzücü olan araştırma şirketlerinin gönüllerinde yatan adayı öne çıkarmaları yahut devamlı paralarını aldıkları kişilere öncelik vermeleri.

 
           Bugünkü hükümet için de bu bir ölüm kalım savaşı İstanbul’un AK Parti tarafından kaybedilmesi muhakkak ki hükümete çok büyük sorunlar çıkaracak. İstanbul Ankara’yı hatta ikisini de kaybedecek olan bir AKP’nin erken seçime gitme zorunluluğu doğacak ve iktidarını sürdürmekte zorlanacaktır. Buna karşılık İstanbul veya Ankara’yı alması halinde hükümet son krizleri atlatarak sağlam bir şekilde yoluna devam edecek. Bu ölüm kalım savaşı diğer ülkeler için de böyle. CHP ilçe adaylarını seçerken büyük ölçüde zorlandı. Büyük krizler çıktı ve sonunda Mustafa Sarıgül ağırlıklı bir liste ortaya çıktı. Sarıgül’ün CHP’ye seçimlerde ne getirip ne götüreceğini hepimiz merakla izleyeceğiz. CHP’ye fazla yakın bulunmayan ve Deniz Baykal’la girdiği çatışmadan mağlup çıkan Mustafa Sarıgül İstanbul’u almak için CHP tarafından tek olanak olarak görüldü.
 
           Beykoz’da neler olacak?
          
           Gelelim Beykoz’a Beykoz’da 3. Dönem adayı şu andaki Belediye Başkan adayı Yücel Çelikbilek. CHP yeni bir adayla ortaya çıkıyor, Hızır Yılmaz. İstanbul’da geçtiğimiz 2009 seçimlerini AK Parti 2 bin oyla kazanmıştı. CHP’lilerde belirli bir ümit var. Bu 2 bin oy kapanmayacak bir sayı değil diye düşünüyorlar. Tavak Vakfı olarak yaptığımız kamuoyuna yönelik yaptığımız yaklaşımlar çerçevesinde iki adayın da hakikaten oyları 30 Mart akşamı neredeyse 3 kere saydıracak kadar birbirlerine yakın olduklarını görüyoruz. Umut ederim ki bizim için önemli bir yer olan Beykoz’da seçimler gayet temiz geçsin ve hak eden kazansın. 40 yıllık bir aradan sonra 1,5 yıldır oturduğum Kanlıca ’ya yönelik hizmetlerde belirli aksaklıkları görüyoruz. Bunda Belediye Başkanı mı suçlu yoksa Beykoz’un Fen İşleri Müdürlüğü mü onu tam kestirmek güç. Buna karşılık önümüzdeki seçimlerde iktidara gelecek Belediye Başkanının Kanlıca’ya ayrı bir önem vermesi gerektiğinden hareket ediyorum. Boğazın incisi olan bu köy ihmal edilip kenara itilecek bir mahalle değil. Bunu iki belediye Başkan adayı da kavrayacak düzeydedirler diye düşünüyorum.
 
           Oyumuzu muhakkak verelim
 
           Bize düşen görev 30 Martta sandığa gidip oyumuzu vermek ve 5 yıl için Beykoz’un mührünü kime teslim edeceğimize karar vermektir. Vatandaşlar olarak bu seçimlere yoğun katılmamız lazım. Türkiye çok ilginç bir yaklaşıma girdi. Cemaat, hükümet çatışması ve Türkiye’deki son ekonomik kriz yargı, polis ve milli eğitim gelişmeler hepimizi üzüyor. Bu açıdan bakalım önümüzdeki Belediye seçimlerinden sonra Türkiye nasıl bir genel seçim atmosferine girecek? Kim Cumhurbaşkanı olacak? Bunlar bana yeni krizlere gebe gibi geliyor.

Anahtar Kelimeler: Prof. Dr. Faruk Şen, Beykoz, Yerel Seçim 2014

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"