Kültür

BEDES’ten 6. Edebiyat Günlerine çıkarma

BEDES’ten 6. Edebiyat Günlerine çıkarma
15.05.2017 20:23
| | |
3991

Beykoz Eğitime Destek Derneği Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Edebiyat Günleri’ne Beykoz’dan 300 kadınla katıldı.

Sarıyer Belediyesi’nin Şiir Hatları adını verdiği teknesiyle Beykoz’dan hareket eden Bedes üyeleri şiir dinletisinin yapıldığı tekne ile Kireçburnunda bulunan etkinlik alanına geçti.

32 yayınevi 167 yazarın katılımıyla 10-14 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan Sarıyer Belediyesi 6. Edebiyat Günleri’nin 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü yapılan etkinlikler kapsamında Caner Cindoruk’un moderatörlüğünde sinema sanatçıları Selda Alkor, Mehmet İnce, Meltem Cumbul ve ses sanatçısı Emel Sayın’ın konuk olduğu söyleşi programı yapıldı. Yeşilçam ve Türk sinemasının konuşulduğu söyleşi programı sonunda Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katılımcılara çiçek ve günün anısına plaket takdim etti.

Bedes üyelerini Sarıyer Belediyesi’nin Şiir Hatları teknesiyle Beykoz’a yolcu eden başkan Şükrü Genç, tekneyi ziyaret ederek Beykoz’dan gelen kadınlara tek tek teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Genç burada yaptığı konuşmada, “Sevgili Beykozlular, bugün buraya gelerek bizleri çok mutlu ettiniz. Beykoz bize çok uzak değil, bir ıslık çalsanız duyarız. Beykoz’da da böyle etkinliklerin yapılması en büyük arzumuz. Bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Yarın anneler günü. Sizlerin huzurunuzda tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın anneler gününü kutluyorum. Bedes başkanımız Gülay hanıma sizleri buraya getirip edebiyat dolu bir gün geçirmenizi sağladığı için teşekkür ediyorum.” dedi.

Tekneyle dönüş sırasında açıklamalarda bulunan Bedes Başkanı Gülay Demirel,  çalışmalarını anlattı.

300’e yakın Beykozlu kadın ile 6. Sarıyer Edebiyat Günlerine katıldıklarını belirten Demirel, “Beykoz eğitime destek derneği kurulduğu 2005 yılından bu yana ilçemizde gerek gençlerin gerekse kadınların eğitimini önemsemiş onları sosyal ve kültürel anlamda desteklemek için çeşitli projeler yapmıştır. Bu projelerin en önemlilerinden bir tanesi ise Meşale anneler projesidir. Bu  proje kapsamında kadınlarımız  haftada bir gün toplanıp kitap okur, gündemi tartışır ve kitapla gelen yeni dostluklar, arkadaşlar edinirler. Proje kapsamında önemli gün ve haftalar da çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bunlardan bir tanesi de her yıl kutladığımız anneler günüdür. Bu yıl anneler gününü Sarıyer belediyesi başkanı sayın Şükrü Genç'in daveti üzerine "Sarıyer Edebiyat Günleri" çerçevesinde yapılan etkinliklere katılarak kutladık. Öncelikle boğazda şiir teknesiyle yaptığımız boğaz turunda annelerimiz ve kızlarımız şiirler okuyarak duygularını dile getirdiler. Boğaz turundan sonra Sarıyer'de bulunan Haydar Aliyev parkında 6. düzenlenen  Edebiyat Günlerine katıldık. Fakir Baykurt'un hayatını anlatan kısa bir filmden sonra kitaplar üzerine söyleşi ve hemen arkasından yeşilçam efsanelerinden Selda Alkor, Emel Sayın, Meltem Cumbul, Caner Cindoruk ve Kemal İnci ile söyleşi programına katıldık. Çok keyifli ve yoğun bir program sonrası Beykoz'umuza dönerken en kısa zamanda buluşmak üzere ayrıldık. Bizleri en güzel şekilde ağırlayan ve çok özel bir gün yaşatan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.” dedi.

Haber : Abdullah Öner Meral

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, BEDES, Gülay Demirel, Sarıyer Belediyesi

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"