BEDES Beykoz’a çağ atlatıyor

  • 23.03.2018 18:44
  • Güncelleme: 01.03.2020 21:58
  • Okunma: 20159 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Eğitime Destek Derneği, (BEDES)’in Yenimahalle Mehmet Emin Pulat Konak İlkokulu’na yaptırmış olduğu kütüphane coşkulu bir programla açıldı.
BEDES Beykoz’a çağ atlatıyor

Programda okula yapılan kütüphaneye adı verilen hayırsever Kadriye Olgar’a da doğum günü sürprizi yapıldı. Beykoz Eğitime Destek Derneği, hayırsever insan Kadriye Olgar’ın sağladığı katkılarla Mehmet Emin Pulat Konak İlkokulu’na bir kütüphane yaptırdı.

Açılış törenine; Beykoz Belediyesi Meclis üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu, Yılmaz Işık, Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci, OFD Başkanı Saniye Efe, Can Simidi Derneği Başkanı Zeki Paşalı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Sağlam, Nüfus Müdiresi Nihade Kılıç, İlçe Spor Müdürü Bülent Küçük, öğretmenler ve öğrenci velileri katıldı.

Programda yaptığı açılış konuşmasında okumanın önemine vurgu yapan okul müdürü Tahir Taş, BEDES Başkanı Gülay Demirel ve hayırsever Kadriye Olgar’a teşekkür etti.

Okul müdürünün ardından konuşan Beykoz Belediye Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’da, orada bulunan pek çok insanın doğmadığı yıllarda kendisinin o okuldan mezun olduğunu kaydederek, “ben buradan mezun oldum. O yüzden bu açılışa katılmak benim için ayrı bir heyecandır.” ifadelerini kullandı.

Kaşıtoğlu, “İyi bir okur olduğumu söyleyebilirim. Siz de iyi bir okur olursanız ilerde bir şeyler yazabilirsiniz. Az önce söylediler, kütüphanenin zenginliğinin önemi yok. Bu kütüphanenin önemli olanı elden ele dolaşmalıdır.” dedi.

“Beykoz’da Kemalettin Tuğcu Kütüphanesi açılıyor”

“Anadolu Yakası'nda belki kenarda duran bir ilçe gibiyiz ama Osman Akfırat Kütüphanesi 18 bin üyesiyle en çok kitap alışverişi olan, en çok ziyaret edilen kütüphane özelliğini taşıyor” diye konuşan Kaşıtoğlu, “Kültür Bakanlığı ve Belediye arasındaki protokolle Kemalettin Tuğcu Çocuk Kütüphanesi, ilk kez açılıyor. Siz çocukların ziyaretini bekleyen kütüphane yakında açılacak. Bu mahallenin bu güzel çocuklarına imkân verildiğinde eminim ki çok başarılı olacaklardır.” ifadelerine yer verdi.

“STK’lar bir ülkenin geleceğine yön verir”

BEDES Başkanı Gülay Demirel kendisinden okula kütüphane yapılmasını isteyen öğrenciyi yanına alarak yaptığı konuşmasında,  okumanın önemine okul müdürünün değindiğini, kendisinin tekrar değinmek istemediğini ifade etti.

“Burada bir Necla hocam var çocuklarımıza okuma aşısı zaten yapmış. Burada bir Gülşah hocamız da var. Onlar gibi çalışan yürekler olduğu sürece biz ülkemiz adına güzel şeyler beklemeye devam edeceğiz.” Cümlelerine yer veren Bayan Demirel, “Bizim heyecanımızı arttıran sizlerden aldığımız güçle yapıyoruz bu çalışmaları. Sizleri gönülden kutluyorum” dedi.

Gülay Demirel şöyle devam etti: “Ülkemizde STK dediğimizde çok fazla bir motivasyon yok. Sizlerin küçük yaşta bu kütüphane ile bir sivil toplum örgütünü sorumluluğunu takip etmenizi istiyorum. Üniversitelerde sosyal sorumluluk projelerinde yer almanızı istiyorum. Bir ülkeyi ileri götürecek anlayış gönüllülük esaslı olacaktır. Sivil toplum olarak ihtiyaçlarınızı belirler ve bununla çok daha aydınlık günler görürüz. İlçenizde bulunan eğitim ve kültür derneklerine projelerinizi götürün.

Öğrencilere yönelik, sizlere inanıyorum. Hepiniz çok güzel bakıyorsunuz. Bir sivil toplum örgütünün çalışması bu ülkede çok zordur. İnsanlar ön yargılarla bakıyorlar.” ifadelerini kullanan Demirel, “Dernekler bir ülkenin gelişmesine katkı sunacak en önemli sivil inisiyatiflerdir. Bu sermayeyi bizim çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde herkes en az 3 derneğe üyedir.” dedi.

Konuşmasının sonunda hayırsever Kadriye Olgar'ı yanına davet eden Gülay Demirel, kütüphanenin adının yazılı olduğu tabelanın üzerine asılı Türk bayrağını Kadriye Olgar ile birlikte indirerek, açılışı gerçekleştirdi.

Aynı zamanda doğum günü olan Kadriye Olgar’a birde sürpriz yapıldı. Açılışın ardından Kadriye Olgar için müzik eşliğinde kitap şeklinde yapılmış  doğum günü pastası getirildi. Bu esnada Kadriye Olgar ile birlikte konuklarda duygusal anlar yaşadı.

“Beni ağlattınız iyi ki ağlattınız”

Kısa bir konuşma yapan Kadriye Olgar, “Ben de çok zor şartlardan geldim. Bugün bu noktaya emin olun okuyarak geldim. Sizlere de okumanızı tavsiye ediyorum. Hem de ısrarla. Söyleyecek söz bulamıyorum. Beni ağlattınız ama iyi ki ağlattınız.” dedi.

Daha sonra konuklar için bir kokteyl verildi. Gülay Demirel ve diğer yöneticiler tebrikleri kabul ederken, okul öğrencilerinden oluşan müzik grubu da çeşitli ezgiler çaldı.

Programın devamında ise günün anısına fotoğraf çekimi vardı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz