BEDES, Meşale Annelerine sertifika dağıttı

  • Güncelleme: 21.12.2017 17:43
  • Yorum: 0
Beykoz Eğitime Destek Derneği, Meşale Annelerle Anadoluhisarı'ndaki Sabancı Öğretmen Evi'nde bir araya geldi.
BEDES, Meşale Annelerine sertifika dağıttı

Düzenlenen yılbaşı programına Beykoz Eğitime Destek Derneği Başkanı ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Gülay Demirel'in yanısıra eski Devlet Eski Bakanı Önay Alpagon, Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar'ın kızı Funda Acar ve misafirler katıldı.

Meşale Anneler projesinin en büyük destekçilerinden olan Funda Acar, salondaki annelerin bulunduğu masaları tek tek dolaşarak, faaliyetlerle ilgili bilgi alarak sohbet etti.

"Bu projenin bir özelliği var"

Burada kısa bir konuşma gerçekleştiren BEDES Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Demirel, basın mensuplarına teşekkür ederek, "Bir kadın dayanışması ortaya çıkardık, Meşale Anneler projesiyle birlikte. Bu projenin bir özelliği var. O da ne zaman toplanırsak, bir toplumsal konuyu konuşarak tartışmaya açarız. Bu ay da Lozan Antlaşması üzerinde konuştunuz. Önay Hanım'dan bu bilgileri dinleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Lozan, savaşın masada da kazanılmasıdır"

Devlet eski Bakanı Önay Alpagon, "Gülay hanımla ilk tanıştığımda bu projeden bahsetmişti. Ben çok heyecanlanmıştım. Işık dağıtıyorsunuz, ısıtıyorsunuz. Emeği geçen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Yeditepe Üniversitesi'nde de bu dersin hocasıyım. Yıllardır öğrencilerime Lozan'ı en anlaşılır şekilde anlatmaya çalışıyorum. Lozan deyince aklımıza ilk gelen Türkiye Devleti'nin tapu senedi Lozandır. Neden? Çünkü Lozan'dan önce Doğu Anadolu'da bir Ermenistan ve bir Kürdistan kurulacaktı. Akdeniz kıyıları, Ege ve Doğu Trakya Yunanlıların, Doğu Karadeniz'in İngilizlerin, Batı Karadeniz Fransızların egemenliği altına girecekti. Bize kala kala Ankara, Konya, Çorum, Çankırı gibi ufak bir yer kalacaktı. Bu parçalanmış ülkenin içinde bir avuç topraklarda yaşayacaktık ya da bağımsızlık ya ölüm diyen Mustafa Kemal'in parolasını izleyecektik. Üstelik yorgun bir millettik ve savaştan yeni çıkmıştık. 10 yıldır Balkanlar'da ve Trablusgarp'ta savaştık. Onca umutsuzluğa rağmen, bir büyük devrim yarattık. Lozan, işte o askeri zaferin, diplomatik zaferle taçlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

Eski bakan Alpagon'un ardından yeniden sahneye gelen Gülay Demirel, BEDES olarak okul öncesi eğitimi önemsediklerini belirterek, bugünden sonra okul öncesi eğitim için burs vereceklerini açıkladı.

"Toplum duyarlılığımız eksiliyor"

Bir diğer konuşmacı Funda Acar'da projede en büyük emeği Demirel'in verdiğini söyleyerek, "Bu kadar kadının bir araya gelerek bir şeyler yapması beni bir bayan olarak oldukça mutlu ediyor. Okurken nasıl tartışıldığı, kitapla ilgili nasıl bir ortam oluşturulduğunu öğrenmek istedim ve ben de sizlerden bir şeyler öğreniyorum. Grup liderinizle kitabı tartışırken bir sürü karakter oluyorsunuz. Onun için kitap bir sürü duygu kazandırırken, belki empati duygumuzu daha çok arttırıyor. Benim de bir kitap kulübüm var. Zaman zaman katılıp ben de bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Toplum duyarlılığımız eksiliyor. Kadın cinayetleri ve çocuk tacizleri sıradanmış gibi gösteriliyor artık ve ben kitap okuyarak uyanacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Önay Alpagon ve Funda Acar'a teşekkür plaketi verilirken, meşale annelere dönem sonu nedeniyle sertifikaları dağıtıldı. Program sonunda hatıra fotoğrafı çektirildi.

Haber Merkezi