Eğitim

BEDES Beykoz'da çöp şenliği yaptı

BEDES Beykoz'da çöp şenliği yaptı
25.05.2015 09:43
| | |
17789

Foto galeri

BEDES'li Gülay Demirel'in kızı da annesinin izinde ilerliyor ve çalışmalarıyla ilçede fark yaratıyor.

Boğaz'ın İncisi Beykoz, ilçeye katma değer sağlayan kişi ve kurumların çalışmaları sayesinde namını İstanbul'un dışına taşıyor. Beykoz'da faaliyet gösteren Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi (ELDAY), Türkiye'deki ilk çöp şenliğini gerçekleştirdi. İlçede faaliyet gösteren BEDES ve TOFD gibi güçlü sivil kuruluşlarının da desteklediği çalışmada, Beykoz Sultaniye Parkı'nda mini atölyeler konuşlandırıldı ve burada Beykozlular konuk edildi. Özellikle minik Beykozluların yoğun bir katılım gösterdiği şenlik kapsamında, yetişkinlere de çöplerin geri dönüşümü konusunda bilgi verildi. TOFD'nin ürettiği bez torbaları stantta boyama etkinliği ise vatandaşlar ve özellikle de Beykozlu çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

ELDAY tarafından Beykoz Sultaniye Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliğe BEDES, TOFD, Dönüşüm Derneği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Yöntem gibi STK'lar da destek verdi. Dernekler adına konuşlandırılan atölyelerde, bez torba boyama, kâğıttan kuzu ve akvaryum yapma, atıklardan çalgı aleti üretme gibi etkinlikler düzenlendi. ELDAY ise Geri Dönüşüm Kutusu Tasarımı'nı Beykoz kamuoyuna tanıttı ve özelliklerini de vatandaşlara anlattı. Buna göre, ev yemeklerinden oluşan atıklar, hava almayan bir kutu içerisinde 1 ay süreyle bekletildiğinde, bitkilere yararlı bir doğal gübre elde edilebilecek.

‘ELDAY, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki alan ilk kuruluş’

BEDES Başkanı Gülay Demirel'in kızı Nisa Demirel'in Çevre Mühendisi olarak görev aldığı ELDAYAtık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği'nin gereklerini yerine getirmek amacıyla geçtiğimiz yıl Ekim ayında kuruldu. Dernek, kâr amacı gütmeyen bir ortak uyum organizasyonu... Bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetki alan ilk kuruluş olan ELDAY, Beykoz'da gerçekleştirdiği Çöp Şenliği'nde vatandaşlarda bir farkındalık yarattı. Nisa Demirel ise çevre konusundaki hassasiyetiyle zaten Beykoz'da tanınmış bir kişi... Geçtiğimiz yıl Dost Beykoz'un haberleştirdiği bir etkinlikte Nisa Demirel, beraberindeki 50 kadar gençle birlikte Beykoz sahilinde çöp toplamıştı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber Sitesi, BEDES, Çöp Şenliği, Gülay Demirel, Sultaniye Parkı, Nisa Demirel, ELDAY

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"