Bilgehan Murat MİNİÇ
  • 14/06/2018 Son günceleme: 14/06/2018 23:49
  • 9.001

Bayram çocukluğumuzun bayramıydı. Ya da bayramlar aslında çocuklar için mi bayram?

Her nesil kendi çocukluğundaki bayramları özleyip yad ettiğine göre, muhtevası zamanla değişse de bayramlar çocuklar için bayram gerçekten. Tabi hala bayramlıklar alınıyor, aile büyükleri ziyaret edilip bayram harçlıkları alınıyorsa.

Bizim çocukluğumuzda vardı böyle şeyler, belki son zamanlarında olsa bile mendil, çorap veren büyüklere bile yetiştik. Sonra zaman öyle değişti ki, bırakın mendil veren büyükleri, mendiller bile kayboldu hayatımızdan. Eskiden okula giderken hepimizin cebinde Bir temiz mendil olmazsa olmazdı.

Büyükler hayatın meşakkatli yollarında dolaştıkça, hele de günümüzde hayatlar iyiden iyiye birey odaklı oldukça, toplumun değerleri değişiyor. Ama çocuklar her halükarda bu perdeleri kırıyor, İki üç çocuk bir yerde bir araya gelse başlıyorlar oyun oynamaya, gülüp eğlenip koşturmaya. Dünya umurlarında mı, değil. Hani derler ya; çocukça...

Çocukça olmanın güzel yanları da var, çünkü çocuklar hesap kitap yapmaz, yarını düşünmez. Sevgileri ya da kızgınlıkları menfaate dayalı değildir. Gönlünü almak kolaydır bir çocuğun. Bir tebessüm, bir çikolata, bir oyuncak.

Bazen çocukça bakmak lazım belki de hayata, bir oyun gibi, karşılıksız severek, bir oyun gibi, oyuncak gibi ya da. Güzel vakit geçirmek, paylaşmak, sevmek için bir bahane bulmak lazım. Çünkü bu günlerin manasını bilmeyen o kadar çocuk var ki yakınlarımızda. Annesiz, babasız, evsiz ve muhtaç.

Mazlum coğrafyaların çocuklarını getirin gözlerinizin önüne. Bayramın ne olduğunu bilemeyen, bırakın bayramlığı, oyuncağı günlük elbisesi olmayan çocukları. Onların yerine de sevinin bayramlarda, var olanlarınıza sevinin. Ve tabi mutlaka sevindirin.

Elbette önce en yakınınızdan, evinizden komşunuzdan, dostlarınızdan başlayarak. Sevin, sevindirin, hele de çocukları, yetimleri güldürün ki gülsün dünyamız. Bayramlaşın ki bayram olsun bayramlarımız...

Mübarek Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız bugünler vesilesiyle, öncelikle Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik eder, 24 Haziran seçimlerinin vatanımıza, milletimize, devletimize hayırlı sonuçlar getirmesini niyaz ederim.

Selam ve dua ile...

Yazarın Yazıları