Bayram Namazı Beykoz'da saat 07.33'te kılınacak...

  • Güncelleme: 24.09.2015 21:07
  • Okunma: 4909 kez
  • Yorum: 0
Beykoz, bayrama tekbirlerle girecek.... Bayram namazı nasıl kılınır?
Bayram Namazı Beykoz'da saat 07.33'te kılınacak...

Ramazan ve Kurban Bayramları'nın ilk günü ve güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra kılınan Bayram Namazı, yarın tüm ülkede olduğu gibi Beykoz'da da tüm camilerde kılınacak. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Bayram Namazı'nı yapımı yeni tamamlanan ve hizmete törenle açılan Acarlar Cami'nde cemaatle birlikte icra edecek. Beykoz'daki tüm camilerde saat 07.33'te başlayacak olan Bayram Namazı'nın ardından, cami içerisinde 'Bayramlaşma Sırası' oluşturulacak ve Beykozlular, birbirleriyle bayramlaşacak.

"Allahûekber! Niyet ettim Allah rızası için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama..." diyerek niyet edilen Bayram Namazı'nda ilk rekât, 'Sübhaneke' duasıyla başlayacak. Bundan sonra imam 3 kez 'Allahû Ekber' diyerek, ellerini kulaklarına kaldıracak ve yana bırakacak. İmamın 3. kez 'Allahû Ekber' dediği sırada ise cemaat, imamla birlikte ellerini 'göbek altında' bağlayacak; rükû ve secde ile 1. rekâtı tamamlayacak.

‘İki rekâtlık Bayram Namazı’nın ardından imam, Bayram Hutbesi’ni okuyacak!’

Daha sonra 2. rekâtta kalkarak, yine eller göbek altında bağlanacak ve imamın sure ile ayet okuması beklenecek. 1. rekâtta olduğu gibi imam yine 3 kez 'Allahû Ekber' diyerek, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp tekbir alacak; ancak bu kez 3. 'Allahû Ekber'de ellerini bağlamayacak ve yana bırakacak. Rükû ile secdenin ardından ise namaz bitirilecek ve imam minbere çıkarak, 'Bayram Hutbesi'ni okuyacak.

Toplamda iki rekât olan Bayram Namazı’nın ve Bayram Hutbesi’nin ardından cemaat ‘Teşrik Tekbîri’ni hep bir ağızdan okuyacak. Öte yandan Bayram Namazı gibi okunması da vâcib olan Teşrik Tekbîri, Bayram’ın 4. Günü kılınacak ikindi namazına değin, her farz namazının sonunda 1 kez tekrarlanacak.

İşte Teşrik Tekbîri’nin okunuşu:

Teşrik Tekbîri, şu şekilde söylenecek:

"Allahû Ekber, Allahû Ekber; lâ ilâhe İllAllahu v'Allâhu Ekber, Allâhu Ekber ve lillâhî-l-hamd." 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz