Siyaset

BEDES, Osman Pamukoğlu'nu konuk etti

BEDES, Osman Pamukoğlu'nu konuk etti
04.12.2015 09:38
| | |
17945

Foto galeri Video galeri

Emekli Tümgeneral ve Kurucusu olduğu HEPAR'ın aynı zamanda Onursal Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Beykoz'a geldi.

Emekli Tümgeneral ve Kurucusu olduğu HEPAR'ın aynı zamanda Onursal Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, Beykoz'a geldi.

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), Kavacık'ta bulunan Dernek merkezinde Osman Pamukoğlu'nu konuk etti. İlk olarak BEDES Başkanı Gülay Demirel'i ziyaret eden Osman Pamukoğlu, burada projektör eşliğinde BEDES'in Beykoz'daki çalışmalarını anlatan bir tanıtım filmi izledi.

Gülay Demirel'den ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi de alan Osman Pamukoğlu, bu sırada derneğin çalışmalarını takdir ettiğini belirtti. Osman Pamukoğlu, toplantı salonunda kendisini izlemeye gelenlere yaptığı konuşmada ise kitap okumanın, bilgi sahibi olmanın öneminden bahsetti. Konferansın sonunda BEDES'liler için kitap imzalayan Osman Pamukoğlu, daha sonra TOFD Beykoz Şubesi'ne de uğrayarak, burada 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü kapsamında üyeleri ziyaret etti.

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR)'ın Kurucusu ve İlk Genel Başkanı olan Osman Pamukoğlu, partisi için 2011 yılında kapatma kararı almış ancak aynı yıl gerçekleştirilen Kurultay'da alınan kararlar doğrultusunda parti kapanmamıştı. Genel Başkanlığını artık Recep Bakırcı'nın yürüttüğü HEPAR'ın Onursal Genel Başkanı olan Osman Pamukoğlu, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Beykoz'a geldi. BEDES'in konuğu olarak ilçeye gelen Pamukoğlu, burada dernek hakkında bilgi aldı ve kendine özgü üslubuyla, bir konferans verdi. Eğitimden uluslararası ilişkilere kadar birçok konuya değinen Osman Pamukoğlu, şunları söyledi:

Osman Pamukoğlu: “Ünlü yazar, düşünür ve edebiyatçılardan en az 20 kitap okunmalı!”

"İnsan zihni şöyle çalışır: Önce hayal eder... Sonra düşünür... Düşünce biraz daha şekle girmektir; hayal daha geniştir. Sonra fikir meydana gelir. En son ise karar alır. Bundan sonra ise bir hareket var: Onun adı da eylemdir. Sistem bu şekilde çalışır. Bu mekanizmanın nasıl işlediği bilinmeden başarıya ulaşılmaz... Ünlü yazarlar, büyük düşünürler, filozoflar ve edebiyatçıların eserleri okunacaktır! En az 20 tane okunacaktır!

Bunlar yok... Bunlar yoksa insanoğlunun hareketlerini 2 şey tayin eder: Haz ve acı... Bunlar yoksa acı bölümü çok olacak... Daha çok acı çekeceksin. Zaten hep ikisine göre hareket edilir: Mesela damak... Bu hazdır... Ye babam ye, ye babam ye, her şeyi ye... Önüne geleni ye... Mide istediğinden yapmıyor; damak istiyor. İnsan bedeni bir tek şeyi ister: Su, su, daha çok su... Ondan sonra Türkiye'de obezite arttı, kanser yüzde 17 arttı deniyor; değil mi? Kim yaptı? İnsanları kendi haline bırakırsan, hemen savunmaya kalkarlar: Mazeret bul, gerekçe bul... Hemen gard alırlar... Bu da içgüdüdür. Gardı kime karşı alıyorsun? Yıkılan kale sensin; ben değilim!"

Emekli Tümgeneral olan ve 11 yaşından 55 yaşına kadar tam 43 yıl üzerinde askeri üniforma taşıyan Osman Pamukoğlu'nun siyasetin yanı sıra edebiyatla da ilgili olduğu ortaya çıktı. Toplamda 12 kitabı bulunan Osman Pamukoğlu, bunlardan 3'ünün roman türünde olduğunu belirtti ve şöyle dedi:

‘Osman Pamukoğlu, İlhan Selçuk’un kendisi hakkında söylediği bir sözden alıntı yaptı’

"Benim iki kütüphanem var: Biri Sinop'ta biri de Ankara'da... Ben de bir yazarım: Benim 12 kitabım var biliyorsunuz ve bunlardan 3 tanesi de roman... Edebiyatın bütün türlerini yazdım. Rahmetli İlhan Selçuk'un dediği gibi: 'Osman Pamukoğlu'nun kitapları, edebiyatın bütün türlerine posta koyar'... Halkta şu anda 560 bin kitabım var... 560 bin... Bu okumayan toplumda..."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Osman Pamukoğlu, BEDES, Konferans, Gülay Demirel, HEPAR, Hak ve Eşitlik Partisi, Tümgeneral

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"