Kültür

BEDES öğretmeye devam ediyor…

BEDES öğretmeye devam ediyor…
06.03.2017 17:04
| | |
5283

Foto galeri

Beykoz Eğitim Destek Derneği Acarkent Doğa Koleji’nde, Engelli aileler için bir tiyatro sahneledi. Ücretsiz sahnelenen Kanatsız Güvercinler adlı oyun büyük beğeni topladı.

Beykoz Eğitim Destek Derneği Acarkent Doğa Koleji’nde, Engelli aileler için bir tiyatro sahneledi. Ücretsiz sahnelenen Kanatsız Güvercinler adlı oyun büyük beğeni topladı.

Tiyatro Aşk ekibi tarafından sahnelenen oyun seyircisi tarafından büyük ilgi ve beğeni alırken, “Kanatsız Güvercinler” isimli oyunun başrollerinde Şenay Saçbüker ve Hüseyin Köroğlu vardı.

Sevgi ancak barış ve demokrasiyle korunur

Polisiye - komedi tarzındaki oyun, bir adanın kuzey ve güneyinde yaşayan iki insan olan Salih ve Sophie'nin karşılaşmasıyla başlar.  Sophie'nin babası ile dost olan ünlü araştırmacı gazeteci yazar Salih adanın bir ucunda olan evinde araştırma yaptığı esnada dışarıdan kaza sesi duyar. Sesle birlikte dışarıya çıkan araştırmacı-yazar kendisini Sophie ile birlikte bulur. O dakikadan sonra birçok sırrın ortaya çıkması ile daha da zevkli hale gelen oyun dünyada hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını vurgulayarak, karanlıklara çığlık atmanın değil, sevginin ancak insanlara barış ve demokrasilere sahip çıkarak korunabileceğini anlatıyor.

Oyun sonunda çeşitli açıklamalar yapan başrol oyuncularından Hüseyin Köroğlu, “Kanatsız Güvercinler” isimli oyunun KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından sahneye taşındığını kaydetti.

Bu nedenle KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya teşekkür ettiğini ifade eden Köroğlu, “Tiyatro Aşk'ın yolculuğuna iki tane insan öncülük etti. Birisi Muhsin Ertuğrul hocamızdır. Onun bir sözü vardır o söz ise şudur; "Yarın kıyamet kopacağını bilsem bugün bir tiyatro daha açarım." Bizde bu söze bağlandık bu sözün peşinden gittik. Ve tabi ki bir diğeri ise Mustafa Kemal Atatürk'tür. Atamızın da, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü de yine bize önderlik etmiştir.” dedi.

Zor hayatlara destek olmaya çalışıyoruz…

Beykoz Eğitim Destek Derneği başkanı Gülay Demirel’de açıklamasında,  "Hayatları fazlası ile zor olan bu insanlarımıza bu tür kültürel etkinliklerle bir nebzede olsa destek olmaya çalışıyoruz. Onların engellerle mücadele etmesinin zorluğunu yüreğimizde hissediyoruz ve zorluklarını elimizden geldiği kadar hafifletmeye çalışıyoruz. Bu sebepten dolayı da bugün bu etkinliği ücretsiz yaptık" ifadelerini kullandı.

Kaldırımları vatandaşlara bırakalım…

“Benim için çok değerli olan Omurilik Felçliler Derneği (TOFD) üyeleri aramızda onlara hoşgeldiniz diyerek, sizinle bir konuyu paylaşmak istiyorum” diyen Bayan Demirel, Kavacık’ta yaşadığı bir olayı konuklarıyla paylaştı:

Sabah derneğe giderken, bir esnafın mobilyalarını kaldırımın üzerinde sergilediğini ve bir arkadaşının oradan geçemeyerek, ana yola çıkmak zorunda kaldığını ifade eden BEDES Başkanı Demirel, “Bu arkadaşımıza oradan geçerken az daha araba çarpıyordu. Fakat Allah korudu kendisini. Bu bilinçte olmak gerekiyor. Kaldırımla araç park etmemek gerekiyor. Engelliler için hazırlanmış olan ortamları onlara bırakmak gerekiyor. AVM’lerde asansörleri işgal etmemek gerekiyor. Lütfen bunların bilincinde olalım” şeklinde konuştu.

Programın son bölümünde ise konuklar ve oyuncular birlikte "Barış" şarkısını söylediler…

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, BEDES, Tiyatro, Gülay Demirel, Kanatsız Güvercinler

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"