Güncel

Beethoven 245 yaşında!

Beethoven 245 yaşında!
17.12.2015 02:04
| | |
4165

Google, Alman klasik müzik bestecisi Beethoven'ın 245. yaşgününü kutladıGoogle, Alman klasik müzik bestecisi Beethoven'ın 245. yaşgününü kutladı

Alman klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven'ın 245. doğumgünü, internet arama motoru Google tarafından hazırlanan 'doodle' ile kutlandı. 17 Aralık 1770 tarihinde Bonn'da doğan Beethoven, yaşamı boyunca dokuz senfoni, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, otuziki piyano sonatı eseri besteledi. İlk senfonisini 1800 yılında yapan Ludwig van Beethoven, 1801 yılında işitme problemleri yaşamaya başladı ve 1817 yılında tamamen sağır oldu. Google, bir dönem Mozart ile de çalışmış olan bu önemli besteci için hazırladığı 'doodle'da kullanıcılarına önemli bir hizmet de sundu. Ünlü Alman bestecinin 4 eserinin notalarını birleştirmek üzere 'mini' bir bulmaca hazırlayan Google, bu sırada hem Beethoven'ın hem eserlerini tanıttı hem de bu büyük bestecinin melodilerini yeniden hatırlattı.

Google tarafından hazırlanan Beethoven doodle'ında ilk olarak ünlü '5. senfoni'nin notalarının yeri soruldu. Türkçe 'Elise için' olarak bilinen 'Für Elise' adlı ünlü eserinin ardından bu kez notaları birleştirmeyi bekleyen ve Beethoven'ın ünlü piyano sonatı olan 'Ayışığı Sonatı' kullanıcılarının ekranına geldi. Beethoven'ın 245. yaşgünü dolayısıyla hazırlanan doodle'ın son bulmacası ise Alman Besteci'nin Prusya Kralı ve İlk Alman İmparatoru olan Friedrich Wilhelm'a ithaf ettiği 9. Senfoni'ydi.

‘Google’ın net geliri yaklaşık 14 milyar dolar…’

Çok uluslu Amerikan şirketi olan Google, zaman zaman dünya üzerindeki kullanıcılarına, önemli isimler için hazırladığı doodle'lar ile gündeme geliyor. 4 Eylül 1998 yılında Sergey M. Brin ve Lewrence E. Page tarafından kurulan Google, internet ve yazılım alanında dünya çapında hizmet veriyor. Şirketin toplam varlıkları 131,133 milyar dolar iken geçtiğimiz yıl elde ettiği net gelirin 13,928 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ludwig van Beethoven, Google, Mozart, Friedrich Wilhelm, Sergey M. Brin, Lewrence E. Page

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"